| floruits a întrebat:

Bună seara TPU. M-am certat astăzi cu un "prieten". Când îl salutam, el tot mă lua la mișto. A mai spus că el nu se simte confortabil lângă mine și a chemat o prietenă de-al lui. Ei tot râdeau de mine și vorbeau la spatele meu lucruri jenante. Când am vrut să spun ceva adevărat, el s-a supărat și a plecat. Eu nu înțeleg de ce mi-a făcut asta. Mereu l-am tratat " cel mai bun prieten" al meu. Mereu l-am ajutat la teme, când a avut nevoie de bani etc. Nu îl înțeleg. Mă simt chiar prost după atâta timp când eram prieteni iar acum nu mai știu ce să fac. Acuma mereu în mesaje îmi scrie că trebuie să îmi cer scuze. Oare ce să fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fii tu însuți, nu ce crezi tu că ar trebui, și nici ce vrea el sau alții să fii. Și nu mai fi atât de apropiat de oameni. Cei mai mulți sunt ciudați chiar și în ochii lor.
Lasă-l în pace pe băiatul acesta. El cu viața lui, tu cu a ta. Evită-l, și nu mai ieșiți împreună și nici mesaje să nu-i trimiți, și nici să răspunzi la ale lui. Dar nu-i șterge numărul de telefon și nu ieși din lista lui de prieteni. Poate că s-o fi lăsat influențat de vreo prietenă sau de un alt băiat. Oricum ar fi, evită-l, dar să nu-l urăști. Tratează-l ca pe un șofer nebun, și păstrează distanța ca să eviți orice accident.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți ceri scuze.

| Anitta97 a răspuns:

Ignora-l! Asta nu îți este prieten! Învață sa ai limite și sa excluzi oamenii de genul din viața ta fără remușcări și sentimente! Oricum prieteniile din școala liceu etc rareori rămân pe viața! Nu îți da el de mâncare! Nu îl mai ajuta la teme și nimic. Așa te faci respectat! Și asta îți creezi caracter pe viitor! Dacă pui foarte mult la suflet din lucruri mărunte nu ajungi departe, oamenii vor profita de tine!

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Nu iti cere scuze. Oamenii au multe "motive" pentru care isi arata adevarata față, dar nu trebuie sa iti ceri niciodata scuze pentru lipsa de bun simț a altora. Nu merita sa iti irosesti timpul cu astfel de persoane. Iti promit ca mai sunt oameni ok care iti vor fi prieteni pe viitor. Pana atunci, recomand sa ii dai block si sa nu iti pierzi timpul. Imi pare rau ca ai trecut prin asta.
Daca exista o problema, un om matur o discuta într-un mod adecvat si nu face bullying propriilor prieteni

| Esti a răspuns:

Poți sa ți ceri scuze așa cum vrea sau poți sa l ignori și sa scapi de astfel de prieteni.

| Pikmin a răspuns:

Dacă vorbea pe la spatele tău înseamnă că e cam imatur si nu prea merită sa fii prieten cu el. Dar na, faci cum consideri tu