| Nicozap a întrebat:

Îmi doresc foarte mult un bebe și neputând momentan sa merg la un medic caut aici un răspuns! Sunt insarcinata in 7saptamani( după calculele mele cu testele de acasa care au ieșit toate 4pozitive). Acum 2saptamani am avut sângerări abundente cu chefuri mari și de atunci am ușoare scurgeri maronii! Astăzi am mai făcut un test care a ieșit tot pozitiv! Ce credeți ca poate fi? Aștept un răspuns unrgent!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Evident este sarcina!
Dar sangerarile in primele luni de sarcina nu sunt de bun augur, de aceea este urgent nevoie de teste si control medical.
Nu stiu de ce nu poti merge la medic, esti in scaun cu rotile sau in imposibilitatea sa te deplasezi?
Pentru ca altfel, nu ai nici o scuza sa nu mergi la un medic ginecolog sau la un spital de obstertica-ginecologie.
In primele luni de sarcina, sangerarile pot avea cauze nasoale, care pot sa-ti deterioreze fatul si sa nasti un handicapat mental sau fizic, de aceea este urgent nevoei sa mergi la un medic sa te consulte si sa faca testele medicale.

| Nicozap explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns! Sunt plecată in alta țara și e mai greu cu limba de aceea nu pot merge momentan la doctor! Am programare in luna Decembrie in Ro. Am citit pe toate site-urile unde majoritate spun ca e avort spontan dar dacă era așa nu cred ca mai ieșea ultimul test pozitiv!

| Nicozap explică (pentru Violleta2022):

!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nicozap):

Ma cam indoiesc sa fie avort spontan, daca testul spune "pozitiv".
Eu spun ca, la hemoragii atat de mari, sa chemi salvarea, ca sa nu lesini in casa si sa mori!
Nu-ti fa probleme cu limba, ca au ei translatori prin spital, iar daca nu, se suna la anumite servicii consulare, unde se poate folosii un intermediar sa traduca.

| Nicozap explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc pentru sfat! Și am sa merg la spital poate voi înțelege ce se întâmpla!

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul poate iesi pozitiv pana la 3 luni dupa un avort spontan, deci nu poti sa te bazezi pe el. Sangerarile arata ca bebelusul a suferit foarte rau. Nu iti poate spune nimeni daca mai e viu sau e un avort incomplet, nici daca se va naste sanatos sau va avea probleme. Daca ai fi mers la medic imediat ce au debutat sangerarile ai fi avut mari sanse ca totul sa fie in regula, asa e foarte greu de spus, probabil din pacate vei fi nevoita sa renunti la sarcina, daca mai e in viata. Exista o sansa mica sa fie totul ok, dar nu te baza mult pe ea, e foarte foarte mica, dat fiind ca nu l-ai ajutata nicicum sa supravietuiasca

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Testele de sarcina pot sa ramana pozitive chiar si in cazul in care embrionul nu mai este viu, caci membranele lui continua sa producă hCG(hormonul sarcinii )--- se intampla in asa numitul avort" ratat" care precede avortul spontan.
O ecografie te-ar lamuri daca sarcina evolueaza in ciuda hemoragiei sau daca sarcina s-a oprit din evolutie.

| AndreiWeisz a răspuns:

Mergi cat mai urgent la medic, sangerarile in primul trimestru de sarcina sunt foarte periculoase, ar putea chiar sa fie un semn de avort spontan. Nu risca si mergi la medic