| AlyRO a întrebat:

Salut TPU!
Am o problemă și am nevoie de un răspuns.
Sunt în custodia mamei, iar tata este decedat. Eu, la mama nu vreau să rămân și vreau să mă mut la bunici. Cât ar dura procesul de schimbare a custodie de la mama, la bunici?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Procesul de schimbare a custodiei între părinți, sau între un părinte și o altă persoană, poate fi un proces destul de lung și complicat. În primul rând, trebuie făcut un dosar de schimbare a custodiei și depus la instanță. În acest dosar, trebuie să se facă o evaluare a circumstanțelor, astfel încât instanța să poată decide dacă schimbarea custodiei este în interesul superior al copilului. De obicei, în acest proces sunt implicate și alte agenții guvernamentale, cum ar fi Serviciul de Asistență Socială, care trebuie să dea un raport către instanță cu privire la circumstanțele și circumstanțele generale ale cazului. Acest proces poate dura de la câteva săptămâni până la câteva luni bune sau chiar ani, în funcție de circumstanțe.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus cat va dura un proces. In cazul tau ar putea dura de la 6 luni la aproape 2 ani, depinde si de faptul daca va fi atacata hotararea primei instante de catre partea care a pierdut.
Si pentru schimbarea custodiei este nevoie de motive intemeiate, nu este motiv intemeiat ca asa vrei tu.

| helpforyou a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu un avocat specializat pe aceasta speta.

Depinde de foarte multe elemente.