| nuconteaza00000999 a întrebat:

Eu cu tatal meu nu mai tinem legatura de ceva timp. Am nevoie de niste bani, iar mama nu are posibilitatea sa imi dea. El nu mi-a mai dat pensia alimentara de cand au divortat, iar acum intretine alti copii iar pe mine ma "exclude". Ma simt incomod sa ii dau mesaj dupa atata timp si sa ii cer o suma destul de mare, avand in vedera ca probabil iar o sa imi zica ca nu sunt educata ca ii cer bani. Nu stiu cum sa incep sa ii trimit mesaj. Stie cineva cum pot sa ii cer?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca printr-un mesaj vei rezolva problema.
Cel mai bine ar fi sa stabiliti o intalnire, sa ii poti expune in direct si pe larg problema cu care te confrunti si pentru care ai neaparat nevoie de o suma mare de bani, pe care mama nu are posibilitatea sa ti-o dea.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi si da-l in judecata pentru neplata pensiei alimentare. In felul asta il obligi sa-ti dea bani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

El nu poate sa-l dea in judecata, atata timp cat este minor. Doar parintele caruia i-a fost incredintat sau tutorele o poate face. Si stii cat dureaza? Peste un an de zile uneori.

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Asa e. El nu. Am uitat sa precizez asta. Stiu ca dureaza dar in felul asta isi achita si tatal obligatia legala fata de copil.

| Freya1 a răspuns:

Pe bune? El nu a fost langa tine, nu ti-a platit pensie alimentara, da bani altor copii si tu esti needucat ca ai nevoie de el o data in rahatul asta de viata?
Ia suna-l sau dai mesaj si spune-i ca vrei sa te vezi cu el sa vorbiti ceva important.Nu ii spune despre ce e vorba la telefon ci doar cand sunteti fata in fata iar daca atunci refuza spune-i cele scrise mai in sus.