| evelina555877 a întrebat:

Bună! La ce vârstă e cel mai ok sa îți faci primul iubit? Am 12 ani și toate fetele din clasa mea râd de mine că nu am avut încă un iubit dar de ceva timp eu și cu un băiat ne placem reciproc și nu știu dacă e vârsta potrivită să fac primul pas

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Cum o sa fie generatia aceasta peste 30 de ani?
Intrebare retorica.
Sunt foarte inteligenti si cred ca tocmai aici si pericolul sa se consume foarte rapid.
Dar am inteles ca suntem exagerat de multi pe planeta si trebuie sa ne mai rarim.
La 12 ani stie ea ca se place reciproc cu un tanar si vrea faca primul pas...
Mamica, nu au intrat zilele in sac. Mai joaca te putin cu papusile.
Bine, poti sa te joci si fotbal, orice tine de varsta ta de 12 ani.
Acusica trec anii si o sa ti faci si gagic si copii, vin si greutatile maturitatii.
Traiesti cei mai frumoși ani, macar mai profita vreo 3-4 si pe urma iesi tu la un suc cu un baiat.
Ce discutii aveti in loc sa va jucati sotronul, elasticul si altele.
Sistemul scolar la noi este praf. Este nevoie de educatie de urgență, de responsabilitatea adultilor.
Asemenea discutii ar fi trebuit sa existe Intr un cadru educational unde fetitele sa se simta libere sa discute ce le trece prin capsor si indrumate direct/indirect in sensul firesc.
Sunt copii, sunt vulnerabili si nu este ok ce se intampla.
Si banuiesc ca nici cu mami nu se prea poate discuta.
Deci, concluzia, mai puiule mic de om, mai amani discutia cu iubitul.
Doamne ajută,❤️

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Multu ca nu te-ai suparat pe mine si pentru funda.
Pupici❤️

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai una este sa ai un iubit la 12 ani si sa te tii de mana cu el si sa te pupi pe obraz si alta este sa iti incepi viata sexuala la 12 ani cum fac multe fete actual
le genul acela de fete "populare" de prin scoli ma refer, cele care se duc pe furis cu baieti in toaleta scoliiwinking
nu este nicio graba te asigur, ai doar 12 ani, nu stiu generatiile acestea tinere unde va grabiti!?

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitii DUPA 18 ani, cand esti suficient de mare si matura ca sa discreni bienele de rau, ceea ce la anisorii asta-i nu este inca posibil.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calma. Fiica-mea are acusi 13 ani si chit ca i-au facut ochi dulci unul-altul, cred ca daca mi-ar zice ca si-a facut iubit mai intii as ride vreo 30 de minute...

| Fatamuntilor a răspuns:

Primul iubit ar fi ok dupa 16 -17 ani.
Voi nu sunteti intr-o competitie in cea ce priveste iubitii.Confundati atasamentul cu iubirea
Baiatul ala pe care il placi e coleg cu tine? sau e ma mare?
Si cum privesti tu treaba asta?
Din start treabuie sa intelegi ca pe acel baiat nu trebuie sa il privesti ca pe un posibil iubit.Cel mult coleg si asta implica activitati ca facutul temelor, condus acasa si cam atat., Si asta cu acordul parintilor.
Principala voastra preocupare trebuie sa fie scoala.

| johnnny123 a răspuns:

La 12 ani toate fetele din clasă râd deja de tine că nu ai avut încă iubit? Eu te-aș sfătui să-ți vezi mai bine de copilăria ta și să nu bagi în seamă toate colegele. Te asigur că nici ele nu au avut "iubit", doar le place să facă pe interesantele.

| Hyperion7 a răspuns:

Mai copilărește! Fii tu singura care prefera sa mai copilărească! Suferința tot o sa fie, copilărie ...nu!
Alegerea îți aparține!

| LordCristobal a răspuns:

Wow,generatiile care vin sunt din ce in ce mai nocive.
Iubit la 12 ani si ele nici macar nu au pasarica dezvoltata la 12 ani...
Sfatul meu e sa nu le asculti pe ele si sa iti vezi de viata ta, sa te bucuri de viata asa cum vrei tu si nu cum vor ele.
Varsta potrivita pentru a avea primul iubit este de 16 ani.

| ioana748 a răspuns:

Multu ca nu te ai suparat pe mine.
Multumesc pentru funda.
Pupici, ❤️

| LaviniuA a răspuns:

12 ani? Pregateste-te ca vine Jassmina sa te certe.
Si pe vremea mea tot cam asa era, se incepea din clasa a cincea, dar unii asteptau macar pana la liceu.
Prima relatie atunci cand intalnesti pe cineva care sa-ti fure inima laughing
Vedeti sa nu ajungeti si la sex... sau macar sa aveti educatie sexuala. Succes.

| MihaiMB a răspuns:

Tu trebuie să îți faci un iubit când te simți pregătită, nu trebuie să îți spună nimeni când anume.

| Anonim027 a răspuns:

La 12 ani deja se vorbeste de iubuit/iubita?

| missunderstoodx a răspuns:

Eu am 16 ani si nici pana acum n am avut asa ca nu te ingrijora majoritatea colegelor mele nu au avut, esti intr-un cerc de oameni gresit daca rad de tine pentru asta