| Mihaelavr a întrebat:

Dacă ar fi sa plecați de acasă, mai degrabă sa fugiți, pentru ca ai voștri nu va lasa sa va mutați singura, ce scrisoare le-ați lasa?! Am 23 de ani și nu mai pot sta în aceeași casa cu ai mei, deoarece am și eu nevoile mele, dorințele mele, am și eu nevoie de spațiul meu, de libertate, sa nu mai dau socoteala nimănui când plec și când vin acasă etc. Am unde sa ma duc. Am un job și ma voi descurca cu tot ce înseamnă chirie, facturi, bunuri materiale etc. Problema e ca ai mei nu vor sa audă de acest mutat, considerând ca pot pleca din casa lor doar când voi fi măritată cu cineva și asta doar când vor vrea ei. Nu înțeleg că am nevoie la vârsta asta de intimitatea mea, de spațiul meu, de libertate, de timpul meu petrecut cu mine doar, de momentele mele în care eu sa stabilesc dacă sa rad, sa plâng, sa mănânc, sa fac curat, sa spăl etc etc... De acord nu sunt sa ma mut, orice as incerca sa le spun, oricum nu accepta. Așadar singura soluție mi-a rămas sa plec când sunt singura acasă. Însă vreau sa las o scrisoare, pentru a nu se panica prea tare sa creadă ca poate am pățit ceva de nu sunt acasă etc. Însă nu știu exact cum sa încep, cum sa termin și ce anume sa scriu... As scrie o grămadă de lucruri, dar nu vreau sa fie nici prea lunga scrisoarea. Asa ca..cam ce credeți ca ar fi ok sa scriu?! happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Germania ofera 1000 clienti pe an deci 5 ani 5000 pularai si 400.000€ adunati de o romanca. Hanz germanu a luat-o si i.a facut copil banii pierduti aiurea in afaceri esuate si un bmw + apartament in RO atat. Curvasaria nu e buna deloc, pleaca in armata macar ai contract bun la ei

| Freya1 a răspuns:

Eu nu cred ca trebuie sa fugi, cred ca trebuie sa te impui.
Dacă îți permiți o chirie si sti sigur ce faci pleci pur si simplu, iti faci bagajul si ii spui ca vrei sa te duci, nu trebuie sa te ascunzi ca nu te leagă nimeni cu forta de pat.

| Catrice a răspuns:

Mama,tata,am plecat in lume. Nu mă cautati că nici pe Elodia n-o găsit-o nimeni. Noapte buna.

| Eireann a răspuns:

Spune exact ce ai spus aici, ca ai nevoile si dorintele tale, vrei intimitatea, independenta si sa locuiesti singura. Ca iti pare rau ca nu ai putut sa discutie cu ei si mutarea sa se fi desfasurat altfel. Eu personal as zice sa nu vorbesti cu ei macar 3 zile dupa, sa aiba timp sa se obisnuiasca cu ideea.

| dimdem a răspuns (pentru Eireann):

Sunt total de acord cu ce a scris Eireann

daca ai nevoie de niste oameni in situatii similare, intre pe reddit.com/r/raisedbynarcissists

| FlorinPopescuCirjan a răspuns:

Cum adica "nevoile mele"? Ce nevoi ai?
Si nu inteleg de ce ai vrea sa ai independenta? Cum adica? Adica sa nu mai asculti de parintii tai?

| Mihaelavr explică (pentru FlorinPopescuCirjan):

La 23 de ani mi se pare absolut normal sa am nevoie de spațiu personal și de intimitate. Nu? Poate vreau și eu sa stau pana seara târziu treaza sau afara, poate vreau sa ajung acasă la 3 dimineața, poate vreau sa fac curat când am eu chef, poate vreau sa decid eu când sa fac mâncare și când nu, și multe alte lucruri de acest gen..pe care nu le pot face, pentru ca ei mi le impun în fiecare zi. Nu vad ce e greșit în ce am spus. Nu e vorba ca nu ascult de ei, e vorba ca ei îmi impun și ma obliga sa fac anumite lucruri, deși eu nu vreau, iar chestia asta nu e prea normala la 23 de ani..pt ca îmi pot lua și singura deciziile...