| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Bună! Sper să nu credeți despre mine ca sunt o persoană oribilă după ce citiți următoarea mea problemă.
M-am mutat chirie în octombrie pentru facultate. Toate bune, mi-am făcut mai multe amice și una dintre ele chiar la o stradă distanță de mine care locuiește cu iubitul ei. De aici încep să se complice lucrurile, ea imi da mesaj dacă se poate muta la mine până își găsește chirie pentru ca s-a despărțit de iubit, eu am acceptat cred ca din complezență sau să nu o fac să se simtă prost, eu urând să locuiesc cu altcineva și fiind introvertită. Îmi tot bate apropouri să împărțim cheltuielile din chiria mea și utilitățile semn ca nu o să plece prea curând, ea spunându-mi intial ca stă temporar crying(Întrebarea vine, cum îi pot zice politicos ca vreau să plece mai repede fără să par nesimțită? Nu mă simt deloc ok să stau cu cineva și sa-mi împart spațiul personal sad

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lucrurile clare se spun direct, pe fata, fara ocolisuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te oferi brusc sa o ajuți să își găsească chirie. O să se prinda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa pui piciorul in prag si sa o intrebi ce inseamna temporar, adica sa ii dai un termen, in caz in care ea nu iti da ea unul. Spune-i ca ai acceptat sa se mute la tine fiindca iti este prietena si e de asteptat sa va ajutati la nevoie, insa ca tu pretuiesti mult linistea si traitul singura, nu cu altcineva, din moment ce esti o fire mai introvertita.

| relian a răspuns:

Tu ai primit-o, tu trebuie sa rezolvi. Nu ai fost clara deloc cand ai primit-o, is sigur de asta, ai spus hai vino, dar cam atit.
Trebuia sa-i spui clar, vina fata si stai aici, dar mai mult de o luna, o saptamana, cit spuneai tu, nu te pot tine.

O atentionai, puneai accent pe cit o poti tine, sa stie clar.Acum daca ea se gindea sa iti propuna sa stati impreuna, era simplu, Nu pot, imi place singura, Te-am primit sa te ajut, poate cindva undeva o sa ma ajute si pe mine careva, asa ca imi pare rau, asa a fost intelegerea.

Acu daca nu ati stat la masa si sa discutati ceva genul asta, normal fata o lungeste, iar tie iti este rusine sa-i spui.

| anonimg a răspuns:

Îi spui că vrei ca sărbătorile de iarnă să te prindă singură în chirie; o întrebi dacă și-a căutat chirie, și te oferi să o ajuți să găsească.
Elevii nu trebuie să stea la iubiții lor; pentru că altfel și viitorul lor sunt în mana iubiților lor - dacă se despart s-a dus viitorul unor astfel de elevi/copii.
Nu te cerți cu ea, și nu-i spui niciun cuvânt urât și nu schițezi niciun gest neplăcut. Oricum ar fi, ea o să te urască, pentru că nu este un om ancorat în Dumnezeu ca să accepte lucrurile negative. Dar măcar să nu o urăști tu, ca să nu-ți strici pacea și liniștea.
"Cine îşi face mulţi prieteni, îi face spre nenorocirea lui."

| Hyperion7 a răspuns:

Ii explici pur și simplu că nu te simți confortabil cu prezenta ei și că ai acceptat să stea temporar doar din complezență, daca nu înțelege, insista.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spune-i foarte calm și frumos. -Mă bucur c-am putut să te ajut și chiar sunt măndru de tăria cu care treci peste despărțirea asta. Insă vreau să te intreb dacă-ți caut un loc nou și de termen lung? Pentru că vreau ca amăndoi să avem spațiu nostru privat!

Atăt. Nu mai adauga nimic peste.

| Miruna333 a răspuns:

Spune-i cum ne-ai spus si noua, simplu. Fii sincera. Fara ocolisuri.

| KovacsB a răspuns:

Lucruri clare prietenie lunga.
Spui lucrurilor pe nume direct fara ocolisuri.

| Standt a răspuns:

Aminteste-i ca trebuie sa-si caute chirie. Daca nu, spune-i ca ai gasit iubit si vrei sa-l iei la tine.

| Konstantinos99 a răspuns:

Spune ca ti ai facut iubit si tu si o sa se mute cu tine.Da ca sa nu para dubios ori:1 chiar te afisezi cu baiat (da banuesc ca daca esti introvertita nu prea vrei) 2 ori te faci plecata des in ultima saptamana si te crede ca nu are incotro. Eventual ii spui ca daca vrea poti sa mai stea 2 saptamani maxim pana isi gaseste si ea.Trebuie sa intelegi situatia clar ca trebuie sa ii aloci timp. Eu sunt extra-extrovertit si faza cu sa ma pretind iubitul unei fate nu am facut inca Hahaha mi-ar placea. daca aplici solutia cea mai optima imi spui si vorbim.Mi se pare amuzanta varianta, si consider ca chiar ai bun simt fata de mine golanul. Seara buna! Ganduri de sarbatori, si rabdare cu colegahappy cat de rea poate fii?

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Două variante: ori îi spui verde în față ce te macină, ori o minți cu o nemăsurată nerușinare cum că trebuie să te muți în altă locație împreună cu un "el".

| hipotronic a răspuns:

Hei! Acesta este un semnal de alarmă care ridică semne de întrebare și ai nevoie de o analiză asupra propriei persoane, să vezi de ce se întâmplă toate astea

Sunt o mulțime de materiale și dacă îți permiți recomand psihoterapia cu un psiholog potrivit nevoilor tale

Este mult mai important ceea ce vrei tu, cum te simți tu în regulă decât ea, nu poți să te lași influențată doar că o să supere cineva, supărarea e o strategie și dacă se supără nu se termină lumea

Un om întreg la mine înțelege că așa te simți tu confortabil, fata respectivă nu pare să aibă prea mult bun simț

Gândește-te doar, ea poate să vină așa fără bun simț la tine în casă iar tu nu poți face ce vrei tu cu viața ta? Nu îți ridică niște semne de întrebare?

| clujeanulsimpli a răspuns:

Spune-i adevărul. Uite nu e problemă la tine dar eu toată viața mi-a plăcut să stau singură. De tine chiar îmi place și cred ca nu ar fi problemă să stăm amândouă, dar mi-e mai mult îmi place să stau singură, doar eu și gândurile mele. Când vine vorba să stau cu cineva, mă stresez eu pe mine intru-un fel, ca poate nu fac curat cum trebuie, ca poate e prea frig, poate prea cald, înțelegi ce zic … acum poți sta cat vrei, dar eu zic pe termen lung. Și ca să te scoți dacă cumva reacționează neplăcut îi zici. Oare am zis ceva ciudat? Ca azi am avut o zi mai ciudat nu știu de ce și n-a să nu cumva să aberez.