| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de cateva sfaturi va rog ajutati-ma nici nu stiu cum sa incep. Eu am 22 de ani si am o fetita de 3 ani, m-am despartit de tatal fetei cand avea fetita 8 luni. Eu acum am o relatia de 2 ani cu un baiat mai mic ca mine el are 16 ani jumate, el cu fetita este ca si cum ar fi a lui, nimeni din familiile noastre nu sunt de acord cu relatia. El a fost un baiat cuminte si de aproape 2 luni a intrat intr-un anturaj prost aparate, tigari, bea, nu am vorbit deloc cu el 3 zile mi-a promis ca nu mai face si intr-adevar de 1 saptamana nu a mai facut sper sa se tina de promisiune. Eu imi doresc o familie cu el din cate mi-a zis si el isi doreste la fel am avut cateva discutii la anul vrem sa ne mutam impreuna daca totu va merge bine intre noi vrem sa facem si pe bebe 2. Ce sfaturi imi dati? Si va rog spuneti-mi cum sa vorbesc cu el si cum sa ma port sa fie cat de cat pe placu meu pentru ca multi imi zic ca il pot da dupa mine si pe placu meu ma refer sa nu mai vb prostii si sa fie cum a fost eu doar atat imi doresc. Si sa am curaj sa ma mut cu el si sa fac tot ce am scris e diferenta de 6 ani intre noi. Va rog scuzatimi romanu astept raspunsuri cat mai sincere si fara sa ma criticati cum o fac alti. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu realizezi ca el este MINOR si este sub directa tutela legala a printilor lui!
Deci, ceea ce vrei tu nu se poate decat cu ACORDUL LEGAL AL PARINTILOR BAIATULUI!

Personal, nu mi se pare normal sa profiti, sa influentezi si sa distrugi viata unui copil de 16 ani, doar pentru ca poti sa-l controlezi si sa ai sex cu el cand ai tu chef.
El nu are nici o educatie la varsta asta si nici o sansa sa faca ceva in viata daca il convingi sa plece din scoala, doar ca sa ai tu ce calarii toata ziua, pentru ca altceva nu poti avea de la copilul ala, nefiind in stare sa-si ia ceva de munca, sau sa obtina la varsta asta micuta.
Nu este normala cererea ta si nu mi se pare anormal sa distrugi viata unui copil!

In orice caz, exista lege care te poate pune in puscarie pentru: seducere, corupere de minori si intretinerea de relatii sexuale cu minori!
Tu ai 22 de ani, el 16, deci, tu esti majora, -iar el minor.
Daca parintii lui depun Plangere la Politie, tu faci puscarie intre 3-10 ani.

Uite legile aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Anonimița a răspuns (pentru Violleta2022):

Da stiu asta foarte bine si stiam de la inceput dar eu nu m-am referit sa lase scoala sa ma calareasca pe mine toata ziua e urat raspunsu asta nici nu sunt de acord sa lase scoala si plus ca cu el mi-am petrecut 2 ani de zile nu e asa usor cum spuneti voi sa il las la fel cum nu e nici pentru el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimița):

Mai fetita, nu puteti sa va mutati impreuna, el este copilas, este minor, are doar 16 ani, ce nu poti intelege?
Conform Legii in vigoare, tu faci puscarie daca il convingi sa se mute cu tine, sa plece de acasa... asa ceva nu este LEGAL!
Ai rabdare macar pana inmplineste 18 ani si poate decide singur.
Acum, nu poti sa-i fii tu tutore si nici amanta, ca te pot baga la pedofilie, tu asta vrei?
Chiar nu te poti scarpian cu unul de seama ta?
Lasa copilul asta in pace sa-si termine scoala, sa se maturizeze si sa poate lua propriile decizii.
Daca ajungi prin tribunal si se afla cade la 14 ani l-ai corupt, ai incurcat-o rau! Ce nu pricepi?
De ce ai vrea un copil de 16 ani sa se mute cu tine, daca nu pentru sex? ca nu nu si-a terminat scoala, nu are nici o calificare, nu munceste nicaieri, deci, ce-i mai ramane? Sexul!
Iar asta este usor de dovedit in fata unui judecator... seducere, corupere de minor si intretinerea relatiilor sexuale de la 14 ani cu el, automat intrii la puscarie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma intreb daca e cineva atat de cretin pe site/ul asta incat sa ia in serios intrebarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu-ti convine comportamentul 'iubitului' ii iei jucariile si il trimiti in camera lui.

| Anonimița a răspuns:

Eu pur si simplu v-am cerut ajutoru cum sa fac sa se lase de anturaju in care a intrat dar nu din cauza mea si nu cred ca e rau ca vreau sa iasa din aturaju in care a intrat.