| powergirl a întrebat:

Buna sunt insarcinata si am ceva carii care imi da de cap si am avut o punga de puroi la 2 dinti si acum simt ca ma doare si ca parca se formeaza punga. cum as putea sa evit sa mi se formeze ca nu pot sa iau nimic medicamente ca sunt la inceput si e mai nasol. am numai 3 luni jumate de sarcina si nu stiu cum as putea sa imipiedic sa nu mi se faca punga de puroi. la dentist mi-a spus ca nu are sa sa imi faca. ce ma fac? sa te doara dintii e groaznic si mai ales ca nu poti lua nimic. un mic ajutor daca stiti vreo solutie va rog mult

Răspuns Câştigător
| girls97 a răspuns:

Buna apa calda + sare sa te clatesti cu ea cat de mult potii saw tsuica de tsara tot lfl sa te clatesti cat ma mult timp cu cat o ti mai mult in gura cu atat e mai bine dar ATENTIE! : nu inghitsii nici tsuica nici apa cu sare trebuie doar sa clatesti pwpii sper ca te.am ajutat

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un alt medic stomatolog, nu poți sta așa. Se fac tratamente miniinvazive fără a aduce atingere fătului.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca un medic stomatolog ti-a spus ca nu are ce sa-ti faca daca esti insarcinata!--- absurd! Eventual cauta alt medic. Pana atunci, pentru durere, tine tuica tare/palinca in gura si apoi scuip-o.
Ar trebui sa stii ca orice infectie in organismul tau comporta riscuri pentru fat --- du-te la medic!

| superdorex a răspuns:

Gasesti ceva aici: http://www.copilul.ro/......a3495.html multa bafta!

| Natashha a răspuns:

Stiu ca suna cam penibil, dar sa stii ca merge incercat. Daca ai un prieten sau sotul care fumeaza incearca sa-ti intre fumul de tigara pe langa o ureche timp de cateva secunde pana la un minut.{incearca pe cat posibil sa nu inhalezi fumul prea mult] si a 2-a solutie ar fi ca incalzesti un ustroi langa o sursa de caldura puternica, il pisezi si il pui pe ureche tot asa cateva minute.POt fi considerate metode "babesti"sau ale trecutului dar stiu ca la sarcina pana in semestrul 2 sau ceva de genul nu ai voie la medicamente.p.s. sarcina usoara.

| powergirl explică (pentru Natashha):

Pai sunt la inceput si nu are ce sa faca asa mi-a zis si ma duc la medicul ala de 4 ani si a zis ca mai trebuie sa treaca o perioada si apoi poate sa imi faca ceva ca nu vrea sa risc sa se intample ceva cu copilul si nici eu nu vreau

| powergirl explică (pentru Natashha):

Da mersi am incercat cu fumul de tigara dar am bagat tigara aprinsa in ureche si am stat cu ea pana am simtit ca ma arde si nu mi s-a umflat mersi mult e una mica da nu s-a umflat o simt ca e una mica o punga mica da nu s-a umflat la medic mi-a zis ca nu are sa imi faca ca e prea mica sarcina asa ca trebuie sa fac si de astea mersi