| anonim_4396 a întrebat:

Buna, mi-am dorit sa pot sa deslușesc singura problema asta, sa o pot rezolva singura si sa imi dau seama de raspuns, dar simt ca clachez.
Deci, eu am o relatie cu un baiat de 4 ani, il iubesc foarte mult, nu se pune vorba de indoiala. Totul a inceput acum cateva luni cand am primit de la un alt baiat un mesaj pe Facebook in care imi zicea ca vrea sa doar sa socializam, nimic mai mult si ca i se pare ca ma cunoaste de undeva, ca suntem vecini. Ma rog, eu nu am vrut sa ii dau curs la conversatie pentru ca aveam relatie si i-am zis frumos ca nu vreau sa socializez pentru ca am iubit si chiar nu mi se pare ok. Baiatul a inteles (un baiat cu foarte foarte mult bun simt, ceea ce m-a socat putin), de atunci nu m-a mai bagat deloc in seama. Asta s-a intamplat acum cateva luni bune. Totul bine si frumos, pana saptamana trecuta cand ma plimbam prin oras sa imi caut ceva de munca, un job. Din loc in loc, am intrat intr-o cafenea sa intreb daca angajeaza ospatari. Si, cum s-au facut lucrurile, ca acolo era el dar purta masca si nu mi-am dat seama cine e. Ideea e ca nici cand am vorbit prima data nu m-am uitat la pozele lui pentru ca nu am fost interesata. Deci cand am intrebat de angajare chiar nu stiam cu cine vorbesc, dar el, bineinteles ca m-a recunoscut dar mi-a raspuns scurt si frumos "nu, imi pare rau, nu avem nevoie" si am plecat dupa aceea. Vreau sa spun sincer, cu mana pe inima, ca s-a uitat atat de adanc in ochii mei si pentru prima data in 4 ani de relatie, nu am simtit niciodata un asemenea fior pentru un alt baiat. Nu trec 10 minute, eram pe strada si primesc mesaj pe Facebook de la el "tu esti fata care a venit pentru angajare? happy" Deci, cand am vazut cine mi-a trimis mesajul, jur ca am incremenit efectiv si au inceput sa imi transpire palmele si sa tremur (NU STIU DE CE! PUR SI SIMPLU ASTA MI S-A INTAMPLAT) pentru ca mi-am dat seama cu cine vorbisem si nu imi adusesem aminte decat cum m-a privit in ochi. Am incercat sa ii raspund scurt si la obiect si sa nu lungesc foarte mult conversatia. (si da, suntem vecini, si ce credeti?! Mamele noastre sunt prietene si eu habar nu aveam!) P.S : El are 28 de ani. Actualul meu iubit are 20. (in caz ca v-ar ajuta cu ceva la raspuns)
Acum, intrebarea mea este :"de ce nu il pot uita pe acest băiat nici după o saptamana si de ce imi vine sa plang si de ce simt o pasiune DE NEEXPLICAT pentru el de parca mi-ar fi predestinat sau ceva de genul? De ce? Simt pana in adancul sufletului chestia asta, jur. Am 21 de ani si imi vine greu sa cred ca m-as putea îndrăgosti prosteste pentru ca nu sunt genul ala de fata. Sunt o persoana foarte puternica psihic si emotional, mi-e greu sa cred ca m-am indragostit aiurea, nu imi sta in caracter. Deci, de ce simt ca destinul a vrut sa se intample asa? Simt cu toata puterea mea lucrul asta, in conditiile in care, repet, il iubesc pe actualul meu iubit cu care sunt de 4 ani! Il iubesc foarte mult. Dar nu pot scapa de băiatul ala nici din suflet nici din minte. Simt ca a fost făcut sa se intample asa, simt ca parca il cunosc de o viata, va rog mult de tot, vreau un sfat. Ce sa fac? Sunt obosita psihic si numai cat ma gandesc ma bufneste plânsul ceea ce nu imi sta in caracter niciodata. Traiesc un sentiment necunoscut pentru mine. Si nu stiu exact ce este asta. Ce as putea sa fac? Vreau pareri sincere va rog

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Poate este ceva ce iti lipseste in actuala relatie, astfel incat sa simti nevoia sa cauti in alta parte acel ceva. Dupa o anumita perioada, obisnuinta poate fi confundata cu iubirea. Cel mai bine ar fi sa incerci sa meditezi, si sa te gandesti in profunzime la relatia actuala, daca ai putea sa te vezi cu actualul iubit si peste cativa ani, si nu doar din comoditate si siguranta ce ti-o ofera in monentul de fata, ci pentru faptul ca il iubesti, si iti doresti un viitor alaturi de el.

Mai asteapta o perioada de timp, sa vezi daca sentimentul fata de noul baiat persista. Daca iti acorzi suficient timp, iti vei da seama despre ce este vorba de fapt. Trebuie doar sa fii foarte sincera cu tine, si sa nu iei decizia doar din rutina.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Anonima3127):

Sper ca imi voi da seama si se va sfarsi toata nebunia asta cu bine... Pentru ca momentan, chiar nu stiu ce sa fac.

| Anonima3127 a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Dupa parerea mea nici nu trebuie sa iei o decizie acum pe moment. Totusi, e vorba despre o relatie de 4 ani, si sunt convinsa ca nu ai putea renunta atat de usor la ea, si pentru ce, pana la urma urmei? Momentan trebuie sa iti dai seama ce simti de fapt, pentru ca poate fi doar o chestie trecatoare... cel mai bine este sa te linistesti un pic, sa inlaturi un pic si sentimentul de vinovatie fata de actualul iubit... raspunsul la intrebarea ta va sosi, trebuie doar sa ai rabdare cu tine, tu esti singura care poate deslusi de fapt ce simte happy poti sa imi scrii si in privat daca consideri ca ti-ar fi de folos sa discuti mai detaliat. O seara frumoasa.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Anonima3127):

Da, va trebui sa am mai multa rabdare cu mine mai ales si sa las timpul sa decida ce se va intampla. Este mult mai bine, chiar daca va trebui sa ma chinui sa ignor gandul ala...Dar asta e situatia.

| Anonima3127 a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Da, cel mai bine e sa intorci pe toate partile situatia inainte de a lua o decizie, chiar daca este mai greu, chiar daca este dificil sa faci asta. Insa, consider ca este o decizie importanta, ce nu poate fi luata la un mic impuls. Daca persista, si vei vedea ca apar schimbari de atitudine fata de actualul iubit, vei sti ce alegere sa iei, insa daca e ca peste o luna, doua sa treaca acest sentiment, ar fi pacat sa dai cu piciorul relatiei actuale. Rezista, ca totul va fi bine, si sunt convinsa ca pana la urma vei lua cea mai buna decizie pentru tine. Asa cum am mentionat mai sus, poti sa imi scrii si in privat, mi-ar placea sa stiu la ce concluzie vei ajunge la final happy

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Anonima3127):

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, dar momentan abia mi-am facut contul si nu imi da voie sa trimit mesaj privat ca am cont junior. Nu stiu cum se procedeaza aici dar acum nu ma lasa sa trimit, cand ma va lasa, fii sigura ca iti voi spune ce s-a intamplat si ce am facut. Iti multumesc din inima pentru sfaturi :*

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eh, ți-a apărut monotonia în relație, tipu ăsta e un răsuflu de noutate, e și un scenariu care dă un pic spre dramele alea romantice, te atrage răsuflu ăsta dar oricum și cu el dacă te-ai băga ai ajunge exact în același punct

| ania a răspuns:

Dacă l=ai vedea pe prietenul tău cu altă fată să vezi ce atracție karmică ți s=ar declanșa brusc pentru el. Ceea ce e nesigur trezește sentimente mai puternice. Dacă ai ajunge să fii prietenă cu băiatul de 28 de ani, după un timp și pentru el ți s=ar mai domoli sentimente. Crezi că dacă ai fi căsătorită n=ai mai observa calități plăcute și la alte persoane de sex opus? Dacă relația cu iubitul e serioasă și v/ați făcut planuri de căsătorie mai bine ține=te de ele.

| Drimmero a răspuns:

Se pare ca nu esti atat de puternica emotional si psihic daca te-ai indragostit de o persoana vazand-o o singura data sau de 2 ori sau avand o conversatie scurta. Deja prietenul tau e de forma daca te gandesti la altul si deja simti ca il iubesti pe al 2-lea, sfatul meu e sa-ti anunti prietenul sa nu mai piarda vremea caci deja aia nu mai e relatie. E un sfat pur realistic si direct fara sa o dam in altele, caci cel mai probabil se ajunge si la inselatul fizic daca deja s-a instalat cel emotional si chiar e foarte urat. Mai intai vezi cum evolueaza lucrurile,, daca nu se remedieaza, primul anuntat trebuie sa fie prietenul tau pentru a se evita sa-ti bati joc de el. E firesc sa iti placa de altcineva, dupa un timp se ajunge la monotonie, asa e in viata, nimic nu e vesnic.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Drimmero):

Se pare ca nu ai inteles deloc ideea problemei. Eu nu am zis nimic de inselat, nu am zis nimic de faptul ca vreau sa fiu acel baiat sau sa imi bat joc de iubitul meu. Am vrut doar sa stiu niste păreri de ce simt acele lucruri si de ce s-a intamplat asa. Nu am zis ca imi las relatia sau mai stiu eu ce. Si nu e vorba ca m-am îndrăgostit de o persoana de la o conversatie scurta, ca nu sunt gradinita la grupa mica. E vorba strict de cum m-a facut sa ma simt in momentul ala. Sunt chestii pe care nu le poți controla, mai ales ceea ce simti. Atata tot. Tu ai dat-o direct in judecare si condamnare de parca eu am vrut sa simt asa si de parca eu vreau sa imi insel iubitul. Nici nu am pomenit si nici nu pomenesc de asa ceva. Dar multumesc pentru sfat, nu te mai obosi sa mai scrii alt mesaj.

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

Se pare ca ai citit printre randuri si nu ai inteles ceea ce ai citit. Am specificat ca se intampla aceste lucruri pentru ca sunt firesti, relatia ta nu va tine pana la vesnicie. Deja inseli emotional care e mult mai grav in general, gandindu-te la altul. Pana la inselatul fizic nu mai e decat un pas, depinde acum de persoana respectiva daca totusi trece de momentul ala de ratacire. Ai cerut niste sfaturi,, ar fi trebuit sa te astepti ca unii nu spun ceea ce vrei sa auzi, asta e ideea sfaturilor...sa fie diferite.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

"Se pare ca nu esti atat de puternica emotional si psihic daca te-ai indragostit de o persoana vazand-o o singura data sau de 2 ori sau avand o conversatie scurta"

Nu e mereu așa, sunt și oameni puternici emoțional cărora li se întâmplă asta, dacă ți se întâmplă nu înseamnă că ești neapărat slab, ține mult și de intuiție și de nivelul la care ești ca persoană dacă o să fie o experiență ok sau nu.
Destul de multe relații au început așa, dar nu înseamnă că toate care încep așa o să fie ok cum nici alea pe care le începi prudent nu îți oferă vreo garanție.
Natura umană ne poate f.ute pe toți.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Se intampla d-astea, cred ca e motivul principal pentru destramarea casniciilor, relatiilor. Daca deja ti s-au aprins calcaiele dupa altcineva e clar ca persoana de langa tine trece in plan secund, il iubesti...dar nu e pasiunea ta, ceva de genul))).
Vad ca tipa a spus intr-un rand ca l-a vazut p-ala de mana cu o fata si s-a intristat, e clar ca relatia cu actualul e doar de forma. Onest ar fi sa-l anunte, nu de alta dar isi pierd reciproc timpul fara folos.

| christall a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat tot ceva de genul si mi-am urmat sufletul. Nu spun sa faci si tu la fel, mai ales ca nu prea stii multe despre acest baiat, cum e, ce caracter are, daca are si el vreo relatie, daca e vreun fustangiu. Tu esti mai micuta, iar unii pot fi chiar versati. Deocamdata e doar o atractie fizica.
Daca dupa un timp va veti indragosti reciproc e altceva, va trebui sa iei o decizie, pana atunci.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru christall):

L-am vazut cu o fata de mana, da, are relatie. Si da, m-a durut sufletul sincer sa spun. Nu mai stiu ce e in sufletul meu. Sunt confuza si mi s-au amestecat 1000 de ganduri in cap... Habar nu am cum sa scap de persoana lui, si simt ca imi tot vine sa plang. Nu pot sa controlez asta. Poate crezi ca sunt nebuna sau ceva dar il iubesc si pe iubitul meu, iar pe baiatul asta nu pot sa il scot din cap orice ar fi! Orice activitate as face, oriunde as fi

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru christall):

Si nu, tocmai, ca nu atractie fizica. Am simtit de prima data cand l-am vazut, ca mi-e predestinat. Am simtit in suflet. Nu e absolut deloc atracție fizica. Chiar nu am pus deloc accentul pe cum arata. Am simtit un sentiment ciudat atunci pe loc, cum mi-a vorbit. Nu m-am uitat la cum arata

| christall a răspuns (pentru AndreeaIoana22):

E clar.te-ai indragostit.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru christall):

Si cum e posibil sa ma îndrăgostesc daca il iubesc pe actualul meu iubit? Singurul raspuns poate fi ca a fost o intalnire karmica. Poate soarta vrea sa fiu cu el, dar poate nu e momentul acum. Altfel nu imi explic nimic

| Jus7t a răspuns:

După ce trece o vreme în care o să vezi ce se întâmplă cu sentimentele tale pentru actualul și pentru celălalt, mă gândesc că o să apară 3 variante :

1. O să rămână sentimentele tale pentru celălalt iar dacă rămân și eram eu în locul actualului mă simțeam înșelat și mă despărțeam instant de tine.
2. O să dispară complet sentimentele pentru celălalt și o să îți dai seama că nu a fost cine știe ce - deși să fiu sincer mi se pare aproape de imposibil, tu din câte zici ești o tipă care nu se îndrăgostește ușor, iar relația ta are 4 ani în care nu s-a întâmplat nimic asemănător.
3. O să dispară sentimentele pentru celălalt o perioadă iar când îți scrie sau când te întâlnești întâmplător cu el iar se activează.

Aș rămâne în relație cu tine doar dacă sentimentele pentru celălalt ar dispărea complet, iar tu dacă ai rămâne cu mine deși nu ai putea trece peste m-aș simți înșelat (cum e și normal) iar tu ai fi o c.ur.vă care îmi ia șansa să stau cu o tipă care chiar mă vrea.
Dar asta nu înseamnă că așa ar gândi și prietenul tău, poate el s-ar mulțumi că rămâi cu el chiar dacă îl consideri pe altul predestinat ție.
Nu zic că nu ai dreptate, poți să ai la fel cum nu poți avea, dar ai grijă cum gestionezi situația.

| mdc98 a răspuns:

Relatia ta cu partenerul e doar de forma, nu iti iubesti partenerul cu adevarat, desi crezi asta. Te simti atrasa de alt barbat cat timp ai iubit.
Mai bine renunta la actala relatie, te minti singura ca il iubesti cu adevarat. Deja ai calcat stramb gandindu-te la altul sau simtind un fior pentru alt barbat. Chiar ar trebui sa ii spui, nu cred ca iubitul tau merita asa ceva. Il inseli emotional. Ceea ce este destul de grav. Nu merita sa ii ascunz.

| Anonim0506 a răspuns:

Hey! Într-o relație ca să funcționeze este nevoie de comunicare, deci eu îți recomand să îi spui prietenului tău de băiatul asta ca să nu îi ascunzi chestii ca și el dacă ti-ar face asa nu ti-ar plăcea. S-ar putea sa îți placa de băiatul acesta de 28 de ani dar gândește-te bine cu care ai vrea sa ai un viitor și dacă crezi ca merita sa renunti la actualul tău și la cei 4 ani de relație împreună pentru el. De asemenea, nici măcar nu îl cunoști asa bine. Zic și eu.

| AndreeaIoana22 a răspuns (pentru Anonim0506):

Asta e ideea, ca nu il cunosc foarte bine, dar ce am simtit cand l-am vazut si cand am vorbit cu el, depaseste orice fel de explicație pe care mi-as putea da-o mie personal. Si chiar sunt foarte vulnerabila si confuza pentru ca nu stiu de ce se intampla treaba asta...