| Cristina_Loredana_1998 a întrebat:

Nu știu cum ce sa încep și nici cu ce sa termin, treaba sta cam așa.
Am fost cu un baiat un an jumate și ne am despartit in urma unei ne înțelegeri am vrut sa ma împac cu el dar am fost prea orgolioasa iar atunci când am avut renunțat la orgoliu am aflat ca el are pe alt cineva (după 4 luni de la despărțire).
L am întrebat dacă e fericit alături de ea și el mi-a spus ca da așa ca nu i am mai zis ca eu încă îl iubesc, noi am rămas prieteni doar ca noua lui iubita era geloasa așa ca am intrerupt legătura.
De un an jumate sunt cu un baiat, avem nunta planificata la anul și totul merge bine între noi doar ca de ceva timp am început sa vorbesc din nou cu fostul s au despartit el era trist așa ca am încercat sa ii ridic moralul dar am realizat ca eu încă mai țin la el, am vrut sa termin relația actuala și sa închei totul și cu nunta și cu totul pentru a ma împăca cu fostul doar ca atualul meu era așa de dărâmat psihic încât nu am putut sa îl părăsesc e un baiat extraordinar și nu vreau sa ii fac rău nu merita asta.
Dar sa ma căsătoresc cu el in timp ce eu iubesc pe alt cineva doar pentru ca el nu merita sa ii fac rău sau sa îl părăsesc și sa risc totul și sa încerc sa fiu cu fostul?
Nu știu care este cea mai corecta decizie, ajutorrr, orice sfâr este bine venit

15 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Desi la prima vedere nu pare cea mai buna solutie ar trebui sa renunti la ambii.
Cel cu care esti e clar ca nu e ce iti doresti, o fi el baiat bun, dar nu e suficient. Cu primul, desi prin filme sau carti se intampla din astea cu reveniri, in realitate ciorba reincalzita e toxica si mai devreme sau mai tarziu vor aparea din nou probleme.
Cronologic ar trebui intai sa termini cu ala vechi, in sensul sa nu mai fii tu aia pe umarul careia sa planga sau sa ii dai orice fel de sperante si de abia apoi, la scurt timp, cu actualul.

| WaterDrop a răspuns:

Ramai cu actualul decat sa mai frangi inca o inima. Daca fostului ii pasa de tine atat de mult, ar fi revenit el singur.Te amagesti si este o foarte mare sansa ca sa te paraseasca/insele pe viitor.

Cea mai corecta decizie insa ar fi sa ii uiti pe amandoi, pentru ca primul iti va aduce durere, iar al 2 lea nefericire.Pe viitor probabil iti vei calcula mai bine actiunile necesare pentru a intretine o relatie.

| kandaraki a răspuns:

Cel mai bine si corect ar fi sa ramai cu actualul, de ce? fiindca el a pus suflte in relatie si tu la fel. Poate ca acum ai niste ganduri la fostul, dar nu merita, el iti strica totul, ai avut o slabiciune, nu merita sa ii faci actualului asa ceva. Te vei casatori si vei uita fostul

| Raniaa a răspuns:

Buna, nu exista ii iubesc pe ambii in egala masura, pe unu tot il iubesti mai mult. Fostu a fost capabil sa renunte la tine pentru ca actuala era geloasa, dar tu?!
Nu iti strica prezentul, fericirea pentru cineva din trecut.

| sorinake a răspuns:

Renunta la actualul.
Va suferi dar isi va reveni intr-un final.

Sa argumentez:
din cele enumerate de tine mai sus nu il meriti. Tu si cu fostul va meritati unul pe altul.
Cand respectivul era intr-o relatie (dand dovada de egoism te-ai bagat in relatia lui sa il intrebi daca e fericit. Corect era sa iti vezi de viata ta si basta)
Acum cand tu ai o relatie serioasa ba chiar nunta, el, la fel de egoist ca tine, apare sa iti strice relatia. Si tu joci jocul crezand ca inca il iubesti si ca el te iubeste pe tine.

Deci, doi egoisti care merita unul pe altul.
Daca actualul este sincer in relatie si nu ca tine atunci clar nu il meriti.
Mergeti mai departe voi doi, fostii.

Timpul va decide daca hotararea luata a fost sau nu cea mai buna!

P.S. Nu interpreta totul ca pe un atac. Doar asa vad eu din exterior problema expusa de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonyymuusss a răspuns:

Un proverb ar spune: nu da vrabia din mâna pe cea de pe gard. Însă dacă tu stii sigur ca îl iubești pe fostul și el simte la fel nu ai ce sa mai aștepți. Dar dacă el nu tine la tine, mai bine ai încerca sa îl uiți. Ce ai putea face e sa ii spui actualului ca ai nevoie de o pauza sa îți pui ordine in sentimente, sa ieși o data sau de doua ori cu fostul sa vezi dacă mai este ceva între voi. E posibil sa fie doar o iluzie ceea ce crezi ca simți și in realitate sa fie diferit. Așa ca după asta poți spune dacă încă îl mai iubești sau nu. Și dacă ești sigura ca il iubești,. și el pe tine, atunci nu te mai tine nimic alături de actualul. L-ai răni mult mai tare dacă te-ai căsători cu el și nu l-ai iubi asa cum merita. Un om simte când ai rețineri. Nu ar merita sa ii faci asta. Cam așa ceva am trăit și eu, nu am luptat pentru băiatul pe care îl iubeam, el s-a căsătorit iar eu nici in ziua de azi nh pot spune sigur ca am încetat a-l mai iubi.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonyymuusss):

Putem sa vorbim din proverbe... parafrazând-le, o viața întreaga.
Primul proverb spune: nu da vrabia din mâna pe cea de pe gard... dar tu da-o! happy
Al doilea spune si el: Nu lasă pe mâine ce poți face azi, lasă pe poimâine! Lasă până îți faci ordine in sentimente! ( "ordinea in sentimente" o fi metafora sau epitet? )
Al treilea spune si el : cine fuge după doi iepuri nu prinde niciunul! Ce noroc ca astea din relatare sunt oameni si nu iepuri! happy
Mai găsesc unul?

| Cristina_Loredana_1998 explică (pentru anonyymuusss):

Eu cu fostul ne am întâlnit de câteva ori aMăruțelor nevoie de el sa fie lângă mine când nimeni nu era și a fost, nu a fost nimic între noi pentru ca nu as fi putut sa mai ajung acasă și sa îl privesc in ochii pe actualul dar îmi doream sa îl sărut, m-a luat in brațe la un moment dat și am avut un sentiment de siguranța ceea ce cu actualul nu am mai avut de mult.

| anonyymuusss a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu înțeleg unde bați și ce susti de fapt.

| anonyymuusss a răspuns (pentru Cristina_Loredana_1998):

Și fostul ce spune? Nu încearcă sa lupte deloc pentru tine?

| boonnyk a răspuns:

Esti sigura ca fostul te mai iubeste dupa atata timp?