| maria10144 a întrebat:

Bună,sunt minoră și sunt într-o situație mai sensibila cu partenerul de viata.Am 3 luni de când sunt cu el si nu ne înțelegem deloc.El este nervos mai tot timpul și ne certam.Ma mai si lovește uneori. ..Am doua săptămâni de când am aflat că sunt insarcinata.el stie e ferivit si il doreste dar pe mn nu... Vrem să ne despărțim ...Si asa ne am gandit la avort iar eu nu asi vrea sa fac...Cei care au mai trecut prin asa ceva va rog datimi un sfat... apropo parinti nu stiu de sarcina! Am nevoie de sfaturi! Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Poftim? 1 Cand am auzit ca te loveste, mni s-a rupt filmul,,,,,,,,,,,,,, Mai bine singura decat cu un tembel care it iface rau si tie si copilului. Daca are asa temperament, doar n ucrezi ca va fi un dulce cu copilul.
Fugi de el cat poti de repede ca de diavol.

25 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O sarcina in saptamanile 6 si 7 (37-44 zile) nu este un copil, nici macar fat---este un embrion care arata asa:
https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/Carnegie_stage_16
Din acest motiv, avortul la cerere este permis pana in saptamana a 14-a de sarcina.
Fiind minora, te sfatuiesc sa discuti cu parintii tai. Parintii sunt cei mai in masura sa te ajute sa iei decizia cea mai buna --- mai ales, daca ai sub 16 ani(sub 16 ani, niciun medic nu va accepta sa faca un avort daca minora nu este insotita de catre un parinte!)

| AliGab a răspuns (pentru alessia5158):

Nu este o fiinta la 6-7 saptamani... daca mama-ta credea la fel despre tine si erai avortata la varsta aceea astazi crezi ca mai puteai spune numai tampenii

| alessia5158 a răspuns (pentru AliGab):

In acest stadiu al dezvoltarii(6-7 saptamani), embrionul nu poate fi calificat ca fiind o fiinta, un organism viu!---ii lipseste cel putin una din cele sase caracteristici comune tuturor fiintelor vii de pe Pamant si anume, CAPACITATEA DE A RASPUNDE MEDIULUI INCONJURATOR PRIN MISCARE.

| AliGab a răspuns (pentru alessia5158):

Si totusi nu ai spus nimic altceva decat tot o tampenie. Uite ce spun specialistii: "Chiar si inainte de perioada fetala, un embrion uman in varsta de 6 saptamani poate sa-si miste spatele si gatul. Incepand cu cea de-a 7-a saptamana, miscari ale bratelor si picioarelor pot fi detectate la o ecografie" (Sursa: http://www.7p.ro/......fault.aspx
Te sfatuiesc sa mai studiezi si apoi sa vorbesti. Tutusi repet inca o data dar sub forma de intrebare: Ce atitudine ai fi avut daca stiai ca mama ta ar fi gandit la fel despre tine cand ai fost in stadiul embrionar?
Poate intr-o zi fiianta draga iti vei da seama ca fiecare om nu se naste din nimic si ca fiecare om in parte este o persoana diferita inca din clipa conceperii, ca fiecare caracteristica a noastra este bine "intiparita" in codul genetic "scris" chiar in momentul "intalnirii" ovulului cu spermatozoidul si ca noul omul are "suflare" chiar de atunci.

| alessia5158 a răspuns (pentru AliGab):

Intrebarea adresata mie, este infantila si pur retorica!

Cat priveste citatul din articolul indicat in link, iti sugerez sa citesti continuarea, ce scrie imediat sub el!
Daca nu stii! Miscarea voluntara, ca expresie a "capacitatii de A RASPUNDE la stimuli din mediul inconjurator", este conditionata de un anumit grad de dezvoltare a unor structuri anatomico-functionale ---ori, intr-un stadiu embrionar, gradul de dezvoltare a acestor structuri anatomice nu permite miscari voluntare.

| pisoias a răspuns:

Daca e adevarat ceea ce ai scris trebuie sa vorbesti neaparat cu parintii tai.Desi pare ireal ceea ce-ai scris tu. Spui ca parintii nu stiu de sarcina, dar ca el e violent, ca te loveste, stiu? Ce s-a intamplat? Te-ai mutata cu el fara voia lor sau cum? Desi este o responsabilitate imensa cred ca ar fi mai bine sa-l nasti.Altfel te vei intreba tot timpul cum ar fi aratat, ce ar fi facut...

| onasis1961 a răspuns:

Asta e viata! Tu esti la inceput, ai facut o alegere foarte proasta cand te-ai cuplat cu un nimeni.Cred ca ar trebui sa afle si parinti ca poate iau hotararea cea mai inteleapta.Primul avort la o varsta frageda este periculos, poate intalnesti adevarata dragoste si nu-i mai poti darui un copil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La cum se desfasoara lucrurile viata ta cu el nu poate fi continuata. Un barbat care loveste o femeie nu este om. Nici animal nu este. Animalelele au grija de familia lor. Este o dejectie. Oricum calea lui este catre puscarie. Daca nasti se afla ca esti minora si va intra in puscarie, daca mergi la avort va merge la puscarie, daca ti se intampla ceva rau si (Doamne fereste!) mori se va afla si va intra la puscarie. Atunci cea mai buna solutie: mergi la avort. Esti minora si nu vei avea cum sa cresti acel copil in bune conditii. Din cate stiu eu legea te ajuta putand sa faci gratuit avortul. Intreaba medicii.

| T0T a răspuns:

Daca stai intr-o relatie in care partenerul tau te loveste, scuza-ma dar inseamna ca nu ai deloc minte, si este mai mult vina ta ca suporti. Acum fa avort, da dovada cat de panarama esti. Scuzati expresia, dar asta e adevarul. Adica e buna placerea, dar copilul nu e bun. Vai de capul tau. O sa te loveasca rau viata.

| SkyPilot a răspuns:

Este clar ca nu trebuie sa ramai cu omul asta. Nu il oblige la nimic. Lasa-l sa se duca pe pustii.
Ar fi bine daca ai putea pastra copilul, dar nu stiu daca ai putea sa il cresti. Vorbeste cu parintii tai, ei iti sunt cei mai buni prieteni.

| SkyPilot a răspuns:

Atentie la propaganda martorilor lui Jehova (chestia aia cu jw.org). Astia sunt in cautare de prozeliti si incearca mai ales cu adolescentii cu probleme. Nu te lasa dusa de nas!

| danay72 a răspuns:

Fii puternica si daca ai parinti care crezi ca te pot ajuta vorbeste cu ei, poate iti vor oferi sfaturi bune.Doar tu stii ce e cel mai bine pentru tine si pruncul tau. Sper sa iti fie utile unele sfaturi de pe situl jw.org sectiunea adolescenti sau cupluri.

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Pastreaza copilul, dar paraseste-l pe el!

| AliGab a răspuns:

Vezi mai fetita ce se intampla cand nu te tii de scoala. Este complicata situatia ta...de el trebuie sa te desparti cu orice chip, caci altfel risti ca mai incolo sa iei batai sore cu moartea. Intre timp, cat mai stai pe la el, cand il vezi nervos tu sa iei o gura de apa in gura si sa o tii pana se culca el sau tu. Daca se intampla sa o inghiti Doamne fereste sa iei alta imediat si sa ai grija. Incearca o data sau de 2 ori, nu ai nimic de pierdut si vezi daca in felul asta va mai da in tine. Daca si asa da in tine sa pleci numai decat la parinti si sa continui scoala. Cat despre copilas nu este nevoie sa il ucizi daca te desparti de tatal lui. Nu vrei sa faci avort, foarte bine, nu face. Ascunde sarcina pana la 5 luni si apoi spune le parintilor tai, niciun doctor in Ro nu risca sa faca avorturi dupa 12 sapt de sarcina. Va fi greu sa il cresti dar nu imposibil. Si ca lucrurile sa fie mai usoare pentru tine si pentru prunc, fie ca esti sau nu ortodoxa, incearca sa te rogi la Maica Domnului sa te ajute sa salvezi viata pruncului tau si ai sa vezi tu cum se vor aseza lucrurile si vei gasi ajutor si sprijin de unde nici nu te astepti. Iar ca o incheiere data viitoare cand mai accepti un barbat in viata ta, sa fie unul care sa te respecte si sa iti iubeasca pruncul. Ai grija.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vvistula a răspuns:

Ar fi trebuit sa folositi metode contraceptive dar acum ar trebui sa avortezi ca nu cred ca vrei un copil si costa 5 mil si este foarte dureros.
Oamenii invata din greseli, sper sa rezolvi situatia si sa nu o mai repeti.

| mont a răspuns:

Grea decizie, pregateste-te de lucruri nasoals oricum cand vor afla parintii. Si ia repede o decizie pentru ca in caz de avort trebuie facut cat de rapid posibil.

| maria14142 a răspuns:

Desparte-te de el si vorbeste cu parintii!

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut!
Fiind minora Nu Poti Divorta prin acte pentru ca nici nu esti Casatorita.
Va trebui sa duci sarcina la capat sau s-o intrerupi deci vei ajunge la spital si de acolo vor afla si parintii tai si Politia dar si cei de La Protectia Copilului, apoi fiind insarcinata se considera Neglijenta din partea parintilor tai urmeaza sa Fie Decazuti din Drepturile Parintesti iar in cazul in care nu se poate altfel iti vei pentrce viitorul pana la 18 ani. Dar sa speram ca nu va fi cazul acesta in plus va fi cea mai mare greseala a ta daca vei avorta de ce nu ai facut sex protejat?

| az123 a răspuns:

Salut
cu privire la relatia cu partenerul, e greu de spus ceva deoarece tu mai bine stii situatia. dar cu privire la copil, gindeste-te bine, sunt consecinte care iti pot afecta viata pe viitor. avortul e acelasi omor. se poate intimpla sa nu mai ai copii, etc. iti recomand sa citesti urmatoarele idei, care i-au ajuta pe multe viitoare mamici sa nu faca un pas gresit:

Jurnalul unui copil nenăscut
 5 octombrie:
Astăzi a început prima mea zi de viaţă. Părinţii mei încă nu ştiu, dar eu deja exist. Şi voi fi fetiţă. Voi avea părul blond şi ochii albaştri. Deja este stabilit aproape totul, chiar şi faptul că voi iubi florile.
19 octombrie:
Unii susţin că încă nu sunt o persoană reală, că numai mama există. Dar eu sunt o persoană reală, tot aşa cum o firimitură de pâine este totuşi pâine adevărată. Mama există. La fel şi eu.
23 octombrie:
Acum tocmai a început să mi se deschidă guriţa. Gândiţi-vă, peste aproximativ un an de zile voi râde, iar mai târziu voi vorbi. Ştiu care va fi primul cuvânt pe care-l voi spune: MAMA.
25 octombrie:
Azi a început să-mi bată inima de una singură. De acum încolo ea va bate încetişor pentru tot restul vieţii, fără ca vreodată să se oprească pentru a se odihni! Iar după mulţi ani va obosi. Se va opri şi după aceea voi muri.
 2 noiembrie:
Cresc câte puţin în fiecare zi. Încep să mi se formeze mâinile şi picioarele. Dar trebuie să mai aştept mult timp până când aceste picioruşe mă vor înălţa spre braţele mamei şi până când aceste mânuţe vor putea culege flori şi îl vor putea îmbrăţişa pe tata.
12 noiembrie:
La mâini încep să mi se formeze degeţelele. Aşa mici cum sunt, sunt de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mângâia părul mamei.
20 noiembrie:
Abia astăzi doctorul i-a spus mamei că eu exist aici, sub inima ei. Oh, cât de fericită trebuie să fie! Eşti fericită, mami?
25 noiembrie:
Mami şi tati probabil că se gândesc ce nume să-mi pună. Dar ei nici măcar nu ştiu că sunt fetiţă. Vreau să mă cheme Kathy. Doar sunt mare deja.
10 decembrie:
Îmi creşte părul. Este moale, strălucitor şi mătăsos. Mă întreb cum este oare părul mamei?
13 decembrie:
Acum aproape că pot să văd. În jurul meu este întuneric. Când mami mă va scoate în lume, în jur vor fi pretutindeni soare şi flori. Dar, mai mult decât orice, vreau s-o văd pe mami. Cum arăţi, mami?
24 decembrie:
Oare mami aude ticăitul inimii mele? Unii copii vin pe lume puţin bolnavi. Inima mea însă este puternică şi sănătoasă. Bate întruna: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetiţă sănătoasă!
28 decembrie:
Astăzi mama mea m-a ucis.
— De la o anonimă

| Laura789 a răspuns:

Nu avorta fetita! Vei avea traume, va trebui sa te duci la psiholog dupa. Exista pericolul sa nu mai faci copii vreodata. Tine.ti copilul, naste.l sanatos si totul va fi bine. Gandeste.te ca esti o criminala daca iti omori copilul. Asa ca fii tare, capul sus si totul va fi bine. Ai grija de tine, te pup! ❤

Răspuns utilizator avertizat
| TheSweetDeath29RO a răspuns:

Mai bine consultate cu parinti tai...(spune-le despre sarcina)Sper ca problema sa se rezolve...

| maria10144 explică:

Tatal meu nu-l pot nu tata decat pentru ca ma facut...nu pentru un parinte bun...chiar deloc! Cand eram acasa ma lovea ma tinea fara mancare si mai dormeam pe afara cu fratii mei si cu mama..este dependent de alcool nu cred ca am ce discuta prea mult cu parinti...asa ca chiar nu stiu unde sa ma duc sau ce sa fac.acasa nu pot sa ma duc pentru caa tata nu ma lasa si asa am ajuns sa ma mut la el...la inceput era totul foarte bn...am peste 16 ani ...nu ma lasa sa ma intalnesc cu familia sp ca am si eu viata mea. nu pot sta tot timpul dupa mama.(e bolnava din cauza batailor lui tata)!