| MariaArgint a întrebat:

Help! Parintii mei mereu se cearta ca mama nu il suporta pe tata ce sa fac?
Se cearta de vreo 2-3 ori pe zi!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te bagi intre ei sa le pui punct discutiilor.

| sabin89 a răspuns:

De doua-trei ori pe zi nu e mult, e in limite acceptabile. Daca se cearta mai des, de cinci-sase ori, atunci trebuie luate masuri.

| milan9 a răspuns:

Este regretabil că tu eşti prinsă la mijloc între neînţelegerile dintre cei doi părinţi.
Este greu şi să-ţi asumi rolul de mediator între ei. Adevărul e că asta îi poate ajuta foarte mult: un mediator. Dar poţi oare să faci asta? Ai disponibilitatea psihică de a te meturiza pe această cale, de te consuma în plus faţă şi de alte probleme pe care le mai ai?

Ideea e că dacă stai degeaba aceste probleme tot vor continua să apară, iar pe de altă parte, ulterior vei regreta că nu ai făcut nimic, sau că nu ai făcut mai mult...

| pietrean a răspuns:

Draga Maria, parintii au multe de "impartit", se pot contrazice din orice si imediat apare cearta cu tipete si uneori cu batai.Motive,pot fi diverse:lipsa banilor, orgoliul barbatilor(tatilor), faptul ca uneori simt ca imbatranesc, ca sotia nu-i mai acorda toata atentia, ca nu mai arata ca in tinerete.Totul trebuie(asa considera ei)sa se invarta in jurul lor.
M-am uitat in profilul tau, sa vad ce varsta ai, ca sa stii cam despre ce ar fi vorba.Nu am vazut,asa ca,nu pot decat sa deduc,care ar fi problemele.
In cazul in care ai o varsta mai mare,poti sa stai de vorba cu fiecare, in parte si sa le spui ca certurile lor te afecteaza psihic,ca iti tulbura viata,invatatura.
poate mama are motive sa nu-l mai suporte pe tata,asa cum spui,dar mai bine lasa-i pe ei sa-si rezolve problemelein casnicie,iar tu doar sa le atragi atentia, de fiecare data cand auzi ca incepe cearta.
Daca, eventual, vezi ca nu poti sa-i faci sa-si dea seama de greseala lor, poti cere ajutorul la numarul de telefon 116 111(telefonul copiilor), unde iti v-a raspunde un consilier pe teme ale copiilor abuzati, sau cu diverse probleme in familie, sau pe www.asociatiatelefonulcopilului.ro si sigur te vor ajuta. Parintii nu vor sti nimic, deoarece totul este confidential.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici cateva informatii care te pot ajuta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

Sper ca o sa te ajute.

Cele bune!

| GhitaCelObraznic a răspuns:

De obicei nu ar trebui sa te bagi... familiile se mai si cearta dar daca vezi ca cearta tot continua ar trebui sa iei atitudine.

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Lasa-i asa, o sa-si revinahappy