| hede1999 a întrebat:

numele meu este Alexandra am 13 ani, am facut o mare prostie in urma cu 4 luni, am fost cu un baiat si il iubeam enorm, el are 15 ani, el i-a dat parola de la yahoo messenger unui prieten de al lui ca sa vada ce poate scoate de la mine, prietenul lui s-a dat drept el, mi-a spus ca daca il iubesc trebuie sa ii demonstrez prin s** sau prin poze cu mine goala si ca nu va afla nimeni, i-am zis ca nu si mi-a spus ca inseamna ca nu il iubesc si din astea Pana la urma am facut poza si i-am trimis-o, dupa ce i-am trimis poza mi-a spus baiatul acela ca nu e prietenul meu si ca baga pozele pe facebook si ca daca vreau sa nu o bage sa ii dau 5 milioane, a doua zi i-am dat banii, nu a bagat poza M-am despartit de acel baiat acum 2 zile si prietenul lui a bagat azi poza pe facebook, ma simt ca ultimul om de pe pamant, vreau un sfat, ce pot face? Si in cat timp credeti ca vor uita de poza?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anunta politia. Santajul este o infractiune, la fel pornografia cu minori. Nu iti poti permite ca acea poza sa stea nici macar o ora pe Facebook, poate fi vazuta de un violator sau un pedofil si sa ai probleme reale.

| anss23 a răspuns:

Raul deja a fost facut. Poti incerca sa raportezi poza, si roaga inca 2-3 prietene sa o raporteze.Sa nu cumva sa te mai lasi santajata, adica daca iti spune ca va da jos poza contra unei sume de bani pur si simplu ignora-l.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Sper ca nu ai sters conversatia din arhiva! Ma refer la conversatia in care ti-a cerut banii.
Le spui parintilor, si ei trebuie sa mearga cu tine la politie. Nu trebuie sa te lasi injosita de nimeni. Trebuie sa iei atitudine.
Pe viitor tine minte ca nimeni care te iubeste cu adevarat nu iti va cere sa iti dovedesti dragostea prin poze sau relatii sexuale.
Nu mai da poze nimanui, pentru ca nu stii cat timp tine o relatie, si pozele pot fi folosite impotriva ta.
O zi buna!

| Roxana121 a răspuns:

Acuma nu mai poti reintoare nimic, totu e facut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cazi prada la astfel de situatie, nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te amageasca si sa te santajeze doar pentru ca ai 13 ani si nustii cum sa procedezi, asta-i viata nu trebuie sa ai incredere in NIMENI, iar in astfel de situatie adreseazate la parintii tai ei te vor ajuta mereu. bafta

| Dyutzza a răspuns:

Buna! Mergi inainte si invata din greseli. Suntem oameni, gresim si este important sa invatam din ceea ce gresim. Uneori este bine sa gresim, pentru a putea vede cu adevarat anumite lucruri. Dar nu-i nimic doarece aceste lucruri ne fac mai puternici si mai selectivi in ceea ce privesc oamenii din jurul nostru. Nu te mai gandi la ce gandesc ceilalti despre tine pentru ca o vor face oricum si fara motive, uneori. Nu asta conteaza, ci fapul ca trebuie sa fi mai atenta la astfel de lucuri si sa nu te mai lasi infuentata de astfel de oameni frustrati care punandu-i intr-o postura inferioara pe altii, se simt bine. E ok, o sa vezi ca totul o sa treaca. Sper ca ai invatat din ceea ce ai gresit.

| AndraRox a răspuns:

Pai pentru inceput spune-le parintilor tai, sunt sigura ca nu ai facut-o inca. stiu ca e ff ciudat, penibil, stanjenitor etc. etc. dar e bine sa aflewinking dar nu inteleg de unde ai avut bani thinking raporteaza poza, blocheaza-i contul si anunta politia sad. vorbeste cu parintii tai si veti vedea impreuna ce puteti face happy
Poate rezolvi ceva, ai grija ce faci :*

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Ai facut o mare greseala, este normal sa fi naiva la varsta asta, incearca sa iti revii si sa nu cazi in vreo depresie din chestii din astea poti sa te imbolnavesti psihic dar cu uitatul de poza nu cred ca o sa fie curand v-a trece mult timp pana se v-a ''uita'' dar si cand o sa fi la o varsta mai matura isi vor aminti si vei fi mereu un subiect de ''caterinca'' sfatul meu este sa iei legatura cu el si sa il ameninti ca te duci la politie pentru chestiile care le-a facut si va plati cu varf si indesat, e posibil sa se sperie si povestea sa fie stearsa cu buretele. Fi tare si incearca sa uiti de asta si faptul este consumat obisnuieste-te cu chestia asta.

| 2000Inna2000 a răspuns:

straight face. La 13 ani trebuia sa-ti vezi de scoala, nu sa dai poze nud unor handicapati. Se vede ca nu gandesti. Keep calm si nu mai face asta!