| LidiaDora a întrebat:

Buna deci vreau o parere. Prietenul asta al meu nu accepta preludiu fara sa-si puna prezervativul. Se teme ca ma lasa gravida big grin

Daca vede putin lichid preejaculator pe penis nu ma lasa nici sa-l ating fara prez. Nici el nu se atinge. Pune imediat prez si se linisteste.
Cica sa nu bagam degetul in vagin fara sa ne dam seama si sa raman gravida.

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prietenul ăsta al tău este extrem de prevăzător. Se pare că tu esti cam nerăbdătoare in ale sexului.
Oricum, e clar că amăndoi sunteti incepatori.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai tu vrei copii? Ce varsta ai?

| LidiaDora explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imi pare rau dar nu vreau. De ce ma intrebi ce varsta am? rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa accepti prezervativul, ca asa este normal, inclusiv la preludiu, ca nu te musca!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa mai astepti cativa ani sa mai cresti, ca esti micuta tare, daca habar nu ai de nici unele.

Esti cam nerebdatoare sa te joci cu cucul baiatului, dar se pare ca el are mai multa minte si frica decat tine, iar asta-i bine ca te potolesti, fiindca tu dai dovada de inconstienta, ori esti extrem de mica de ani, neavand idee ce se intampla in realitate la sex, intre un barbat si o femeie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Om responsabil, Bv lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, este prea panicat. Asta banuiesc ca iti taie cheful.
Incearca sa fii atenta la perioada de ovulatie, sa-l mai linistesti cu metoda calendarului.

| LidiaDora explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi o sa citesc sa fiu sigura ca inteleg metoda

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau, eu as aprecia foarte mult grija si nivelul lui de constientizare asupra subiectului, chestii importante de care tu nu pare ca dai dovada.Ai mai grija, fiindca este justificat ce face el. Uite, te sfatuiesc sa citesti aici :

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

| LidiaDora explică (pentru dullcat):

Deci acolo zice ca lichidul preejaculator are spermatozoizi cand se secreta dupa ejaclare. Eu vorbeam de preludiu aici. Deci se excita si iese lichidul.

| dullcat a răspuns (pentru LidiaDora):

Cred ca n-ai citit bine.De ce crezi ca se numeste preejaculator? Gandeste-te putin...

,, Inainte ca barbatii sa atinga punctul culminant al actului sexual, ei elibereaza un fluid cunoscut sub numele de lichid preejaculator.''

Asta inseamna inainte de e j a c u l a r e, adica in timpul preludiului sau sexului propriu zis, in functie de persoana.De aceea metoda retragerii nu este una eficienta, daca doresti sa previi sarcina.

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

| LidiaDora explică (pentru dullcat):

Am citit exact ce scrie la inceput:
Atunci cand este secretat, lichidul ejaculator nu contine spermatozoizi. Totusi, este posibil ca o cantitate de sperma sa se scurga si sa se amestece cu acesta.
Lichidul preejaculator are rol de lubrifiant si este eliberat inainte de ejaclare. In cazul contactelor sexuale repetate, spermatozoizii pot ramane in uretra dupa prima ejaclare si se poate amesteca cu lichidul preejaculator in timpul celei de-a doua.

Urinarea inainte de a face sex poate ajuta la eliminarea spermei ramase pe uretra, reducand probabilitatea de a se regasi in lichidul preejaculator.

| NLS a răspuns (pentru LidiaDora):

"Urinarea inainte de a face sex poate ajuta la eliminarea spermei ramase pe uretra, reducand probabilitatea de a se regasi in lichidul preejaculator."
Da, se reduce probabilitatea, dar nu de tot.
Aproape mereu lichidul ala contine spermatozoizi, si foarte multe sarcini nedorite au aparut in acest fel.

| relian a răspuns:

Dar el baga degetu, nu baga altceva laughing Catastrofe asta sinteti, ambii. Pune si ia tu anticonceptionale, mai ales vad spui ca nu vrei copii, asa ca dupa te poti juca si cu gura si cu ce vrei tu pe scula aluia.
Ala la rindul lui e omu prapastie laughing daca pui mina, dupa ce faci tipo bagi in vagin, sau ce? Mina tipo baga el, asta daca n-are altceva de bagat, tu in cel mai fericit caz dupa ce pui mina pe scula, o poti baga in gura laughing in alte gauri nu cred.

Schimba barbatu, cauta unu mai normal si care sa te invete si pe tine una alta.

| Lioana a răspuns:

E grijuliu cu tine. Asta e bine.

| LordCristobal a răspuns:

Bravo lui, e baiat precaut!
Sincer i-as face cinste cu o bere.
Tu ar trebui sa il apreciezi ca e foarte constiincios in ceea ce priveste relatiile intime.

| LidiaDora explică (pentru LordCristobal):

Il apreciez da mi se pare exagerat. Ce si tu faci la fel?

| Sophieka a răspuns:

Asta e un baiat unu la 1000.

Pacat ca tu nu stii sa apreciezi si ti-o cauti cu lumanarea.

| LidiaDora explică (pentru Sophieka):

Pe bune? Deci de regula nu se face asa nu? Stiam eu

| dullcat a răspuns (pentru LidiaDora):

Multi oameni nu fac asa fiindca au 0 educatie sexuala.Iar tu pare ca nu ai mai mult de 13-14 ani si ai beneficia enorm de astfel de informatii, care ar trebuie sa fie obligatoriu predate in scoli.

| KovacsB a răspuns:

Omul probabil ca a citit si celelalte intrebari ale tale pe TPU si ii este frica sa mai iasa pe planeta vreun exemplar asemanator.

| Xox0 a răspuns:

Pai si nu e bine? Esti norocoasa

| Standt a răspuns:

Si nu e bine?
Sau vrei s-l pacalesti, sa faci un copil, sa te ia de nevasta.

| Cavaler001 a răspuns:

Sunt curios ce vârstă aveți happy El pare stresat.
Preludiu înseamnă și sărutări și mangaieli fara prezervativ.