| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună, sunt o persoană mai retrasă, nu am prieteni. E aiurea și singură așa. Ce pot face ca să am prieteni adevărați? De ce altele sunt populare pe Facebook, au mii de like-uri la poze, de ce se cred zeițe? Nu înțeleg logica fetelor.

69 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calma. Mai bine putini si buni, ca ce ai pe FB nu e ce ai in viata reala... poti sa ai 5000 pe FB si cand postezi "Cine ma ajuta sa mut mobila?" nu iti mai da nimeni link sau share...

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e. Ai mare dreptate. E cel mai bun răspuns de la tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Marele adevar pe care multi refuza sa il accepte e ca murim singuri. Si de multe ori traim cu adevarat singuri, chiar daca avem parteneri/soti/sotii, copii, alte alea.

| girada79 a răspuns:

Caută-mă pe Facebook Marius Viorel Girada pentru că doresc să vorbim.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact. Dar mulți au impresia ca viata e roz, se cred zei, populari pe Facebook. Ba și au 5000 de prieteni. Degeaba. As prefera sa trăiesc într un loc mai bun unde sa nu fie net, sa fie lume adevărată fără invidie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Invidie e si fara net, din pacate...

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce aiurea.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru danbnz):

Nu știu. Nu știu cum mi-ar sta bine. Poate nici slaba nu m-ar vrea cineva

| N3verM1nd a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Doamne. ai cerut sfaturi si tu il ameninti cu politia. Acum inteleg, nu poti sa socializezi cu lumea. Nu inteleg de ce ai mai postat intrebarea, ori ca vrei likeuri pe Facebook ori ca nu ai prieteni? De fapt nu cred ca are rost sa imi bat capul cu o persoana depresiva cel mai probabil sau cu ceva "probleme" happy

| Dalmore a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Tu ai decis sa ai cont de Facebook și să urmărești ca o bolnava din umbra și să judeci. Sterge-l și trăiește în lumea adevărată și nu o sa mai ai timp de invidii. Că nu ei te invidiaza pe tine, din cate ai spus. Și știi vorba "schimbarea incepe cu tine" rolling on the floor.

| Raducons a răspuns:

Eu te inteleg si eu sunt mai retras si nu am niciun prieten, toti au plecat sa isi faca vietile si eu nu m-am tinut dupa ei.Trebuie sa ai o activitate, un job si o sa vina si prietenii.Alte fete sunt populare pentru ca posteaza poze sexi si baietii le apreciaza. Incearca sa faci ceva si sa lucrezi de peferat cu tineri si o sa te schimbi cat de cat, Nimeni nu se poate schimba radical dar ti se poate imbunatatii viata si sa iti gasesti chiar un partener

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te mai plangi 'si sa creezi drama din nimic, iesind din casa si sa intalnesti persoane care rezoneaza cu tine si te ajuta sa evoluezi, trebuie sa iti depasesti starea de confort, punandu-te in pozitii inconfortabile.
Nu e nimic gresit sa nu ai prieteni si sa nu fii populara, cu cat esti mai retrasa si stai in banca ta cu atat o sa atragi tipi de calitate.
Sfatul meu este sa stergi Facebook-ul, acesta este si scopul lui sa te faca mentina insecure(fara incredere in tine) in societatea in care traim tipele "bune" si cuminti sunt atacate de propaganda si persoane manipulate social.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu e adevarat,cunosc fete,simple,frumoase destepte,naturale care si au restrictionat functia de cererede prietenie pe Facebook pentru ca aveau prea multe,bineinteles nu mai vorbesc de likeuri. Cu cat mai naturala,dar frumoasa,cu atat mai populara si apreciata; insa daca tu crezi ca e musai sa fii populara si sa stea barbatii la coada pentru tine continua cu stilul asta retras si virtual. Sa stii ca te inteleg perfect pentru ca nici eu nu sunt frumos,cu masina,cu banii,inteligent si prea sociabil,dar incerc sa elimin frustrarea si sa vad viata exact asa cum a decis destinul/natura. Renunta la frustrare,atata tot, nu e musai sa ai o relatie, familie si sa faci sex. Si ca sfat foarte bun, da te tu la baieti prima, sa vezi ca multi vor aprecia foarte mult asta, iti maresti sansele cu 60% cu atitudinea asta, nu astepta mereu tu dupa ei

| Holiday a răspuns:

"Pentru ca nu ma vrea nimeni ca sunt plinuta și mica."

"Stai să vorbesc cu unchiul care e șef polițist și să îi arăt ce ai spus! Să îți afle ip-ul adresei tale și sa te trezești cu poliția la ușă."

Adica pitica, grasa, ofticoasa si cu gura mare.
Ti-ai raspuns singura la intrebarea "de ce nu sunt agreata?"
Si asta ce reiese doar de aici, cu siguranta mai ai si alte caracteristici care nu te recomanda pentru a avea prieteni sau admiratori.

| X3RO a răspuns:

E normal faptul ca poti fi mai retrasa. Pana la urma roata se intoarce. Stai calma. Ca sa iti dau un exemplu, eu timp de 8 ani ( adica in clasele 1-8 ) nu stateam cu nimeni pentru ca nu ma machiam, preferam sa invat decat sa stau mereu pe telefon si nici nu aveam mii de like-uri pe internet. Totusi, dupa atatia ani am putut sa intalnesc niste persoane minunate. Fi tu insuti, nu te schimba pentru cineva. Eu mi-am intalnit preitenii pur si simplu dintr-o intamplare. Niciodata nu o sa te astepti la ce iti va aduce soarta in cale. Nu e o viata grea, ci doar o faza. Pasarea care zboara singura are aripile cele mai puternice. Mi-as fi dorit sa am pe cineva care sa imi spuna asta, de aceea sper ca macar eu sa fiu persoana de care aveam nevoie si poate si tu. Cum e viata in familie? Pe mine asta m-a afectat mult. Daca totul e bine, atunci iti spun ca va rasari si soarele. Sa ai o zi placuta!

| BogdanM275 a răspuns:

Salut și eu sunt în mare parte la fel, cel mai ușor îți poți găsii prieteni practicând diverse activități comune cu alte persoane, cum ar fi un loc de munca, un anumit sport sau eventual pe rețele sociale (Facebook).

| Lostlyric a răspuns:

Te uimeste ca nu ai prieteni, dar ameninti oameni care iti dau sfaturi (fie bune, fie rele - dupa posibilitati) cu chemarea politiei, neamuri influente si intimidare?
Eu zic ca ar trebui sa-ti reconstruiesti credintele vizavi de ce inseamna o prietenie, chiar de la baza.
Cel mai bun sfat prin a-ti face prietenii reale si conexiuni interumane stabile, este sa incepi sa te accepti asa cum esti. Apoi, sa te schimbi (in loc de a profita de "avantajele" FB-ului, citeste cateva carti de psihologie, spre exemplu), apoi sa aderi la un "clan" care te intelege, care poate fi langa tine, care e capabil sa primeasca atat cat si tu poti oferi in schimb.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Dar câți ani ai? Poate nici aia nu ma vor ca prietena. Sunt de judecat ca sunt grasa sau urata. Dacă eram o piți, imediat săreau toți la mine. ce mentalitate de oameni.

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu toți oamenii sunt la fel, majoritatea celor care cred asta despre tine sunt niște superficiali, ignoranți și nu te merita.

Și apropo am 18 anii (aproape împliniți).

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Corect. Ma bucur ca mai întâlnesc oameni sinceri ca tine. Dar în ziua de azi și verișoara mea își face poze și postează pe Facebook pentru like-uri. se îmbracă tot felul, gen să își arate formele. Sânii, fundul. Zicea de mine " nu vei ajunge ca mine niciodată".

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mulțumesc,ideea e ca în societate se promovează astfel de fenomene, cel mai bine este sa nu ții cont de ele, încearcă sa fi tu însuți sunt convins ca vei găsi persoane care te vor accepta așa cum ești fără a te discrimina.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Lasă. O să slăbesc, o să mă machiez puțin, o să fac câteva operații estetice. Și am ajuns o frumoasă. happy

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu cred ca frumusețea, nu sta doar în lucruri superficiale contează foarte mult persoana.

Dacă ești interesata, putem vorbim ca prieteni.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nici eu n-am prieteni. Dar hey! Like-urile nu contează atât de mult! Eu sunt încă adolescentă și n-am intrat la liceu. Sper ca atunci când o să intru, o să-mi fac câțiva prieteni. Sau nu? Dar slabe șanse. Sunt prea emotivă și timidă.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Oleo, că prea personal le ei
și eu să vorbesc cu taicămeu contabil să se bage întro funcție mai înaltă și să-i taie salariile unchiului tău? laughing

| johnbucuresti a răspuns:

La ce iti folosesc like-urile?
MAI BINE VIN-O CU MINE LA MARE, hai sa mergem cu oameni adevarati in excursii uite un site interesant
https://haisasocializam.ro/
Care creeaza evenimente EXCURSII IEFTINE INTALNIRI REALE
jocuri
unde poti sa iti faci prieteni reali

| CleanHeart a răspuns:

E simplu, incepe sa comunici si daca vezi o persoana cu care crezi ca ai putea avea lucruri in comun e destul sa-i adresezi intrebarea ce faci, prietenii se fac usor dar prietenii adevarati greu, ai inteles tu
Fetele care au multe like.uri nu sunt neaparat fete naspa sau zeite, pur si simplu primesc niste aprecieri la o poza, nu trebuie sa judecam, bafta.

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Sunt de judecat ca sunt grasa sau urata.

exagerzi aiurea, nu esti urata

| Frank51 a răspuns:

Prietenii adevarati se fac foarte greu. Plus de asta exista "prieteni adevarati fake", care doar pretind sa ne fie. Ei de fapt doar au nevoie de ajutorul nostru sau de compania noastra, iar cand are obiectivele indeplinite mai face doar lucruri din necesitate, adica da mesaje doar din obligatie, iese cu tine din sila, etc.

Un prieten adevarat se bucura de tine, de prezenta ta, de bucuria ta. Pur si simplu e ceva special. Ia gandeste-te putin si spune cati sunt asa? Foarte putini. Toti pretind ca sunt prieteni, dar o fac din necesitate. Eu am 2 prieteni, aproape 3. In rest, colegii de facultate(35), colegi de camin(20), prieteni vechi(30), nu se pot lua in considerare.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Frank51):

Înțeleg ce spui. Eu nu am nici prieteni. Sunt doar singura și asta e. XD Ai mare dreptate în ce spui.