| B7jip a întrebat:

Bună seara, sunt disperat, nu știu ce sa fac.
În urma cu 2 luni am cunoscut o fata și m-am atașat rau de ea, ne vedeam la liceu zi de zi, ne luam în brate. Vorbeam nopți întregi...pana când a început sa devina rece, sa nu îmi mai răspundă la mesaje, sa nu mai vrea sa vorbim și chestiile astea s-au întâmplat în vacanta de iarna. După vacanta i-am zis sa ne vedem și ea a zis ca nu are timp...am zis mna, sa nu insist, am lăsat-o. Insă a 2a zi m-am dus la ea în clasa și era cu un alt băiat în brate. Nu va spun cât de jalnic m-am simțit. Dupa ce am văzut asta nu i-am mai dat mesaje, nici ea nu a mai dat, când ne vedem nu ma mai baga în seama, nu știu ce sa fac, deja 3 săptămâni de când nu mai vorbim și simt ca nu mai pot, o iubesc prea mult. Am încercat totul, sa vb cu alte fete, sa ies sa ma distrez, sa ma destind sa uit, nu pot efectiv, îmi vine sa dau mesaj, sa vad ce face, cum se simte, dar stau și ma gândesc ca ea nu ma vrea în viata ei,simt ca mor, nu știu ce sa fac. Nu ma mai suport,habar n-am, nu mai dorm noaptea, vreau sa fie ca înainte, va rog ajutați-mă, sunt disperat!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa te calmezi și sa îți spun ceva ce tu poate acum nu o sa conștientizezi, dar pe parcurs vei realiza.
Sunteți adolescenți, lucuri de genul asta se întâmplă.E frumos sa te îndrăgostești, dar la ani voștri nu poți sa fi sigur de ce se intampla maine/poimâine pentru ca asa e la varsta asta.
Poate ea nu sa gândit la voi ca la un cuplu, sau sa gândit dar fiind la o vârstă când vrea sa experimenteze sau e ușor de influențat a considerat ca trebuie sa facă altceva.Asa ca, exista posibilitatea ca aici sa se termine toată apropierea voastră, sau ca mâine sa se trezească ca vrea sa te caute.
Tu tot ce trebuie sa faci e sa te liniștești și sa nu crezi ca e capăt de lume, lucuri de genul vei mai întâlni în viata deși sunt dureroase și nu va trebui sa te chinui înlocuiești oamenii, ci doar sa ai răbdare cu tine sa depășești momentul. Pune-ti în cap ca asta e, ca lucuri de genul se mai intampla și ca ai tot timpul din lumea sa fi cu ea sau oricine altcineva și cu timpul o sa fie bine ai sa vezi.
happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De-ale copilariei!
Asa se intampla in copilarie, legi prieteni foarte usor, te plictisesti repede nai ales daca este o relatie plictisitoare si atunci iti cauti alt prieten nou, mai vesel, mai inetersant.

Stai linistit, ca de la atata lucru nu se moare!
Toti am trecut prin asta si toti am avut deceptii sau multiple prietenii, fiindca la varsta asta nu este nimic serios, ca doar nu urmeaza sa va casatoriti sau sa aveti un viitor impreuna.

Lasa disperarea, focuseaza-te pe carte si uiti de existenta ei, daca esti ocupat cu invatatul.
Va apare o alta fata in viata ta, cand vei fi mai calm si mai linistit.

| Hammurabi a răspuns:

În liceu, la aceeași vârstă, fetele sunt mult mai dezvoltate și fizic și psihic decât băieții.
Dacă tu, timp de 2 luni doar te vedeai cu ea la liceu și stăteați noaptea de vorbă, în mod sigur s-a plictisit.
Probabil a tot așteptat să faci pasul următor, iar în momentul în care a fost convinsă că nu se va întâmpla, a renunțat. S-a plictisit.

| B7jip explică (pentru Hammurabi):

Eu consider ca i-am arătat ca țin la ea i-am făcut și un cadou.îmi făceam mereu timp pentru ea...acum nu știu ce am sa fac

| mi25 a răspuns:

Eu am un sfat pentru barbati: Dupa tren si femei sa nu alergi niciodata: vin altele.
Fi barbat si treci cu seninatate (chiar daca doare) peste intamplare.

| helpforyou a răspuns:

Nu te lasa dus de impulsul acesta de neputinta sau de suparare.

Da, este un sentiment groaznic, dar cred ca pe langa asta exista si o suparare ca ti-ai primit papucii de la ea si mai ales te doare modul in care a facut-o.

Treci peste si vei gasi alta fata. Garantat. Dar asta doar daca iti eliberezi mintea de la ce a fost.

Succes.

| CleanHeart a răspuns:

Toti am trecut prin asta, nu ești singur
Astea trec și sunt normale dar când o sa mai crești o să înveți să nu mai plângi după fete și o să pui altfel problema, cum le zic la toți adolescenții îți zic și ție, prioritatea să fii tu și visele tale.

| Sergiu0709 a răspuns:

Sunt si eu adolescent desigur am trecut si eu prin asta, cu ce sfat te pot ajuta este sa te gandesti cum poti sa te razbuni dar fara sa ii zici ceva sau sa o jignesti, cu siguranta ai un vis (sa ai firme banii etc.) incearca sa faci 1% din visul tau sa mergi zambind cand o vezi dupa deva timp 2 3 zile o sa vezi ca zambetul acela chiar va avea efect si vei trece linistit peste

| Skrillex076 a răspuns:

Pff am trecut și eu prin ceva de genul. Mda, mi-a fost tare greu, mai ales primele săptămâni, mă gândeam des la ce a fost, vremurile frumoase care le-am petrecut cu ea.

Dar știi cum e? Ai devenit neinteresant pentru dânsa, poate chiar sufocant, de ce spun asta? Ea văzând că stai numai după suflețelul ei, s-a gândit să-ți dea de înțeles că nu e ok cum procedezi.

Așadar, lasă lucrurile pe plan sentimental mai moale chiar dacă este dificil, ia o pauză, dezvoltă-te pe plan personal, fii alături de familia și o să vezi că lucrurile se vor îndrepta.

| B7jip explică (pentru Skrillex076):

Habar n-am... dacă trec pe lângă ea nici nu ma baga în seama.e cu alt băiat.ma simt ultimul om
Oricum o sa iau o pauza