| anonim_4396 a întrebat:

Buna, imi urasc mama, m-am certat cu ea ca de ce am luat 100 lei din pensia mea de handicap si nu am cerut.

Pana la urma e pensia mea si am dreptul la ea, m-am mai certat odata cu ea cand i-am cerut 100 lei ca vreau sa ma duc cu prietena mea la un film si mama mea in loc sa-mi dea 100 imi da 10 si m-am strabat la ea si apoi i-am spus "iti bati joc de mine ti-am cerut 100 nu 10" si apoi a inceput cearta.

Am tot incercat sa imi tot caut un loc de munca part-time dar unde m-am dus nimeni nu ma primit sau lasam cv-uri si imi spuneau ca o sa ma sune dar nu m-a sunat.

Nu stiu de ce mai primesc pensie, daca mama mea ii ia pe toti.

Nu stiu ce sa mai fac, spuneti cum sa o conving ca sa imi dea macar 100 lei pe luna?

Răspuns Câştigător
| SimonaBubu a răspuns:

Mama ta înseamnă că e mai handi ca tine.De ce nu îți dă? Ii cheltuiești aiurea sau pe ceva util? Dacă pe ceva util înseamnă că proasta de maicata,nu are bani și ti-a luat banii că sa ii cheltuiască nu neapărat pentru ea, ci pentru casa, facturi etc. Urasc părinții de genul care fac copii numai sa îi chinuiască, sa nu îi ajute cu nimic e ușor sa te *** dar sa crești un copil este invers.Ce poți face? Poți face un card de credit și spune-le sa îți bage banii pe card sau pur și simplu obligo sa îți de-a banii, folosești si violenta dacă e.Sunt banii tai, nu ai ei de zdreanta.

28 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ai incercat si in locurile in care sunt angajati si oamenii cu handicap sa depui cv? Daca esti in aceasta postura si este ceva vizibil, probabil ca din acest motiv nu esti chemat sa lucrezi. Din pacate majoritatea oamenilor nu vor sa aiba de-a face cu astfel de oameni. Sugestia mea este sa incerci la kaufland si decathlon daca ai in orasul tau. Daca nu, poti cauta ceva remote. Daca dispui de un calculator ai putea lucra astfel ori ai putea sa faci chiar tu ceva. Alta chestie vazuta de mine, sa cumperi carti de la anticariat si sa le vinzi putin mai scump astfel inca sa faci rost de cativa banuti in plus. Oricat ar fi ar conta. Daca ai peste 18 ori poti strange bani si la un moment dat sa pleci de pe capul parintilor. Nu este ok ceea ce se intampla. Este mama ta dar sa iti blocheze accesul la bani, nu e ok. Nu e ok nici sa traiasca pe banii tai, e om matur, in toata firea.

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns (pentru Generalgrevious):

Inteleg. Poti incerca ceva in online in acest caz.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Aasdfghj):

în 19 Aprilie | Generalgrevious a întrebat:
Buna seara, azi eu si prietena mea am stat pe o banca in curtea liceului si deodata apare o doamna care era din strainatate si ne intreaba in engleza unde este sala de baschet in acest liceu (stia sa vorbeasca si romaneste) si eu am raspuns ca "nu stiu" si ea ma intreaba daca sunt din oras si eu raspund "da stau in acest oras" si apoi ma face "prost si nu stiu nimic ca nu ma duce capul" apoi m-am suparat si imi venea sa o injur in engleza dar m-am abtinut, nu mi se pare corect ca un strain care vine la noi in tara si te face prost.

Daca o injuram, se intampla ceva nasol pentru mine?

În 10 Ianuarie | Generalgrevious a întrebat:
Salutare, am o problema la smartwatch care se tot deconecteaza de la bluetooth-ul telefonului Samsung S9+ si de fiecare data trebuie sa il reconectez din aplicatia GloryFit.

Inainte sa am Samsung S9+ aveam Samsung A5 2017 si pe acest telefon mergea perfect dar de cand mi-am concetat smartwatch-ul la S9+ se tot deconecteaza si am bluetooth-ul activat tot timpul, cum as putea rezolva problema asta?

star FIȚI MAI ATENȚI, APARENȚELE CHIAR ÎNȘALĂ! star

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu sta nimeni sa verifice anterioarele intrebari. Sa nu ai ce face pentru asta. Te rog, daca nu ai ceva de comentat, scrie raspunsul normal, fara sa imi raspunzi mie sau altora.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Aasdfghj):

Ba ai ce face, înseamnă că și tu ești minor/ă.Pur și simplu nu le răspunzi.TPU este un site de așa zisă "socializare."
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/TPU.ro

| Violleta2022 a răspuns:

La pensia ta are dreptul persoan care te ingrijeste, fiindca tu nu-ti poti cumpara imbracaminte, mancare, medicatie si ce mai ai nevoie.
problema asta ai mai pus-o odata pe forum si ti-am explicat si atucni cum sta cu pensia asta... tu ai si asa bani putini si nu ai de ce sa-i cheltui pe porcarii, ca nu aveti ce manca, medicatie si altele pe care mamam ta ii primeste ca sa poata avea grija de tine, tu fiind hanicapat si imncapabil sa-i gestionezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câți ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Pe ce se duc banii statului...pe leprele care baga la pacanele, pariuri sportive, iti face un bine. Nu te ajuta mintea deloc, tu in loc sa tii de bani sa-ti iei ceva de mancare, de imbracat te falimentezi singur.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Generalgrevious):

Nu te plangeai tu in alte intrebari ca-ti ia m4/ta banii din pensie si ca nu ai ce baga la pariuri, barcelonistule balcanic?

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Generalgrevious):

Tu oricum stergi postarile, acum cateva saptamani m-ai injurat in privat dupa ce ti-am zis ceva asemanator dar ai uitat, vei recunoaste cum recunosti ca inainte erai mare fan barzelona insa dupa atatea umilinte pe care le-am prezis chiar eu ai inceput sa tii cu alta echipa, stai linistit ca si pentru chelski urmeaza alte umilinte, soarta se joaca cu tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Generalgrevious):

"acum 20 ore | Generalgrevious explică:
Ia-ti pastilele ca delirezi, e prima oara când pun o întrebare de genul asta."

Cel care delivreaza esti tu, ca ai pus intrebarea asta si in 11 Iulie 2022 dar cum tu esti cel cu handicap, te cred ca nu ai tinere de minte si nici nu esti capabil sa ai grija de bani, de aceea este indicat ca numai mama ta sa ii pastreze si sa-i cheltuie pentru ce ai tu nevoie.

Uite aici:
"în 11 Iulie | Generalgrevious a întrebat:
Buna, cum imi fac un card de debit ca sa imi intre pensia de handicap in acel card?
Mama mea imi opreste toata pensia si nu imi da nici macar 100 lei."

https://www.tpu.ro/......pensia-si/

| Wr3nch a răspuns:

Daca ai sub 18 ani ea decide pe ce si cum se cheltuiesc, ca iti convine sau nu.

| Emma30555 a răspuns:

Daca nu ti da inseamna ca nu are. Imi pare rau dar incearca sa te intelegi cu ea, poate ca pur si simplu e nevoie de banii aia pentru mancare si alte cheltuieli. Daca ar avea de unde sa iti dea ar face lucrul asta. Daca nu ai avea nici un venit poate ca ai suferi de foame. Gandeste te la lucrurile astea cu maturitate. Explica i pentru ce ai nevoie de bani si poate o convingi sa-ti dea uneori dar fii si tu intelegator

| DovleacTurbat a răspuns:

Acoperișul de-asupra capului - costă, mâncarea pe care o consumi -costa, internetul, electricitatea samd, ghici ce? Costă.
Ce crezi că face mama ta cu bănuții ăia? Își face vacante de lux, își cumpără haine de firmă? Mai mult ca sigur tot în interesul tau/ vostru îi bagă.

| Celbun a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Exact! Asta încercam să spun și eu.

Răspuns utilizator avertizat
| StripperRaoul a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Corect

| StefanIlAreMare a răspuns:

Arunca te in haita si intoarce te lupu alfa

| rumi36 a răspuns:

Gandeste-te la copiii care sunt abuzati, batuti si jigniti de catre parintii lor, tu iti urasti mama pentru ca nu iti da bani din pensia de handicap? Doar pentru un lucru atat de minor? Pentru ce iti trebuie bani? Sa ai bani de buzunar ca sa-i cheltui pe dulciuri? Pe haine?
Daca ai nevoie pentru ceva bine intemeiat explica-i mamei tale ca tu chiar ai nevoie de acel lucru si daca tot nu-ti da asta este abuz financiar

| pixeltinker a răspuns:

Vorbește cu ea serios și spune i pentru ce ai nevoie de bani și încearcă sa te comporti mai frumos cu ea și sa va înțelegeți, nu are rost sa va certați pentru bani

| Celbun a răspuns:

Nu știu câți ani ai. Dar, trebuie să știi că părinții știu cel mai bine cum să folosească banii, pentru că sunt cheltuieli multe, pe care poate nu le vezi acum, și din acest motiv păstrează ei banii și se comportă așa, totuși, dacă îi ceri frumos niște bani, cu siguranță ți-i va da!?

| Celbun a răspuns (pentru Celbun):

Fără semnele de întrebare de la urmă?

Răspuns utilizator avertizat