| AleAlesia4q96 a întrebat:

Bună! Eu am făcut facultatea într-un alt oraș, nu în orașul meu natal. Am terminat facultatea, am lucrat din timpul facultății cu jumătate de norma, după care am trecut la normă întreaga, nu aveam casa mea, locuiam cu chirie, dar locuiam singură, financiar eram chiar ok, reușisem sa strang și o suma destul de mare de bani, totul era destul de bine în viata mea. La insistentele părinților mei, care au zis ca le este foarte dor de mine, recunosc ca mergeam acasă rar, dar sincera sa fiu nici nu este un mediu în care sa ma simt bine, critica constanta din partea lor, vorbele urâte pe care mi le-au adresat și mediul tensionat, m-a făcut sa fiu distanta, dar, la insistenta lor de a ma întoarce acasă, a renunța la jobul meu si la tot, am cedat și chiar asta am și făcut, m-am întors acasă. Acolo, avem un apartament și o casa la tara unde stau părinții mei. Eu plănuiam sa stau singură la apartament iar cu banii economisiți sa îl renovez și sa pot trai pana găsesc un nou loc de munca. Toate planurile s-au distrus în momentul în care părinții mi-au luat toți banii, absolut tot pana la ultimul leu, si-au renovat casa lor de la țară și i-au folosit pentru ei, fără sa simtă vreun regret, ba din contra, atunci când le spuneam ca nu am bani, îmi spuneau sa merg la munca.....am suferit enorm și din cauza pierderii banii dar și mai mult din cauza atitudinii lor pentru care nu se simt deloc vinovați....nu am mai rezistat acolo și am plecat iar în orașul în care stătusem, m-am reangajat și mi-am revenit, dar nu știu cum sa procedez cu părinții, deocamdată vorbim rar și foarte puțin, urmează sărbătorile și nici nu știu dacă sa merg acolo sau nu, nu cred ca as fi în largul meu. Am nevoie de un sfat! Va mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Pune punctul pe i și desparte-te de "părinți"!
Petrece sărbătorile de iarnă cu colegii de serviciu, singură, dar uită că ai părinți!
Dacă eram eu în locul tău, schimbam cartela de telefon, profilul pe rețelele sociale, pur și simplu îi scoteam din viața mea!
Indiferent ce nevoi personale aveau nevoie, a-ți fura propriul copil e un păcat capital!
Oricum va avea Dumnezeu grijă de ei, fi liniștită!
Ce semeni, aia culegi!
Mergi mai departe, nu te mai uita înapoi! Și, uită că ai părinți! Uită!

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu înțeleg două chestii

1. Cum "ți-au luat toți banii"? Unde țineai banii și cum au avut acces la ei?

2. Când ai renunțat la jobul care-ți asigura independența și te-ai întors acasă, care era planul pe termen lung? Adică ce te vedeai făcând odată întoarsă acasă?

| AleAlesia4q96 explică (pentru johnnny123):

Le-am spus de bani, le-am spus ca vreau sa fac renovări în apartament și sa îmi fie suficienți o perioada până găsesc un loc de munca, asta era planul meu sa caut un loc de munca acolo, sa îmi renovez casa deoarece apartamentul avea nevoie de multe îmbunătățiri, iar banii erau acasă la tara într-un sertar pentru ca am avut încredere....nu m-am gândit ca s-ar putea întâmpla asta.

| AleAlesia4q96 explică:

Va mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri și înțelegere!

| Bologran a răspuns:

Stai acolo unde esti. Sa simta supararea ta. Crezi ca daca mergi acasa de sarbatiri va fi bine? Iti vor reprosa iar ca i-i parasit, ca nu au ajutor, bla bla bla.
Fa sarbatorile cu colegii, cu vecinii, cu oricine altcineva.