| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara din nou, va multumesc pentru raspunsuri, m au ajutat si m au consolat.
Mai nou, situatia s a agravat f rauuuuu!
Azi noapte, la 12 noaptea a venit sa imi aduca flori si cadou ( noi fiind cam certati teoretic, pentru o faza urata pe care o facuse cu o seara inainte).
Am primit florile si cadoul ( ii spusesem din timpul zilei ca nu voi sta mult si nici nu voi putea vb despre noi fiindca eu la ora aia maxim 1 noaptea sunt picata rau de somn) si m am purtat rece, adica el m a sarutat si se astepta sa ii sar in brate si alte chestii lucru pe care eu nu l am facut si am fost rece.Nu ma pot preface!
A luat o razna bineinteles, eu i am multumit pentru gest am vb calm insa el dupa 10 minute a plecat ca un fulger plin de nervi fiindca se astepta ca eu sa fiu in al 9 lea cer si sa ii sar in brate etc.
La 3 dimineata ma suna, si imi spune sa ii deschid usa, era deja la usa, am deschis dupa ce, de la tel l am rugat sa ma lase sa dorm si sa nu mi faca nimic ( i am deschis o fiindca ar fi facut ffff urat daca nu o faceam si acum realizez cat de mult am gresit)
A inceput sa controleze casa dupa eventuali musafiri, nervos a intrat peste copil care logic dormea cu tigarea aprinsa, si pana la 6 dimineata m a batut, m a terorizat m a injurat, m a injosit s. a. m. d sa culmineze cu faza in care cand a inceput sa ma bata iar am inceput sa zbier cat m au tinut plamanii si sa l dau jos de pe mine, am facut atac de panica si nu m am mai putut controla fiindca stiam ca dupa aceasta faza va face si mai rau.
Si in final m a amenintat cu moartea. A spus ca el oricum nu mai are nimic de pierdut si ca daca, copilul nu creste langa el nu va creste nici langa mine, ca ma omoara si se duce la puscarie.
Cand s a ridicat si a zis ca aduce cutitul l am implorat sa ma lase in pace, sa nu o faca, si i am zis sa ne impacam si sa fim fericiti toti 3 fiindca doar asa il puteam calma.
Fireste nu simteam lucrul asta dar ca sa l calmez. Intr un sfarsit s a calmat si m a lasat in pace, nu dormisem deloc, copilul trebuia sa se trezeasca, a fost o zi de cosmar, nu mai am putere de nimic, nu stiu ce sa fac, mi e atat de frica fiindca e nebun, eu practic acum ma impac cu el ca sa pot sta langa copil si sa nu ma omoare.
Poate nu o va face, dar ma poate nenoroci pe viata, azi noapte era sa mi rupa coloana cand zbieram si incerca sa ma faca sa tac, si are o fata de nebun.
Si daca ma duc la politie, stiti cum e in Romania asta de ***, ca pana te baga aia in seama esti mort demult.
Mi e atat de teama.
Am facut si eu greseli, sincer, nu sunt perfecta, nu sunt gospodina ideala, nu fac mancare mereu, nu fac curat ca la carte, nu imi place sa calc, dar imi iubesc copilul si am grija cat de bine pot de el, ca exemplu prin perioadele in care am trecut si el este sanatos chiar daca am fost mai mult decat daramata am avut grija de el.
Dar nu merit asa ceva, nimeni pe acest pamant nu merita.
Mi e frica, mi e atat de frica. Nu stiu cum sa fac, cum sa procedez.
si sa ma intorc la el, stiu ca nu se va schimba, ca ma gandeam cu psihologi si buna vointa, dar nu il mai iubesc si imi vin in minte toate lucrurile pe care mi le a facut.
Sunt speriata!
Va multumesc pentru sfaturi.
O seara placuta.
Doamne ajuta!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Draga Roxrox, gata! Ajunge! I-ai dat nenumerate sanse, n-a stiut, n-a vrut sa profite de ele. Nici nu-l mai pot numi om, dupa tot ce va facut! Acum parca simt si eu toata durerea, toata spaima, toata disperarea ta... Ingrozitor!
Dimineata, la prima ora ia copilul in brate si du-te direct la politie, fara dar si poate! Amenintarile lui nu mai sunt doar simple amenintari (simt/cred asta). Un alcoolic nebun, violent, orgolios si disperat ca-si va pierde copilul (desi nu da dovada, ca l-ar iubi macar un pic), are impresia, ca nu mai are nimic de pierdut, si va trece la fapte. Este posibil chiar sa angajeze si un killer, ca sa scape de tine si sa-i ramana copilul (dupa tot ce am citit pana acum (postarile tale), il vad in stare de asa ceva). Trebuie neaparat sa cauti un sprijin (politie; psiholog; organizatiile, care spun Stop Violentei, care apara femeile abuzate, care ajuta mamicile singure), si sa strangi cat mai multe dovezi, legate de tot acest infern, prin care te face sa treci, de toate bataile si amenintarile lui. Ia-ti un reportofon sau inregistreaza-l/filmeaza-l cu telefonul/camera web. Este foarte bine sa ai si martori, certificate medico-legale. Aceste actiuni ar trebui macar sa-l sperie, sa-l potoleasca cat de cat, si in acest fel te vei putea apara in prima faza. Este posibil, ca in timp vei fi nevoita chiar sa te muti in alta tara pentru siguranta ta si a copilului. Fii prigatita pentru orice!
Nu-i mai deschide usa (suna direct la politie, cand bate la usa si incepe sa faca galagie), nu-i mai raspunde la telefon (eventual, fa-o numai in cazuri extreme, cand aveti ceva foarte important de discutat, doar sunteti amandoi parinti, cel putin pe hartie, si nu prea ai cum sa nu vorbesti chiar deloc cu el), daca ai posibilitate, schimba-ti locuinta (muta-te altundeva in chirie macar pentru cateva luni, pana se mai aseaza lucrurile), evita-l pe cat poti!
Sunt cu gandul alaturi de tine. Fii tare (desi nu stiu, daca e posibil sa fii mai tare, decat esti deja; numai tu stii prin cate ai putut sa treci)! Succes! Numai bine!

P. S. sa ne tii la curent.

13 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ti-am citit si intrebarile anterioare, situatia ta e delicata. Problema cea mai grava este ca bea. Este cel mai RAU lucru posibil din aceasta lume...Ca sa n-o mai lungesc mult, te-as sfatui sa fii un pic diplomata si sa-i spui ca-i ierti aventura, cu o exceptie: sa se lase de bautura TOTAL. Daca spune ca doar o bere sau un pahar de vin, nu mai sta nici un moment cu el, mai ales din cauza copilului. Va fi un copil traumatizat toata viata de un tata alcoolic. Poate mai vorbim alta data.

NOname
| NOname a răspuns:

@cineva, multumesc pentru apreciere!
Ce s-a mai intamplat? Esti bine (atat cat se poate in situatia data)?

| Flav a răspuns:

Asta e lumea in care EU traiesc? Atunci, prefer sa-mi dau demisia din omenire.

| danielagoldica a răspuns:

Nu mai sta deloc pe ganduri si desparta-te de el! Asta daca iti iubesti cu adevarat copilul.Nu il condamna sa traiasca alaturi de un astfel de om!

| cineva_4576 a răspuns:

Am uitat sa adaug ca dupa acea noapte acum se comporta imaculat, si imi cere iertare, zicand ca o ia razna la gandul ca ma va pierde, si vb frumos etc.

| cineva_4576 a răspuns:

Nu sunt gospodina perfecta dar curat in casa este, el niciodata nu pleca de acasa nespalat sau necalcat chiar si cand stiam ca se duce la alta femeie.
El munceste de noapte si toata ziua o doarme cand eu nu pot face mai nimic, aspirator, aerisit, zgomote prea mari, chiar daca nu auzea ca trec prin camera sa cand eram la bucatarie nu puteam sa ma apuc de lucruri prea marete in timp ce dormea fiindca il trezeam, si rareori se trezea la 13/14. 00 dupa amiaza.
Si seara eram deja in alte activitati implicata cu, copilul, cu iesitul afara, cu o mancarica...
El este f tipicar, eu nu.
Poate ca aveti dreptate... sa ne despartim ca va fi si mai rau.
Si tocmai aici mi e f greu sa iau decizia.
Nu stiu de ce. Nu stiu ce se intampla cu mine, mi s a mai spus ca ma victimizez prea rau, acum ma gandesc la cat o sa sufere el, si cat de greu ii va fi dar ma si gandesc ca daca ii zic ca gata s a terminat va face f urat, si v a reactiona f violent, bineinteles ca nu am s o fac singura cu el in casa...
Mai intai dispar si dupa ii spun, numai ca imi este f greu sa iau decizia, nu stiu de ce.
O seara placuta.

| anOnimăăăă a răspuns:

Off. mi-ar fi placut sa te ajut sad dar chiar nu stiu ce e de facut in cazul asta, TOtusi ai incredere ca totul o sa fie bine! sad

Nimeni nu merita asta, imi pare fOarte rau pentru tine! Imi dau seama prin ce treci, imi dau seama ca iti e foarte greu...

| InoTkd95 a răspuns:

Ar fii bine sa te duci si sa faci o reclamatie la politie si sa le povestesti fiecare detaliu. Nu poti sa traiesti cu frica. Mai mult nu pot sa-ti spun si te afli si intr. o situatie teribila.

| DaianaOpris a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la politie sa sti ca este si un Dumnezeu care nu il va lasa sa scape asa usor si cel mai mult sa ti cont de lucrul ca Dumnezeu il va pedepsi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E raul cel mai rau pentru amandoi!? Unul trebuie sa cedeze, si atunci treburile pot merge mai departe! Adica ti-a adus si flori si cadou, poate si un strop de iubire si tu ce i-ai oferit,,, ambitie ca esti tare... si apoi rautatea si cearta din partea amandorura, ia vezi tu! eu cred ca poti conduce si castiga dar sa vrei si sa stii sa o faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai de ales intre doua variante. Ori ramai cu el, si vei duce o viata de nimic, atat tu cat si copilul, si cu trecerea timpului te va distruge atat psihic, cat si fizic, ori rupi orice contact cu el, asumandu-ti si in acest caz un risc, pentru ca nu sunt putini cei ce de la amenintari de acest gen, au trecut la fapte. Daca te hotarasti sa inchei relatia, fii ferma. In caz ca mai vine la usa ta, nu-i mai deschide, lasa-l sa faca urat. Cheama politia, desi mult nu te va putea ajuta, eventual ii va da amenzi. Depune o plangere pentru amenintare, chiar daca nici asta nu poate conduce decat la intocmirea unui dosar penal, ceea ce pe tine nu te apara prea mult. dar poate se va speria putin si te va lasa in pace. Hotaraste-te, si sper sa iei o decizie inteleapta si sa scapi definitiv de aceasta problema. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca nu esti gospodina, ce esti atunci? ce faci tu toata ziua cat este el la munca? care este rolul tau in casnicie? mai mama draga, casnicia nu e pentru oricine.in casnicie trebuie multa munca si intelegere, iar corvoada zilnica este o obligatie o datorie a ta, daca el aduce bani in casa. dar si el e prost de moare. a tunat si va adunat. unde va era capul? incheiati relatia urgent fiindca se ajunge la mai rau.Doamne fereste.

| deea_6746 a răspuns:

Nu cred ca se va schimba vreodata, din pacate am cunoscut si eu un cuplu care erau in aceeasi situatie poate chiar mai rea pentru ca aveau 4 copii si de-a lungul anilor situatia sa inrautatit pentru ca maltrata si copii nu doar sotia, ea din fericire s-a mutat in alta tara dupa ce copii erau deja mari.Iti doresc din suflet sa reusesti sa scapi de el pentru ca nu vei fi fericita niciodata!