| DenisaMetal a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac la scoala nu ma baga inseama, doar daca ma bag eu cu colegi in rest toti se uita cu alti ochi la mine doarece stilul meu e mai diferit de al lor in cauza ca eu una ma regasesc in stilul rock, muzica rock, cultura rock, si am incercat sa inprietenesc cu uni colegi si unele colege, dar nu avut reusita de succes. Am incercat ca le arat ca pot fi si eu la fel ca si ei/ele, dar m-am ales inchimb doar cu batjocoriri, cuvinte grele si urate.Am incercat sa nu ii bag inseama dar ei se bag pana sub piele ca sa te simti prost in fata altora, si s-a intamplat sa cedez si am inceput sa simt foarte trista nu pot sa imi iau gandul problema asta. Am apelat aici pentru ca si cei care mi-au fost prieteni sau retras din fata mea doar din cauza ca a venit vremea de-a lua fiecare pe alt drum in viata. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Daca colegii tai se comporta asa, sunt cu adevarat.needucati,ca sa nu spun altfel. Dreptul la exprimare libera, dreptul la cuvant, dreptul la religie...Sunt egoisti si habar nu au ce inseamna respectul fata de opinia altora.Vei intalni oameni mai valorosi, mai cu "deschidere", la liceu sau facultate.Prostia nu doare.

| Fifylici a răspuns:

Poate iti suna spupid dar ar trebui sa te bucuri ca esti diferita.Esti speciala in felul tau! Sti cum e:ei rad de mine ca sunt diferita iar eu rad de ei ca toti sunt la fel.Eu una nu vad nicio problema in a fi diferita si nu cred ca a fi diferit inseamna sa fi ciudat.
Lasa-i pe ei in pace, vei vedea ca cu timpul iti vei gasi prieteni adevarati care te vor iubi asa cum esti tu in realitate.
Lumea din ziua de azi nu vrea sa inteleaga, ca unii oameni pot face acceleasi lucruri ca si noi dar in alt mod.

| AddaXD a răspuns:

Parerea mea este ca fiecaruia ii plac alte chestii si nu este o crima sa fi un pic mai diferita de restul. Daca la scoala ei se comporta asa cu tine inseamna ca nu prea sunt sanse sa va imprieteniti. Lasa-i in pace si incearca sa nu fi afectata de cuvintele lor urate. Eu sunt sigura ca si stilul tau este dragut, ca al tuturor. Daca la scoala nu iti poti gasi prieteni atunci iti poti face prieteni in alta parte si prieteni care sa nu rada de tine. Ii poti la cursuri, in parc, in blocul tau (iti pot fi chiar si vecini). Ei apar cand te astepti mai putin. Crede-ma, pana la urma iti vei face si tu prieteni care sa te accepte asa cum esti. happy

| xNirvana a răspuns:

Si eu ascult rock, si inainte ma simteam si eu ca tine, toata lumea ma credea o ciudata, fara nici macar sa fii vorbit odata cu mine.Ma rog, so what daca ascut rock? Am invatat sa le raspund criticilor cu un "maxim" cum se spune big grin, si sa le arat ca si eu sunt de treaba, mi-am facut o prietena cu care ma distram si radeam, apoi din senin toti au inceput sa ma considere "cool" doar pentr ca eram amuzanta si vorbeam cu toata lumea.
Incearca si tu, socializeaza, fii glumeata, fii tu.
; D Arata-le ca daca asculti rock esti chiar mai cool ca ei.

| Cocki a răspuns:

Poti sa incerci sai faci sa inteleaga ca esti la fel ca ei ca doar stilul e altfel sa le explici ca inima si nu infatisarea conteza. Incearca sa vb cu ei si sai faci sa intelaga. Oameni sunt rai n-ai ce sa le faci dar incearca sa-i faci sa inteleaga love struck succes love struck eu sunt pe clasa a iv-a tu? noroclove struck Ce zici funda>?

| Anxx a răspuns:

Draga Deny, pot spune ca si eu am facut parte din categoria fetelor "populare" si desigur si eu tratam ca atare persoanele care nu erau intocmai la fel la noi.hee hee Deci stiu cum gandesc cei din jurul tau, insa pe parcurs m-am schimbat mult si am observat ca tocmai aceste persoAne sunt deosebite si au un suflet bunhee hee.

Pentru inceput ar trebui sa iti cauti prieteni care au pasiuni comune cu tine ( imposibil sa nu fie nimeni din scoala care sa nu asculte rock ) si cel mai important este sa nu incerci sa te schimbi doar pentru a le face pe plac colegelor tale, intrucat aceste "batjocoriri" tocmai de din acest motiv au si aparut.

Asadar, daca observi ca nu te poti integra printre persoanele care deja le cunosti ( respectiv colegele tale), incearca sa-ti faci prieteni noi din alte clase, pentru ca sunt sigura ca este cineva care te va intelege si pe tine big grin.

Capu sus si nu e nevoie sa fi trista pentru niste copilarii big grin!
big hug multa bafta si sper ca ti-am fost de folos :*:*

| Bojthe a răspuns:

Esti cumva EU rolling on the floor)))))))) si eu am aceiasi problema dar cu muzica folk si imi place sa pot si fuste

| DizzYuzzY a răspuns:

Toata problema nu e la tine ci la ei. daca ei nu pot accepta pe cineva diferit in viata lor. Pur si simplu nu-i baga in seama. Sa ai vointza de fier. O sa iti gasesti prieteni adevarati in viata speranta sa aiwinking

| GrEeNHeArT a răspuns:

Ar trebui sa nu iti pese de ce zic ceilalti atata timp cat tu ai incercat sa vorbesti su ei si sa te iimprietenesti cu ei. poate intr-o zi ai sa iti gasesti prietenii adevarati dar ca sa ai prieteni care sa isi bata joc de tine mai bine te lipsesti de asemenea prieteni. dar daca te simti si mai singura ai putea sa incerci sa vorbesti cu o singura fata care ti se pare mai apropiata de tine cu care crezi ca poti discuta orice.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii tu insati.atat.mie mi-ar placea sa am o prietena ca tine.bafta! nu trebuie sa te schimbi pentru altii. o sa vezi ca o sa-ti gasesti prieteni carora o sa le placa rock-ul si stilul tau mai nebunatic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa cauti in scoala prieteni care au aceleasi gusturi ca ale tale si sa faci cerere pentru a te muta in clasa lor, asta ne strica pe noi,indiferenta si ignoranta fata de celalalt,poate ai vazut ca eu am intrebat ceva despre Tigani,chestia e ca nu am nimic cu ei pe mine ma frapeaza schimbarea denumirii de Tigan in rrom sau indiroom,am prieteni care ai intreb pe strada :
-ce faci mai Tigane?
-bine mai romane,mi se raspunde dar din inima nu din rautate,asa este si cu prietenii si colegii tai, incearca sa-ti gasesti prieteni in alta parte, succes!

| umbrela a răspuns:

Buna... nu stiu ce sa zic exact, si eu am fost in situatia ta,, deci stiu cum e si cum te simti.Dar ori ce ar fi sa nu-ti pierzi increderea in tine niciodata.Si apropo de colegii,prieteni; probabil k exagerezi cu stilul,muzica ta rock,daca stai cu ei nu fa pretenti la muzica sau la altele care le fac ei, incearca sa fi si tu ca ei. In cazul jignirilor nu-i baga in seama, mai bine pleci de langa ei... si eu am fost in situatia asta si nu pot sa zic ca sunt intr-o situatie acum mai buna, dar nu le dau importanta, nu sunt asa deschisa cu ei, trebuie sa fi discreta, iar la unele cazuri sa nu fi suparacioasa. (sper ca te-am putut ajuta cu ceva ceva si sper sa iti fie mai bine in curand ) [daca vrei sa mai comunicam ma gasesti pe id meu '' ochiSory.albastryyy ]