| hades43 a întrebat:

Buna!
De aprox. 5 luni am o relație cu o fată care este ceva mai grea de cap. Fără ofensitate bineînțeles.
Ideea este că reacțiile ei(mă sună nervoasa să-mi zică că s-a saturat in general de multe, că nu știu ce am făcut în data de x, etc) și nu știu, modul ei de a interacționa: nu lasă deloc de la ea, rareori își cere scuze, rareori vede greșelile ei, pune prima data vina pe cei din jur mă fac ușor, ușor să mă îndepărtez.
De câteva săptămâni când sunt sunat, tot ce se întâmplă este sa ne certăm chiar urat iar după sa ne împăcăm, eu lăsând mai mult de la mine.
Întrebarea mea este: credeți că merită să continui? Având în vedere că am incercat de nenumărate ori să vorbesc cu ea sa fie mai înțelegătoare. tot nu a înțeles.

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Greu de zis in astfel de situatii. Personal as face un scandal monstru axandu-mi discutia strict pe comportamentul ei superficial, grosolan. Astfel daca tot e sa ma despart de ea, macar va avea sansa sa inteleaga ca problema nu este doar a celor din jurul ei, ci si a ei. Asta-i doar o parere, tu trebuie sa analizezi situatia mai bine, stii mai multe despre cum sta treaba.

| hades43 explică (pentru Apokales):

Problema este că am făcut asta zilele trecute și tot ce am ajuns este sa las eu de la mine și să-mi cer scuze pe lucruri ce n-au nicio valoare pentru un scuze. Tot ce am ajuns este tot eu sa îmi cer scuze. Îmi este greu totuși să mă despart și de ea.

| ReZiSTorr a răspuns (pentru hades43):

Nu merita sa te injosesti pentru nimeni, sa iti ceri atatea scuze sau mai stiu eu ce.

| hades43 explică (pentru ReZiSTorr):

Exact același lucru l-am mai primit și de la alte 'guri' ca sa zic așa. Exact același lucru. Mulțumesc mult de sfaturi!

| Apokales a răspuns (pentru hades43):

Asta-i problema in zilele astea. Prea multe complimente le ofera prea multa incredere in ele, iar noi ne retragem. Nu trebuia sa-ti ceri scuze, trebuie sa stai drept in fata unor astfel de agresiuni si in general. Faci ce vrei, dar n-ai s-o duci bine in felul asta. Schimba-ti strategia si fa-o sa isi observe propriul defect, sa-si ceara ea scuze, daca nu, atunci abandoneaza relatia. Mai da-le dracu'!

| hades43 explică (pentru Apokales):

Nu mă consider nici eu vreun magnific pentru că și eu am greșelile mele, dar din toate părerile auzite celor apropiați am tot auzit că nu o sa meargă nimic așa.
Mulțumesc mult pentru sfat, o să iau maj bine decizia de a mă retrage pentru binele meu. Mersi!

| Apokales a răspuns (pentru hades43):

Este bine ca iti vezi greselile, asa poti progresa, dar daca ea nu si le vede pe ale ei, atunci va continua sa ramana la fel. Asa-s oamenii prosti, nu-si vad defectele.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă nu te înțelegi cu ea si iti provoacă mai mult stres pune punct.

| Andreeush a răspuns:

O astfel de relație nu va duce nicăieri.

| tzionut a răspuns:

Salut domnul meu. Problema in relatia ta e ca nu exista respect din partea ei pentru tine. Daca iti place fata va trebui sa impui respect, sau sa o iei de la inceput cu alta. Tu hotaresti ce e mai bine pentru tine.
Cea mai usoara solutie e sa inchei relatia si sa cauti o fata mai docila.
Varianta mai grea e sa o educi si sa impui respect. Ca sa faci asta trebuie sa renunti la ati mai cere scuze pentru ce nu esti vinovat (certurile provocate de ea).
Mai mult la primul semn ca incepe sa o ia razna, ii comunici calm ca daca continua, cu prostiile pe care ti le enumera, trei zile dispari. Astepti reactiile. Daca continua inchizi conversatia, pleci de langa ea si o ignori complet. Ii blochezi numarul de telefon si aplicatiile si iti vezi de viata ta. Eventual citeste o carte.
Dupa trei zile daca nu isi cere iertare pentru comportamentul ei, si continua cu acuzatiile ii comunici ca daca nu termina cu prostiile ei relatia voastra se va incheia, apoi ii dai pauza o saptamana sa isi reevalueze comportamentul.
Daca nici dupa saptamana asta nu isi cere scuze incheie relatia ca nu mai are sens sa pierzi timpul. Ii comunici calm ca te-ai saturat sa ii suporti tampeniile si sa isi caute altul mai compatibil cu ea. Ce sens are sa continui relatia daca fata nu te respecta.

| ReZiSTorr a răspuns:

Am avut genul asta de relatie, identic.Scapa cat mai repede de ea, iti va fi mult mai bine.Nu era bine nici cum imi puneam papucii la intrare in casa deci iti dai seama.Scapa de ea

Nu e nimic de continuat. Next.

| NarcisIfrim a răspuns:

Doar prin faptul ca ai pus intrebarea asta aici si te intrebi,trebuie sa iti dea de gandit.Un om va vedea valoarea partenerului,abia dup a ce il pierde,sa stii.
O sa ajunga sa nu te mai respecte, si unde nu exista respect, nu exista relatie, deci.tu decizii, daca pe viitor vrei sa te stie ca baiat cu standarde sau iubitul ala pampalau.