| Anoniiiimuleeeeeeee a întrebat:

Pot să-mi fac procura pentru plecarea în altă țară pe 2 luni? Și dacă da, pot trece granita, fiind minora, cu iubitul meu și fără un părinte?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece granita cu declaratie notariala (nu procura) si cu insotitorul major indicat de parinti in declaratie si declaratia poate fi pe o perioada pana la sfarsitul anului. Insotitor major poate fi si iubitul tau, daca este major, nu are interdictie de iesire din tara sau de intrare in tara unde vreti sa mergeti si nu a fost condamnat pentru vreo infractiune dintre cele prevazute de Legea nr.248/2005.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, din pacate minorul trebuie sa fie insotit de unul din parinti, sau de tutore.

| mihai69 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poți să citezi paragraful din lege unde scrie asta?
Îți spun eu sigur: NU. Pentru că e total greșit.
Și-ți spun asta în calitate de însoțitor al mai multor minori, în călătorii diferite, fără a fi fost însoțiți de vreunul dintre părinți (că tutori nu aveau). Dar am avut certificat de cazier și declarația părinților care mă împuterniceau să fac asta.

| untu a răspuns:

Cum? Parintii tai sint de acord cu plecarea in alta tara pe 2 luni? Nu se poate, sint inconstienti, au fost de acord fara sa se gandeasca ca tu fiind minora ai putea pati ceva! Sa nu ai incredere in nimeni, nu poti sa mergi fara insotitor cu unul dintre parintii tai! Tu stii ce risti in calatoria asta? Esti constienta de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu iubitul tau si cu un parinte poti dar numai daca celalalt parinte este de acord. Daca nu, slabe sanse! Si iubtul tau daca este minor, de asemenea, trebuie sa aiba acceptul ambilor parinti.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Procura se face unui insotitor care sa te aiba in grija. Iubitul tau citi ani are? Parintii tai stiu ce vrei sa faci?

| TbXingeras a răspuns:

Daca iti face parintii procura si el este major, da, poti trece si procura din cate stiu eu nu este pe un timp anume

| Anoniiiimuleeeeeeee explică:

Părinții mei sunt de acord dar voiam să știu dacă pot doar pe 2 luni