| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Prietena mea este însărcinată cu unu băiat care spune ca nu are acte de identitate (niciun fel de act).

Ea în 6 luni va naște și are nevoie și de tatăl lui însă el tot o tine pe aia ca nu are acte de identitate de cand s-a născut.
Credeți ca minte sau e prost? rolling on the floor

Lucrează în mecanica și șefa lui zice nu a primit nimic legeit.
Cum naiba?

Eu cred ca minte. Minte precum respira!

A mințit-o ca are 28 de ani însă el are 23 rolling on the floor
Vai mama lui.
Chestia e ca și ea trebuia sa fie mai precauta sa se intereseze de el înainte de a avea un contact sexual.
Oricum de ce ar minți?
De ce ascunde cartea de identitate sau orice tine de numele lui sau anii lui?

El o tine pe al lui ca nu le are de când s-a născut.
Nu este posibil.

Eu cred ca nu vrea sa recunoască copil sau are câteva bube la "domnii polițai".
Sau mna.
Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul minte grosolan, nu exista sa nu aiba certificat de nastere si carte de identitate. Fara acestea n-ar fi putut sa urmeze scoala si nici sa se angajeze.
Se pare ca respectivul este si prost, deoarece crede ca, daca minte in legatura cu actele, nu va trebui sa recunoasca si sa contribuie la ingrijirea copilului.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema-i simpla.
Prietena ta ar trebui sa meraga la ITM ("fortele de munca") si sa povesteasca despre baiatul care munceste fara sa aiba act de identitate. big grin
Pana ce va naste, va sti totul despre baiatul (tatal fara identitate), fiindca va fi declansata o adevarata avalansa.
Sa nu se mira daca "baiatul" mai are o nevasta, cativa puradei si si o soacra-balaur. laughing
Macar va invata vare-i diferenta intre povesti si realitate. tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are acte, ca altfel nu avea cum sa isi faca angajarea si nici sa primeasca salariul.
Doar ca minte, ca sa nu treaca copilul pe numele lui si sa nu fie pus sa plateasca pensie alimentara.
O plangere la politie il pune imediat cu botul pe labe, maia les daca prietena ta este minora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cazuri în România în comunitățile rome, care nu au buletin.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai probabil nu vrea să recunoască copilul.
E imposibil să spui că nu ai acte de identitate.

| OldSoul a răspuns:

rolling on the floor
Eu cred ca-ti bati prea mult capul pentru ceva ce nu te priveste.

| darrio2007 a răspuns (pentru OldSoul):

Corect! Dar prietena la nevoie se cunoaste.

| OldSoul a răspuns (pentru darrio2007):

Personal imi pare a poveste cusuta cu ata alba.
Pana la urma, respectiva trebuia sa se gandeasca la actele lui de identitate de prima data.
Dar mno, ce stiu eu, poate o fi si asta o modalitate de a nu-si recunoaste copilul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca nu isi doreste copilul, clar. Prietena ta e cam blonduta.

| Lioana a răspuns:

E posibil sa nu aiba buletin daca tipul e tigan. Unii dintre acestia nu-si declara copiii la nastere si nici la scoala nu-i trimit. E posibil ca acolo unde lucreaza sa nu aiba contract de munca. Daca lucreaza la negru nu i se mai cer acte.
Daca tipul minte si de de fapt are buletin inseamna ca ori e infractor ori doar s-a folosit de prietena ta si ii e teama sa nu aiba pretentii de la el si de aceea nu-i spune adevarul. Poate ca nici numele pe care i l-a spus nu e real.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci n-am inteles nimic, zici ca esti unul din supravietuitorii de la cernobal, asa ai formulat.
Prietena ta e insarcinata cu un baiat? adica are baiat? cine nu are acte, tu, ea, copilu sau care baiat. Si cine lucreaza ca mecanic?
n-am inteles nimic.

nu mai baga legale ca te-ai prajit de tot. laughing

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești singurul care nu ai înțeles laughing
Oare cine consuma legale dintre noi 2?

| ℓαυяα a răspuns:

Minte. Probabil nu vrea sa recunoască copilul

| gogu220 a răspuns:

Bă ce le mai bubuie mintea unora.
Întrebarea e clară şi destul de simplă, răspunsul este complicat.
Vorbiţi cu părimţii lui.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru gogu220):

Părinții lui sunt morți, însă toții frați lui au, numai el nu.
Minte precum respira

| DanyDav a răspuns:

Pare cam incredibil, dar daca totusi este adevarat, nu reusesc sa inteleg ce fel de om e si asta!
Dar si prietena ta e asa naiba?
Desigur ca minte de incheaga apele, si e foarte simlu sa-l desconspire, dar chiar si asa, ce rahat de tata va fi el daca refuza sa accepte si sa recunoasca copilul!

| Rainbow757 a răspuns:

De mintit e clar ca minte. Probabil nu vrea sa-si asume ca a gresit si sa plateasca pentru asta. Cel mai trist e ca acel copil va creste fara tata si fara un sprijin financiar.

| Valentina767 a răspuns:

Eu cred că nu își Asumă responsabilitatea de a avea un copil pentru că altfel De ce ar minții odată ce faci așa ceva Trebuie să Îți asumi ce ai făcut având în vedere că știai consecințele