| D0zzz a întrebat:

Deci, sper sa nu va plictisesc cu "povestea mea": Cam prin ianuarie, anul acesta a inceput sa imi placa de un baiat. Am facut rost de id lui, am vorbit cu el, am fost eu insami, am gasit lucruri in comun etc. Nu i-am zis ca il plac, pentru ca nu obisnuiesc sa-i spun cuiva ca-l plac decat daca el imi zice primul ca ma place, pentru ca mi s-a intamplat demult sa ii spun cuiva ca imi place de el si toata lumea a ras de mine. In final, si-a dat seama ca-l plac, chiar daca nu i-am zis-o si a inceput si el sa ma simpatizeze (mentionez ca atunci cand l-am cunoscut si am vorbit cu el prima data el placea deja alta fata, dar ea nu-l placea.). Cand luasem vacanta aceea intre semestre (februarie) pe la inceput am fost cu el. Nu ne certasem niciodata, ne vedeam des si cu el ma intelegeam cel mai bine. Dar asta a durat numai o luna, el s-a imbolnavit si avea febra si nu intrase demult pe mess, la scoala nu parea sa mai fie interesat de mine si, pana la urma ne-am despartit, dar fara sa ne certam.Am ramas amici, mai vorbim pe mess cand intra, nu mereu, desigur. L-am intrebat odata de ce ne-am despartit si mi-a spus ca nu stie. Mi-a zis ca sunt de treaba, arat bine, ca a avut cea mai frumoasa relatie cu mine, dar prefera sa fie singur. (apropo, dupa ce ne-am despartit, cam dupa 1 saptamana a fost cu alta fata, timp de 2-3 saptamani cred). Cu mine se comporta chiar frumos, nu se comporta ca si cum ar vorbi cu prietenii lui din gasca. Mi-a spus ca el a trecut repede peste asta, si eu la fel trecusem. Dar dupa o perioada iarasi am inceput sa ma gandesc la el. L-am intrebat odata daca vrea sa ne impacam si a zis ca se mai gandeste (mentionez ca a inceput sa zambeasca sau sa rada). Raspunsul final fusese "nu".
Problema e ca mereu ma gandesc la el si cand ii vad sau aud pe altii ca au prieten, sau ca X o place pe Y pur si simplu imi vine acel sentiment de "odata am chef sa fac ceva si sunt super-entuziasmata si in minutul urmator mi se pare o prostie" si imi aduce aminte de toate momentele petrecute cu el. Nu pot sa imi scot din cap lucrul asta si chiar as vrea sa ma impac cu el, dar nu stiu daca ma merita.
Intrebarea mea e: ce sfat imi dati? De trecut mai departe, mai greu, ca nu am prietene asa apropiate care sa-mi prezinte pe cineva, in scoala nu prea sunt baieti atractivi si de asteptat, tot astept, ca n-am incotro. Am tot felul de activitati, dar tot imi vine gandul la el. Ce sa fac ca sa ma impac cu el sau ce e mai bine sa fac? (mentionez ca nu prea intra pe mess si numarul lui de telefon nu il da la nimeni pentru ca parintii lui nu-l lasa sa aiba o relatie)
Va rog, vreau raspunsuri sincere si nu accept raspunsuri spuse la misto.
Astept parerea voastra. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Din cele spuse de tine, reiese că băiatul ori a vrut ca relaţia voastră să se răcească în timp, să fie pace, ca să fie cu fata cu care a fost 2-3 săptămâni, ori altceva l-a împiedicat (cum ar fi părinţii lui. Poate au aflat că are o relaţie şi i-au interzis, iar el a ales să-i asculte, n-ai de unde să ştii).
Eu ţi-aş recomanda (mă rog, în locul tău eu asta aş face), să mai încerci odată. Să aflii de ce v-aţi despărţit atunci, dar insistă pe tema asta, nu-l lăsa să-ţi scape cu "nu mai ştiu". Asta nu e scuză, nu e justificare, e evitarea adevărului. Presupun că nu-ţi spune adevărul pentru că vrea să-l ascundă să nu-ţi facă ţie rău, sau pentru că nu ar vrea să ai o părere proastă despre el. Dar în fine. Încearcă încă odată, o singură dată, să vezi dacă mai poţi "salva" ceva.
Dacă îţi iese, felicitările mele!
Dacă nu, las-o baltă. Uită-l. Nu merită, pur şi simplu nu merită să-ţi baţi capul, să îţi laşi atenţia să zboare către el când ştii foarte bine că nu o să mai fie nimic. Ignoră-l că nu e singurul băiat de pe planetă! O să mai fie. Văd că eşti familiarizată cu "aşteptatul lui Făt-Frumos". Fii sigură că o să apară odată şi-odatăwinking

3 răspunsuri:
| Mentaaaaa a răspuns:

Buna! Daca ai spus ca placea pe cineva care nu il placea si stia ca tu il placi stia cum te simti, amandoi treceati prin acelasi lucru si a inceput sa prinda drag de tine. Trebuie sa treci mai departe, sa iti gasesti alte ocupatii nu trebuie sa ii arati unui baiat ca iti pasa prea mult de el pentru ca te va la misto daca nu mai simte nimic pentru tine. Deci, daca el a spus nu sfatul meu este sa nu mai insisti. Chiar daca este mai greu sa treci peste asta incearca si o sa vezi ca totul va fi bine.

| caban a răspuns:

Incearca sa te culci cu altu si-o sa-ti treaca intr-o clipa!

| Clau_9946 a răspuns:

Pai, e simplu... tipului ii place de fata aia mai mult decat te place pe tine, insa, e nesigur in relatia lor, tocmai de aceea ti-a spus "mai vedem" (in legatura cu impacatul). In cazul in care relatia la care spera el nu decurge cum se asteapta, o sa se intoarca la tine. Te sfatuiesc sa-l lasi pentru ca genul lui nu e de tinut aproape. Bft :*