| Raya2 a întrebat:

Bună, o prietenă de-a mea vrea sa știe cum poate sa rămână însărcinată în zilele fertile... ii puteți da niște sfaturi, sugestii ceva? Mentionez ca nu vrea sa încerce cu medicamente de la farmacie și deocamdată nu vrea sa meargă nici medic

Răspuns Câştigător
| alindumitru083 a răspuns:

Când esti hotărâtă să faci acest pas cel mai bine te consulti cu un medic ginecolog, impreună cu soțul tău.
La cabinet vă faceți analize, ca totul sa fie in regulă, atat la voi doi, cât și să vă asigurați că nu ar exista cazul unei anomalii a viitorului copil, dar poate nu este cazul.
Mai departe, vă va spune medicul în cazul în care nu poti sa ai copii, ce sa faci.
Poate un tratament sau fertilizare în vitro, dar poate nu este cazul.

| Raya2 explică (pentru alindumitru083):

Mulțumesc pentru răspuns, dar nu cred ca va fi nevoie de fertilizare, spera ca se va întâmpla fără a merge la ginecolog...analizele le au făcute dinainte de a se căsători și nici unul nu are probleme de sănătate

| alindumitru083 a răspuns (pentru Raya2):

Indicat ar fi sa mearga la un ginecolog. Poate o investigatie inainte. Daca ramane insarcinata oricum o sa se duca la ginecolog. Asa ca mai bine se duce dinainte si face toti pasii ca copilul sa fie sanatos si sa nu existe probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raya2):

Analize care sa includa si o spermograma si ce mai trebuie in speta de fata? Cu siguranta nu.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai ar trebui sa se verifice singura, daca este capabila sa ramana insarcinata )mers la ginecolog! ).
Daca da, atunci sa invete si sa aplice metoda testului cu termometru.
Daca nici asa nu ramane insarcinata, atunci problema poate fi la barbatul ei (trebuie si el testat).
Daca nimic nu duce la rezultat, atunci sa incerce cu ajutori: postasul, instalatorul, etc. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori are prietena ta, daca la ginecolog nu vrea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a avut nimeni discuția cu albinuțele și pasărele cu ea? Sau?

| Raya2 explică (pentru suntserios):

Este căsătorită, știe ca are nevoie de un bărbat ca să poată rămâne însărcinată, doar ca rămâne foarte greu, la ginecolog nu vrea deocamdată

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raya2):

Deci ai o prietena idioata. OK. Are deja copii? Inainte de a il lua pe ala ca sot (presupun), nu si-au facut analizele? Ce mama dracului asteapta, sa conceapa ceva si sa iasa vreun copil handicapat ca nu a avut minimul bun-simt de a face niste analize?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Raya2):

Nu vrea la medic atunci inseamna ca nu isi doreste copil. Orice femeie matura care isi doreste un copil si vede ca nu poate apeleaza la un medic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Ei, e si educatia aia idioata din familie. Nu mi se pare ceva de neconceput. La noi majoritatea sunt educati in familie si in general in societate ca nuditatea e ceva rusinos. De sex si orice nu e conventional, deja e horror. Si amuzant e ca ce zici tu nu e valabil. Vaginul e elastic, dar nu are dimensiuni standard. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Raya2 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dacă ai sta puțin sa gândești ti-ai da seama ca idiot esti tu, pentru ca dacă ar mai avea copii nu ar mai întreba aici pe alți

| Raya2 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Nu este vorba de rușine, are doar 22 de ani și este căsătorită de 1 an, spera ca va putea rămâne fără a merge la ginecolog

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raya2):

Ei, frectie. Sint sute de mii de femei in tara asta care au copchii si habar nu au cum functioneaza corpul lor. Iar analizele inainte de a avea copii cu careva sunt OBLIGATORII daca esti normal la cap si nu vrei sa te trezesti cu un copchil cu probleme care sa se chinuie dupa aia toata viata...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică, cum să poată? Cum să facă ceva, ca să poată? Adică să facă ceva în plus, prin puterea ei, căci asta înseamnă a putea, nu? Ei uite că ea nu poate face ceva în plus. Dacă nu i-a ieșit până acum, cauzele infertilității pot proveni de la ea sau de la el. Medicii pot afla cauza doar prin investigații laborioase și aprofundate și să decidă un tratament de urmat.

| johnnny123 a răspuns:

Și de ce mă rog nu vrea să meargă la ginecolog?

Am o mică suspiciune că are legătură cu convingerile religioase

"" în 24 Iunie | Raya2 a întrebat:
Bună, iubitul meu vrea sa ma jur la biserică ca nu am intretinut relatii sexuale cu alt bărbat"

| Raya2 explică (pentru johnnny123):

Stai liniștit ca nu are nici o legătură, și nu înțeleg... daca nu ai avut sa dai un răspuns de ce te-ai mai obosit sa scrii?

| johnnny123 a răspuns (pentru Raya2):

Și atunci care este motivul pentru care o persoană care vrea să rămână însărcinată ar refuza să meargă la un control medical și ar căuta răspunsuri de la necunoscuți pe net?

Ori vorbim despre o lipsă completă de maturitate (caz în care mai bine așteaptă să se mai maturizeze înainte să facă un copil), ori vorbim despre motive religioase.

Ar mai fi și varianta cu lipsa posibilităților materiale, dar dacă nu-și permite un control medical cum își va permite să crească un copil?

Răspuns utilizator avertizat