| Ellie2emma a întrebat:

Buna. Deci nu trec prin cea mai buna perioada a mea, atât in relație cât și in viața personală. In relație este vorba despre faptul ca iubitul meu lucrează de luni pana sâmbătă pana seara și de multe ori nici nu are semnal și vorbim extrem de puțin pana ajunge acasă și de multe ori și când e acasă are multă treaba, plus ca se pregătește sa dea și bacul a doua oară acum și îl stresează foarte tare părinții lui și sunt destul de severi. Eu personal ma bucur ca lucrează si ca isi poate câștiga el singur banii si se întreține singur, nu mulți oameni la 18 ani fac ceea ce face el castigand foarte bine aici la noi in țara si sunt mândra de el, dar îmi e destul de greu ptc comunicam foarte puțin, de văzut ne vedem de 2/3/4 ori pe săptămâna si ma bucur ca isi face Timp pentru mine, dar este mereu foarte obosit si stresat cu munca si într-adevăr nu prea am mai avut așa mult timp pentru noi. Eu nu sunt suparata pe el, doar ca îmi este greu si mie ptc înainte era totul diferit, ne puteam vedea des. Voiam sa cer niște sfaturi cu ce as putea face sa trec mai ușor prin toate chestia asta ptc uneori am si eu nevoie mai multă de el si e greu sa stai sa aștepți câte o zi întreaga sa vorbești cu persoana iubita. Știu ca dacă ar putea am petrece mai mult Timp împreuna și nu am pretenția sa își petreacă tot timpul lui liber lângă mine, dar am o perioada mai nașpa și vreau sa trec mai ușor prin toate chestia asta

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De 2/3/4 ori pe saptamana e chiar bine la cat de ocupat este. Probabil tu nu muncesti daca nu il intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

E încă elevă la liceu.

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns:

Băiatul muncește și se educă, pentru ca voi să aveți un viitor, să poată întreține o familie. Faptul că nu a renunțat la BAC spune multe despre el.Munca este un stres enorm.Muncă multă, bani puțini, oameni care se poartă urât. Poate că ăsta-i unul dintre motivele pentru care nu. renunțat la BAC.Pentru că vrea un salariu decent, un trai decent.Sunt băieți care abia dacă vin să te vadă o singură dată pe săptămână. Băiatulbtăubîși găsește timp pentru tine, deși are o periiadă încărcată.Cum spune și căsătoria, partenerii rămân împreună la bine și la rău. Dacă rămâi lângă el, băiatul ăsta nu te uută toată viața.Pentru că și băieții au sentimente, chiar dacă societatea îi învață să nu își arate sentimentele.Toți avem nevoie de afecțiune.Un băiat muncitor și altruist se găsește foarte greu și dacă îl ai, e bine să îl păstrezi. După ce trece această periiadă stresantă, totul revine la normal.E doar o perioadă.În plus, viața nu e numai lapte și miere.Pe parcurs apar probleme, necazuri, etc.Atunci te așezi la masă,comunici și cauți soluții, dar nu renunți. Poți să-i faci tu o surpriză și să te duci să-l vezi, eventual când iese de la muncă, să-i spui că ți-a fost dor de el. Dacă el nu renunță, atunci nu renunța nici tu.

| MarianWLF a răspuns:

Daca zici ca stai cate o zi intreaga sa astepti sa vorbesti cu el inseamna ca ai mult timp liber, ai nevoie de o ocupatie care sa te faca sa lasi telefonul jos in loc sa il verifici din 5 in 5 minute. De ce nu iesi pe afara sa faci putin sport?

| Violleta2022 a răspuns:

Ocupa-ti timpul cu ceva, invata si tu, ia-ti de munca si fa ceva, ca sa nu-l mai stresez pe baiat si asa super-aglomerat.
Este evident ca saracul nu are timp nici pentru el, dapai pentru tine, deci da-i pace sa se odihneasca ca altfel intra in spital d eoboseala.
Daca ai o perioada naspa, vorbeste cu mama ta, ca-i acolo, langa tine, daca nu ai o prietena foarte buna cu care sa discuti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptate până la un punct. Intradevăr, unul din aspectele din care este compusă relația de iubire este acesta, unul din semnele iubirii, este timpul pe care îl acorzi celeilalte persoane. Dar spui că vă vedeți totuși de 2, 3, chiar 4 ori pe săptămână. Asta e chiar prea puțin pentru tine?

| Ellie2emma explică (pentru sadrian46):

Îmi ajunge cât ne vedem, doar ca am zile in care mi e greu și mie sa nu vorbim mai deloc, sunt și zile in care n am nimic, dar uneori ma mai întristez și eu. Cred ca este normal sa vrei sa comunici cât mai mult cu persoana iubita. In orice caz o sa ii fiu alături doar ca uneori mai am și eu momente in care îmi este greu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt curioasa ce inseamna des pentru tine, deoarece din perspectiva mea sa va vedeti de 2-4 ori pe saptamana e cat se poate de des. Daca va vedeati o data pe saptamana sau la doua saptamani, iti intelegeam oful, insa asa nu chiar.

Trebuie sa ii fii alaturi in aceasta perioada fara a pune presiune in plus pe umerii lui.Ai rabdare si gandeste-te ca veti avea mult timp sa recuperati si sa va vedeti ca inainte dupa ce trece bacul.Tu lucrezi? Majoritatea adultilor se vad abia la finalul zilei si vorbesc, in timpul zilei fiind cam imposibil din cauza jobului sau fiind doar asa pe fuga, un pic.De oboseala nu mai zic.

Spui ca nu ai pretentia sa petreaca tot timpul liber cu tine dar eu cam asa am inteles, ca doresti sa va vedeti zilnic.Plus, cum este o perioada naspa pentru tine mai mult decat este pentru el?

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

Îmi ajunge cât ne vedem, dar e nașpa ca in rest nu prea vorbim.

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

Îmi ajunge cât ne vedem, dar e nașpa ca in rest nu prea vorbim ca nu prea are cum. Nu lucrez, mai am un an de liceu eu. Îmi dau seama ca pentru mine timpul trece diferit ptc eu nu am așa multă ocupație, doar treburile de pe acasă și cam atât. Nu încerc sa pun presiune pe el si chiar îmi doresc sa ii fiu alături ptc ar fi urat din partea mea sa renunt acum cand are nevoie de sprijin mai mult ca niciodată. De asta am si venit aici sa mi zic problema, sa primesc sfaturi si sa nu bat pe el la cap.

| dullcat a răspuns (pentru Ellie2emma):

Inteleg.Cred ca tot ce poti face e sa iti ocupi tu timpul cu ceva care iti place sau poate ceva nou, un hobby, astfel incat sa treaca mai repede pana cand va vedeti.In momentele respective ce faceti? Daca vrei sa vorbiti poate el ar fi de acord sa mergeti la o plimbare lejera prin cartier? Fiindca daca stati tolaniti pe canapea in fata unor ecrane e posibil sa nu vina cheful de vorbit.

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

De obicei când ieșim mergem prin oraș, bem ceva, mancam, ne plimbam prin parc, mai ieșim cu alte cupluri, mergem la film, stam și aproape de pădure și mai mergem și stam pe acolo și vorbim. Am mai făcut și mini excursii de obicei duminica și vizitam locuri din apropiere.

| Freya1 a răspuns:

E nașpa ca sunteți la început și sunteți tineri, iar la ani astea simțiți nevoia de ieșiri, distracție etc cum e și normal de altfel.

Ce poți tu sa faci e sa vorbești cu el sa o lase mai moale cu munca, sau dacă nu, sa îți găsești și tu ceva de munca sa strangeti bani ca să clăditi ceva impreuna și poate va fi mai ușoară așteptarea.

| Ellie2emma explică (pentru Freya1):

Nu prea are cum sa o lasă mai moale acum, el și-a trăit viața cum trebuie pana acum, in schimb eu nu prea și poate de asta îmi doresc sa ies și sa ma distrez mai mult. El a făcut tot ce se putea face pana acum, insa o sa încerc sa ii fiu alături și in situația asta și sper ca pe viitor sa se imbunătățească situația.

| Hyperion7 a răspuns:

Perioadele bune și cele rele sunt foarte oscilante,mai mult o duci rău decât bine că na, te gândești la orice problema infimă și, asemenea unui bulgare de zăpadă, problemele te acaparează și te distrug cu timpul.
Faptul că el muncește, da, e un lucru nobil, alții la vârste de 3 ori mai mari decât al lui stau inca pe banii părinților!
Cât despre problema ta, într-adevăr,nu e ușor nici pentru tine, că na, simți că timpul trece mai greu, problemele se adună și ele și uneori chiar te acaparează, însă nu ai ce face! Încurajează-l la bac și susține-l și pe el! Poate ti-e greu și ție, însă crede-ma că lui îi este mai greu, familie, iubita, munca și bac pe cap.Lucrurile se vor mai limpezi după bac și o să fie bine pe toate planurile!
Daca vrei sa vorbești cu cineva despre problemele tale, de ce nu îți faci prieteni sau cunoștințe? Altfel trece timpul când vorbești cu cineva și mai faci și un schimb de experiență, decât atunci când stai și te gândești la el tot timpul.

| CleanHeart a răspuns:

Iti trebuie intelegere si rabdare, in timpul ala ocupa-te de un hobby de a tau chiar daca e greu sa nu vorbiti sau sa-l ai aproape mereu dar cand o sa scape de tot o sa aiba mult timp pentru tine si ma bucur ca il vorbesti frumos, baiatul munceste si e harnic, o sa fie bine, ocupa-ti timpul ca esti valoroasa

| anonim3248 a răspuns:

Caută altul că ăla dacă lucrează de la 18 ani zi de zi și zi lumină sigur va face asta mulți ani de acum.

| Ellie2emma explică (pentru anonim3248):

Lucrează anul asta mai mult deoarece vrea mașina și sa își pună bani de o parte sa poate meargă și el la facultate când merg și eu.

| anonim3248 a răspuns (pentru Ellie2emma):

El fără bac nu va putea merge la facultate.

| Ellie2emma explică (pentru anonim3248):

Știu asta, dar dacă nu merge la facultate cu mine asta nu însemâna ca relația nu va funcționa sau ca trebuie sa ne despartim. Facultatea la care o sa merg eu e la 30 km distanta de el.

| anonim3248 a răspuns (pentru Ellie2emma):

Vezi că intri în altă lume când vei merge la facultate.

| Ellie2emma explică (pentru anonim3248):

Nu cred ca trebuie sa generalizam ca nu este peste tot la fel, da cunosc cazuri de genu, dar știu și persoane care sunt împreuna de la liceu si sunt foarte bine împreuna.

| anonim3248 a răspuns:

Dacă el va munci așa mulți ani de acum mai bine caută altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești suficient de matură pentru o relație. L-ai prins pe Dumnezeu de picior și nu știi să profiți. Când și unde vei găsi un băiat model ca el să aibă numai 18 ani?

| Ellie2emma explică (pentru anonim_4396):

Pai eu ii voi fi alături și nu o sa renunt la el doar pentru chestia asta, doar ca ziceam ca uneori este nașpa sa nu vorbești mai deloc câte o zi întreaga și încercam sa cer și eu sfaturi și sa văd alții ce zic și ce parere au. Poate sunt eu prea egoista, nu zic nu. Dar fiecare are momente in care are nevoie mai multă de persoana iubita, cred ca este un lucru normal, dar eu chiar sunt mândra de ceea ce face.

| anonim2789 a răspuns:

Deci m-am regăsit maxim in ce ai povestit tu, sunt fix in aceeași situatie doar ca fără partea cu bacul.sincer nu știu ce sfat sa ti dau pentru ca altfel mi l as fi dat și mie de mult laughing).Nu cred ca am avut perioada in care timpul sa treacă mai greu de atat, și nu cred ca am așteptat vreodata un mesaj atat de tare cât astept de la el.
Partea proasta la mine este ca in ultima perioada m-am debarasat de toate,, prietenele" sa zic așa și chiar nu am cu cine vorbi sau cu cine iesii măcar la o tigara, deci toată ziua mi o petrec in casa uitându ma la filme.E groaznic dar știu ca nici el săracul nu are de ales, pana sa fie o perioada așa încărcată stăteam non stop impreuna.

| Ellie2emma explică (pentru anonim2789):

Eram obișnuita sa mi petrec aproape toată săptămâna cu el, cel puțin când eram la liceu ne vedeam zilnic, vorbeam și foarte mult, acum dintr-o data ne vedem mai rar și vorbim prin mesaje foarte puțin. Poate dacă as fi avut și eu niște prietene cu care sa petrec timp, ar fi fost mai ușor, mi as fi ocupat timpul, dar mai nou toate au prieten și s-au îndepărtat ele de mine, ori sunt in relații toxice și nu le lasă partenerii sa iasa din casa, penibillaughing mai am alte prietene la distanta destul de mare, practic el e singura persoana cu care îmi petrec timpul și rareori mai ies cu alții. Mi-e greu sincer, poate am avut momente in care m-am întrebat și dacă merita, dar nu l-as putea părăsi pentru un astfel de motiv, măcar eu trebuie sa ii fiu alături și va aprecia și el lucrul asta