| ZapaciLaa a întrebat:

Acum 2-3 saptamani m-am certat cu verisoara mea(Nico) din cauza prietenului ei (pe care il cheama Vali).
Ea sta la sat si el la fel, dar el merge in alt oras la liceu.Si in vacanta de vara, pana prin 16 iulie a fost cu alt baiat. El era de treaba, dragut, in fine asta nu conteaza. Dar, in 29 iulie, in ziua de ruga, s-a combinat cu Vali care e si cel mai bun prieten al fratelui sau. Eu il stiam de treaba cu Vali, dar s-a schimbat foarte mult. Prin 4 august, am plecat acasa cu tot cu Nico, dar in 15, fiind ziua lui Vali, am plecat la sat inapoi. In seara aceea am fost la el eu, Nico, Vali si cel mai bun prieten al lui Vali(Ovidiu). Nu stiu cum naiba am stat toata noaptea, evident 2 cupluri(dar Ovidiu nici macar nu era prietenul meu) laughing. Pe 16 sau 17 august, Vali urma sa plece la Cluj. Cand a venit de la Cluj tot facea misto de mine cand stateam afara spunandu-mi: Lasa ca il chem pe Ovidiu ca daca tot esti singura...Si vorbea incontinuu numai de el.
Eu din fire sunt mai suparacioasa si evident nici nu il mai salutam si nici nu mai vb cu el.
Intr-o seara, am vb cu Nico la telefon(i-am zis mai demult ca eu nu mai vb cu Vali) si m-a intrebat daca ea cu Vali se potrivesc. Eu i-am zis: Nu va potriviti pentru ca el e prea impulsiv si prea gelos. Si i-a zis lui Vali si el a spus: Fiecare are dreptul la o parere indiferent daca e buna sau proasta. Dar daca nu e in masura si sa argumenteze parerea mai bine nu comenteaza. Si apoi a inceput cearta intre mine si Nico...Pana la urma ne-am suparat toti trei. Si i-am zis lui Nico, ca nu mai vin la sat de Craciun din cauza lui. Sincer, am inceput sa il urasc pe Vali, dar nu numai acele glume facute pe seama mea sunt motivul, mai sunt si altele...
Vreun sfat? Sincer nu pot sa il iert. Dar deseori ii spuneam sa se combine cu fostul ei prieten, pentru ca el inca o mai iubeste si sa fiu si eu, si ea si fostul ei prieten fericiti.

1 răspuns:
| gianina14 a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa nu te bagi daca o sa se desparta de el din cauza ta atunci o sa fie suparata pe tine si mai bine o lasi pe ea sa-ti dea seama ce fel de baiat este valy. S-au poti sa fii in coninuare prietena cu ea dar fara se se bage si valy intre voi. Bafta
Fundita?