| Biancasata a întrebat:

Buna. Ma aflu intr-o perioada grea a vieții, am gastrita și mai am și un tratament pentru depresie cu uniquet și cipralex. Cu mama mea nu ma înțeleg deloc, bine locuiesc singura in chirie dar voi pleca la nașii mei in afara fiindcă nu mai sunt bine deloc, ma simt atât de anxioasa, nu știu ce sa fac, simt ca nu m-am maturizat deloc la 23 ani, ma simt foarte singura, am mari probleme cu emoțiile, ma simt singura și nu știu la cine sa apelez, ce sa fac

9 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Buna, Bianca. E normal sa te simti asa, traim niste vremuri grele si haotice in care suntem bombardati cu informatii deloc benefice care trec si de filtrele unui om matur si ajung sa ne afecteze pe toti, e ok, nu esti singura. Mintea omului e foarte complexa si poate sa faca incredibil de multe lucruri, atat bune, cat si mai putin bune. In trecut, de voie sau de nevoie, oamenii isi tineau mintea ocupata cu cat mai multa munca si activitati...pentru ca le era frica sa isi infrunte gandurile, trairile, emotiile, dorintele, lipsurile. Tu esti curajoasa ca o faci inca de la varsta asta. Poate fi prea mult, asa este, dar nu te descuraja. Viata este asa cum ne-o facem. Poate sa fie rai sau poate sa fie iad...important e ca poate sa fie rai.winking
Bunica avea o vorba: dupa ploaie si furtuna, va veni si vreme buna.
Si 2pac avea aceeasi vorba, dar sub alta forma si o continua cu:...so no matter how hard it gets, stick your chest out, keep your head up and handle it!
Nu te lasa presata de sociatate in directia maturizarii. Oamenii nici macar nu inteleg ce inseamna acea maturizare pe care o vaneaza si o impun tinerilor. O vor intelege abia la batranete... daca au norocul sa o faca. Maturizarea trebuie sa vina in mod natural si in mod ponderat, cu masura. Ce-i mult strica si, ce nu inteleg oamenii cand impun asa ceva unui copil, unui tanar, e ca ceea ce ei numesc maturizare inseamna de fapt pierderea fortata a celei mai frumoase parti pe care o avem...copilul din noi. Nu renunta niciodata la asta. Cine a facut-o, va realiza mai tarziu si o va cauta cu disperare. De aici si vorba: a dat in mintea copiilor.
Este foarte bine ca ai ales sa pleci, sa explorezi, sa ai parte de un drum initiatic. Iti va prinde bine. Daca simtit nevoia, iti va prinde bine si ajutorul unui specialist.
Bafta multa si...never give up! Happyness is around the cornerwinking

| MarianWLF a răspuns:

De ce spui ca nu te-ai maturizat?
Nevoia de a te simti ascultata, iubita si in siguranta nu are legatura cu lipsa de maturitate, suntem fiinte sociale si avem nevoie de aceste lucruri in viata noastra, e greu singura cuc in chirie, si eu stau singur si inteleg cat de greu e, mai ales pentru tine ca fata, acele pastile trateaza efectul, nu cauza, ai observat si tu ca niste pastile nu pot inlocui lipsa unei persoane care sa fie alaturi de tine.
Iti recomand sa comunici, nu tine totul in tine, daca nu ai cu cine ne gasesti aici pe TPU, avem mesageria privata sunt sigur ca oricine iti raspunde cu placere exact cum a spus si ioana748, daca simti nevoia da-ne un mesaj, ai anonimitate si acest lucru e un plus, poate ti-e mai usor sa comunici asa, mult succes happy

| Freya1 a răspuns:

Gastrita se mai face și din alimentație proasta, alimentație data peste cap probabil din cauza anxietății, depresiei.Sau se mai face și pe fod de stres sau a problemelor emoționale.

Idee e ca ori unde ești sau mergi trebuie sa începi sa te gândești serios sa ieși din bula ta și sa interacționezi cu oameni. Daca nu faci asta te închizi în tine și te îmbolnăvești mai rău.
Socializează în viata de zi cu zi, sau pe internet cât de greu ar fi.Gaseste-ți pe cineva sau o prietena sa te scoată din stare chiar dacă e greu.Eu una sufăr de anxietate sociala și am regretat toată viata ca m-am izolat în loc sa ma "repar".

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu esti singură... uite cate raspunsuri frumoase si de bine ai primit.
Sa nu ne maturizam niciodată, sa fim doar niste copii responsabili.
Poti incerca ceai de sunătoare, pastile cu valeriana si Sedatif PC.
Daca tratamentul pe care l iei nu te ajuta, incearca alt doctor, alta varianta de tratament.
Este bine ca pleci afara...acolo sunt alte sanse pentru un tanar la inceput de drum.
Sa ti fie drumul cu lumina si oameni buni in cale.
Maica Domnului sa te aiba in paza.

| norisorulpufos a răspuns:

Pastilele pe care le iei tu sunt foarte puternice.
De asta ai stări aiurea.
Dacă găsești un loc de muncă și vei avea un program viața ta se va schimba mult în bine.
Și foarte curând vei lua doar jumătate din pastile, apoi un sfert.
Doar trebuie sa fii mereu ocupata, să dormi noaptea între 22-04, orele cele mai odihnitoare.

| Biancasata explică (pentru norisorulpufos):

Le iau pe jumătate

| norisorulpufos a răspuns (pentru Biancasata):

Foarte bine faci, am încredere că vei reuși.
Ieși afară și fă mișcare, inspiră adânc, ești cea mai specială persoană din univers

| Biancasata explică (pentru norisorulpufos):

Ce frumos. Sa îți dea Dumnezeu sănătate mulțumesc din suflet pentru sfaturi?

| Tputpu35 a răspuns:

Daca te ajuta sa conversezi, imi poti scrie in privat.