| nuamnume0000 a întrebat:

Bună! Simt că nu mai rezist așa că am decis să vă las pe voi să îmi spuneți părerea voastră. Sunt fată și am 14 ani. Părinții mei au divorțat pe când eu aveam 6 ani. Mai am o soră în vârstă de 16 ani. Eu locuiesc acum împreună cu mama, bunica și sora mea. Ideea este că bunica și cu mama nu mă văd ca fiind un copil normal, dar eu vă garantez că nu am nicio problemă de sănătate și sunt perfect normală. Având 14 ani pe mine mama și bunica nu mă lasă să ies în oraș, să mă plimb și eu ca toți copiii de vârsta mea. Văd copii mai mici decât mine sau de vârsta mea că se plimbă singuri pe stradă și nu au nicio grijă, nicio problemă și pe mine mă apucă plânsul, pentru că ei au voie să iasă afară și eu nu. O să vă povestesc ceva care s-a întâmplat cu 3 luni în urmă. Am ieșit de la școală și m-am dus liniștită în parc (la 5 min distanță) era parcul de casă. După 5 minute, îmi vibrează telefonul și când mă uit să văd cine mă sună este bunica mea. Nici nu apuc bine să vorbesc cu ea, că îmi țipă în telefon și îmi spune că dacă nu vin acasă sună la poliție. Eram obligată și forțată să mă întorc acasă. Dacă nu veneam îl suna pe tatăl meu să îi spună că nu vreau să vin acasă, dar adevărul era că voiam să stau și eu puțin singură în parc să mă eliberez de stres. Tot pe mine se supără tata mereu și îmi reproșează că eu trebuie să o ascult, că trebuie să fac întotdeauna ce zice ea, că nu mai are mult de trăit și să o prețuim. Înțeleg că vor să mă protejeze de oamenii, dar nici chiar așa. Bunică-mea vede la televizor că se răpesc copii și îi duc în locuri secrete cu mașina ca să îi violeze. Dar eu pot avea grijă singură de mine, sunt o fată responsabilă. Acum în vacanța de vară, bunica mea îmi spune mereu că stau pe telefon toată ziua. Dar ce să fac dacă afară nu pot ieși? Nu mă duceam afară să mă distrez, mă duceam să mă simt și eu bine dacă acasă nu pot. Eu nu mai pot trăi așa încă 4 ani. Cred că și peste 4 ani nu voi avea și eu libertate și nu voi putea face ceea ce îmi doresc să fac. Chiar nu știu ce să mai fac, am încercat să le spun că nu fac bine să mă țină numai în casă și să nu îmi dea voie să ies. Nu sunt pedepsită, nu am făcut nimic rău, pur și simplu ele sunt de vină că nu vor să mă lase. Copii mai mici ies afară în grupuri merg prin diferite locuri și eu n-am avut voie niciodată. Mă simt în plus în familia în care sunt, mă simt o greșeală totală.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roagă-le in fiecare zi sa mearga cu tine la plimbare in parc, pana se plictisesc sa tot iasa si te mai lasa si singura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face nimic.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam drastic sa gandeasca asa.Ai nevoie de iesiri sociale cu prieteni, nu sa stai captiva intre patru pereti.Totusi, Romania e chiar sigura la capitolul acesta, spre deosebire de alte tari.

Le poti trimite articolele astea:
https://9vremparinti.ro/......prietenii/

https://www.desprecopii.com/......escent.htm

Din pacate, tind sa cred ca bunica ta e spalata pe creier de toate stirile negative.Eu am renuntat sa mai urmaresc stirile tv, nu te ajuta cu absolut nimic sa afli cine pe cine a mai omorat si alte din astea.

Nu ai cateva prietene? Colege de la scoala sau amice din copilarie? Poate ca mama si bunica ar fi mai maleabile in a te lasa sa iesi daca ar sti ca nu mergi singura, ci cu un grupulet. Daca nu sunt de acord cu nimic, roag-o pe sora ta sa iasa cu tine? Din moment ce este mai mare, cu siguranta au incredere in ea.Sau roag-o pe ea sa te ajute cand se iveste discutia, sa iti tina partea si sa le explice ca e important sa ai totusi putina autonomie in alegerile tale, inclusiv in ce priveste iesirile.In ritmul acesta vei ajunge o femeie adulta confuza si speriata de orice.Nu e deloc bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie și pe Facebook, acolo sunt oameni mai înțelegători.

| Simo160000 a răspuns:

Cel mai bine arata le ce poti si vorbeste cu ei spune le ca ai deja 14 ani vrei sa iesi afara sa iti faci amintiri si tu esti responsabila nu o sa patesti nimic

| nuamnume0000 explică (pentru Simo160000):

Am vorbit și tot degeaba.