| iHeartKpop a întrebat:

OK deci... ce mama dracului in cur de cal?
Explicati-mi si mie ce s-a intamplat aiciea...
Azi am fost la Biblioteca Nichita Stanescu sa duc niste carti si in schimb am luat altele.Fiindca nu am credit pe telefon (nici mesaj suna-ma) n-am avut cum s-o anunt pe sora mea ca vreau sa ma duc in parc, sa stau pe-o banca si sa CITESC o NENOROCITA DE CARTE!
N-am mai gasit banci la umbra si m-am dus pe Dig (in crangasi stau) si m-am pus jos si am ales o carte din alea 7 pe care le-am ales la biblieo.
Cand am ter'nat un sfert din carte, m-a sunat mama. I-am zis ca-s in parc (innebunea daca stia ca-s pe dig) sica o sa vin intr-o juma' de ora acasa.Peste vreo douazeci de minute m-a sunat din nou si mi-a zis ca a adus cirese. Mi-am pus cartea in ghiozdan si am mers acasa (am luat 163-ul)
In masina, m-a sunat sora mea. I-am respins apela ca era inghesuiala si nu aveam cum sa raspund si cand m-am dat jos a sunat din nou.
Converstia a mers un pic cam asa:
Ea: Buna, ce faci? M-a sunat mama si a zis ca aesti in parc.
Eu: Da, am iesit un pic dupa ce am fost la biblieoteca.
Ea: Dar trebuia sa ceri voie mai intai.
Eu: Cum sa cer voie? Am eu credit pe telefon?
Ea: Atunci trebuia sa vii de la biblioteca direct acasa.
Eu: Am iesit un pic fiindca m-am saturat sa stau toata ziua inchisa in casa cu ochii-n calculator si apoi sa vii tu acasa si sa-mi zici ca am stat prea mult. Ce e asa o mare crima in asta?
Ea: O sa realizezi tu cand vei fi de vrsta mea ce periculos e sa mergi singura pe strada.
Eu: Da, o sa realizez cand o sa fiu de varsta ta. Dar deocamdata nu sunt de varsta ta, ci sunt de varsta mea.
Ea: Daca vrei, o sa-mi sacrific eu timpul si o sa te plimb seara cand vin de la munca.
Eu: Frate, eu vreau si eu sa stau singura. Daca tu esti cu mine o sa vrei sa vorbim, o sa vrei sa ma duc unde vrei tu, o sa vrei sa plecam la ce ora vrei tu.
Ea: A, deci te deranjez.
Eu: Nu-i vorba de asta. Dar eu tot ce am vrut era sa stau si sa citesc o carte. Ce e asa de gresit?
Ea: Bine domne, in fine.Vin intr-o juma' de ora acasa.
Eu: Bine, pa!

Ok, deci ce s-a intamplat? Am 13 ani aproape, ii implinesc in 8 zile! Nu am voie sa ies singura din casa!
Uita-ti cum mi-a explicat maica-mea ca-mi vor face daca ies singura pe strada (mama-i rasista, eu nu-s, slava domnului):
Te vor lua tiganii (se vede ca-i rasista) intr-o masina de pe strada.Si te vor taie si-ti vor vinde inima, rinichii, plamanii, ochii, maduva etc.

Asa se explica unui copil de 11 ani (atat aveam atuncea)?
EU NU PREA CRED!

ACUMA TREBUIE SA AM VOIE SA IES DIN CASA ASTA NENOROCITA PENTRU A NU MAI STALA CALCULATOR? II INTELEG PUNCTUL EI DE VEDERE DAR SA MA LESE IN PACE!
AMIESIT IN PARC, SI NU CA SA MA PLIMB SAU NU STIE CE, CI CA SA CITESC O NENOROCITA DE CARTE!
Imi poate cineva explica?

2 răspunsuri:
| Ralluca25 a răspuns:

Mda ai dreptate si tu dar si mama ta isi face griji pentru tine eu am 14 ani si tot asa nu ies ff des afara si cand ies nu stau foarte mult dar asa sunt mamele nu vrea sa ti se intample nimic iar sora ta e mai mare decat tine si stie mai bine ar trebui sa vorbesti cu ei sa le spui ca ai ajuns la o varsta destul de mare si ca ai dreptul de a iesi din casa

| Sperietoarea a răspuns:

(nu puteai sa pui o intrebare mai scurta?)Pai e complicat dar ar trebui sa pleci si nu sa stai cu ochii in calculator toata ziua.