| Ioana184 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de un sfat, vă rog. Totul începe cam așa,am o relație de un an jumate cu un băiat,totul bine și frumos,dar de ceva timp când ne certăm incepe să mă înjure,ieri ne-am certat dar nu am făcut nimic, dintr-o dată și-a amintit de o cearta și a vorbit cu alta fata și i-a zis "iubire" și-au dat inimioare și a întrebat-o daca vrea sa fie amanta lui. I-am zis că asta suna a înșelat, când am văzut și el a zis că nu e înșelat, că e de iertat că a zis-o la mișto să mă faca geloasă,+ nu e de acord cu cariera pe care vreau sa o urmez (modelingul) tot zice că fac ceva cu alți băieți (știți voi ce) dar știe că vorbesc doar cu el, când plec pe undeva plec cu el,, îi fac poze, stau doar cu el și cu ai mei.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ariannakaterine a răspuns:

Nu ar trebui să accepți jignirile, înjurătirile si umilintele (de genul celei cu fata și inimioarele) pentru nimic în lume! Daca el te-ar iubi cu adevărat, nu s-ar comporta în felul ăsta! Plus ca din ce ai enumerat în rândurile de mai jos, mie nu mi se pare gelozie(pentru. că gelozia apare din iubire), ci pur si simplu un control pe care vrea să il dețină asupra ta din narcisism și prea multă încredere de sine. Sunt sigură că el nu iti da explicatii, el nu îți da poze asa cum ii dai tu, el nu te respecta asa cum il respecti tu; asa că ce rost are? Ce rost are sa stai cu o persoană care nici macar nu te respectă? Să nu mai zic că cel mai probabil nici sentimentele lui de iubire nu-s prea mari, mai mult e vorba de o atasare psihica cu care s-a obisnuit! Dacă la început s-a comportat frumos, inseamnă că a făcut-o doar ca să creeze o impresie buna, iar acum, cum se spune in termeni populari, "si-a dat arama pe față"! Nimeni nu are dreptul să iți spună ce profesie sa alegi, dacă tu îți doresti o cariera in modeling( pentru care sunt sigură că ai muncit enorm), el nu are dreptul să te oblige sa renunti! Pentru nimeni si nimic in lume nu renunta la visurile tale, la dorintele tale, la demnitatea ta, la sufletul tau! Poate ar trebui să luati o pauză...sau o pauză definitiva. In functie de ce simti tu. Da, gândeste cu inima, dar gândeste si rational, ce viitor o sa ai cu el?! Daca nu te lasă sa faci modeling, nu te lasa sa ai Instagram, Tiktok nu mai stiu ce, te pune 24/24 sa ii trimiti poze unde esti!

| Ioana184 explică (pentru ariannakaterine):

Ce viitor o sa am cu el? Întrebarea asta mi-am pus o și eu și l-am întrebat într-o zi cum mă vede pe mine in viitorul lui și el mi-a zis că nu e de acord sa fiu independenta financiar vrea ca atunci când ne vom muta împreună ( daca se va întâmpla asta,,uneori,îl simt așa,plictisit de subiectul,,NOI ) eu sa stau acasă, și să îi fac un băiat ( vrea neapărat băiat ) și să semene cu el, vrea să mă îmbrac cat mai acoperit,, adica nu decolteu, sau rochii ( rochii doar daca mă vede doar el în acele rochii scurte ) se supăra când ies cu ai mei în oraș și nu pot lua telefonul, și faza când mi-a zis că sunt geloasa că el are bani și eu nu, mi-a lăsat de gândit rău

| ariannakaterine a răspuns (pentru Ioana184):

Mă bucur că ți-ai pus această întrebare. Și cu siguranță ți-ai dat si un răspuns. Nu e normală această mentalitate. Totusi, trăim în 2020! Îti va face rău dacă vei continua! Esti tânără, sigur vei gasi pe cineva care sa te aprecieze si sa te iubeasca!

| ariannakaterine a răspuns (pentru Ioana184):

Sa știi că nu o să se schimbe! Si s-ar putea ca această violență verbală sa degenereze in...violenta fizica! Mai e doar un pas pana la acel punct!

22 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pare cam golan din ce spui.
Da-i papucii!
Sunt destui baieti cumsecade pe lumea asta.

| Ioana184 explică (pentru danbnz):

Ți-e ți ar fi ușor să renunță la cineva cu care ești împreună de un an jumate? Și pe care îl/ o iubesti?

| danbnz a răspuns (pentru Ioana184):

Daca se poarta urat, da!

| Ioana184 explică (pentru danbnz):

Am suportat toate cuvintele urate care mi le zicea pentru că am el asta a văzut la părinți lui și am crezut că pot sa schimb asta, uneori îmi zice să mă duc la altul,, o data mi-a zis că sunt geloasa că el are bani și eu nu am ( el are o condiție financiară mai bună decât mine), dar știe foarte bine că nu sunt cu el pentru bani lui,, că visez să îmi fac o carieră și să am bani mei,,, care e părerea ta?

| Ioana184 explică (pentru Ioana184):

Si e așa strict încât nu am voie sa am Instagram sau tik tok

| danbnz a răspuns (pentru Ioana184):

Nu mai schimbi cei 7 ani de acasa ai baiatului.
Nu-l scuză faptul ca asta a vazut la parintii lui.
Din ce spui, comportament si vorbe, baietasul da dovada de nesimtire si lipsa de educatie daca se poarta asa cu persoana iubita.
Gandeste pe termen lung... unde te vezi in relatia asta peste cativa ani, daca acum e atat de "ciudat"?
Asta o sa fie un zbir, nu un prieten sau sot pe care sa te bazezi cand ai nevoie.
Da-i papucii si nu mai pierde vremea cu el ca nu te merita.

Ar trebui sa te pui pe tine pe locul intai.
Baieti sunt destui pe lumea asta, dar tu ai o singura viata.
Urmeaza-ti visele punct!

| darrio2007 a răspuns:

Este prea gelos si posesiv. Relatia voastra va fi una de cacao. Da-i papucii si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i dai pace, ca-si bate joc de tine cum doreste.

Daca vrei sa faci modeling, scutura-te de golani si acorda mai multa seriozitate cartii, cursului de modeling si igienei, (ca sa scapi de cosurile de pe fata), sa ai o sansa la selectie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gelozia este boală grea și nu se prea vindecă. Dacă rămâi cu el, vei suferi din cauza asta.

| anonimg a răspuns:

Si tu si el, aveti impreuna nevoie urgenta de cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| mudokins78 a răspuns:

Are dreptate bre!

| AliGab a răspuns:

Sa il lasi! Daca astazi te injura maine va fi o palma si poimaine un pumn...lasa-l acum cat nu este prea tarziu

| Ioana184 explică (pentru AliGab):

Îmi zice uneori când ne certăm și e nervos că îi vine să mă bată dar nu o face

| AliGab a răspuns (pentru Ioana184):

O va face daca ajungi sa te casatoresti sau sa locuiesti cu el

| Ioana184 explică (pentru AliGab):

In general se poarta frumos cu mine,, cadouri,, multa atenție,, și vorbește foarte frumos despre viitorul nostru, înjurăturile încep numai cand e foarte nervos

| AliGab a răspuns (pentru Ioana184):

Tu alegi fata draga...nervii nu sunt o scuza pentru injuraturi si alte dovezi de violenta verbala si/sau fizica

| Digikey a răspuns:

Ai timp destul sa cunosti si baieti mai interesanti.Lasa-l naibii de taranoi.
Pe de alta parte fiecare avem exact ce meritam si nu stim cine esti si ce meriti. Poate chiar asta doresti inconstient bataie, maltratamente, scene de gelozie etc.

| Ioana184 explică (pentru Digikey):

Nu cred că își dorește cineva așa ceva, nu sa ajuns la bătăi,, doar înjurături

| Digikey a răspuns (pentru Ioana184):

Si nu crezi ca este suficient?