| anonim_4396 a întrebat:

Sall. Tatal meu a inceput de un timp sa bea bere si de atunci in fiecare zi. Cand bea vine la mine si nu ma lasa in pace, imi vine cateodata sa-l lovesc. Cand incerc sa-l conving sa nu mai bea bere spune "Eu am muncit azi", iar eu cand plec din camera tot ma urmareste si intreaba mereu unde sunt. Ma puteti ajuta,

14 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Uita-te fix in ochii lui si intreaba-l repetat si obsesiv "Ce vrei? Culca-te!".
Daca vrea sa dea in tine, suceste-i mana la spate happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LIN2010 a răspuns:

Cred ca nu berea sta la baza problemei ci consumul de alcool, pe un fond de stres acumulat, si probabil niscaiva probleme de cuplu.Trebuie stat de vorba serios cu el (cand nu este influentat de aburii alcoolului)despre probema, si eventual luata legatura cu un psiholog(cate-o data face minuni o simpla discutie cu un specialist). Respecte

| Mikhtarian a răspuns:

De apreciat caracterul tau de luptator,serios.
Depinde de varsta ta,din pacate n-ai precizat.
In cazul asta,o sa ajunga sa vrea si mai mult,si mai mult,pana cand cearta isi va face aparitia,si probleme mari cu mama ta.
Convinge-l cand e treaz,spune-i ca distruge familia, si ca-ti face rau.
Trezeste-l tu la realitate, nu-l lasa asa, ca daca il lasi o sa il pierzi de tot ca si om, ca si tata.

| Vi003 a răspuns:

Bautul berii a devenit... sport national! Peste tot se bea, sunt oameni care n-au mai baut apa de multa vreme. Berea e ieftina si de cele mai multe ori, de proasta calitate, mai ales cea din bidon. Incearca sa-i spui ca-si va imbolnavi ficatul si se va ingrasa in zona abdomenului. "Burta de bere" face parte din "arsenalul" bautorilor inraiti de bere.

| vangaelis a răspuns (pentru Vi003):

Berea nu ingrasa, nu are calorii sau grasimi. Cei bolnavi de ciroza fac ascita (acumulare de lichid intrabdominal).
Din cauza oricarei bauturi carbogazoase se mareste putin abdomenului dar nu inseamna ingrasare.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Vi003):

"Burta de bere" e un mit cretin. Nu faci burtă de la bere. eu beau destul de multă si des și n-am nimic. Burta o faci dacă pe lângă că bei bere, bagi și mâncare în tine ca animalul și nu faci deloc mișcare. Din cauza asta faci burtă, nu de la bere.

| Vi003 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Tu ce faci, te contrazici cu mine? Am fost de curand la medicul de familie si am ascultat o discutie pe aceasta tema.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Vi003):

Înseamnă că medicul tau de familie e unul idiot. Cunosc oameni care beau bere de când se știu (și nu una, două pe zi) și n-au nimic. Mișcarea și alimentația e totul. Berea o bei în loc de apă minerală.

| ceaiuldetei a răspuns:

Sunt îndrăgostită de bere și chiar și acum când îți scriu, mă delectez cu un bidon de 2 litri rece. E minunat. Sunt puține lucruri în viață pentru care merită să trăiești. Berea e unul din ele. Te face să vezi lucrurile altfel (dacă bei destul).

Nu văd exact unde e problema ta. Probabil tu nu bei bere : ) sau ai dezvoltat o ură pentru alcool. E ok. Se întâmplă și la case mai mari. Trăiești pe bază de apă sau suc. : )

Lasă-l să bea, nu-l toca la cap. Omul n-are multe bucurii. Muncește ca tu să ai unde sta. Muncește ca să plătească facturile. Munceste ca să ai ce mânca. Muncește, muncește și iar muncește. Unde îi sunt toate satisfacțiile? Probabil nu mai are de mult așa ceva, așa că preferă să se mai relaxeze la un pet de bere. Pentru ce îl condamni, de fapt? Îl condamni pentru că ție nu îți place băutura? Și nu doar că vrei să îl condamni, dar vrei să îi mai tragi și una? Gândește-te câte bucurii are omul ăla și câte bucurii ai tu. Dacă tu ai mai puține bucurii decât el, ești mai nefericit/ă decât el.

Tatăl meu a băut mai bine de 25 de ani și încă sunt prietenă cu el la cataramă. Nu l-am urât niciodată și n-am vrut să dau în el niciodată. A lovi un om... Cât de jos mai poți să cobori?

Dacă el te rănește, spune-i asta (când e treaz - omul la băutură poate fi foarte prost, dar asta nu înseamnă că atunci când vorbește nu zice niciun adevăr) și deschide-te față de el. Spune-i ce te deranjează, spune-i ce ți-ai dori, arătă-i că ai o problemă cu faptul că bea, dar nu încerca să îl schimbi sau să îl pocnești ca să se schimbe. Dacă nu îți convine tratamentul, du-te la muncă, muncește cât a muncit el și fă-ți de cap după regulile tale.

Cei de aici, care vor încerca să te ajute, vor spune despre părintele tău că e un om rău care își distruge copilul și care dă copilului lui numai exemple proaste. Evident că eu nu voi fi de acord, pentru că știu destul de bine cum e cu băutura și ce poate face ea din om. Acum, depinde dacă bei cu cap, sau bei ca să faci scandal și să faci vizite pe la secțiile de poliție.

Dacă tatăl tău nu o pocnește pe mama ta, dacă tu nu tremuri de frică și nu te scoală din somn la trei dimineața ca să te trimită după bere în picioarele goale, dacă nu te bate cu furtunul până faci în pantaloni și dacă, totuși, ajută și el casa cum poate... eu zic că nu merită să gândești așa despre părintele tău. Sigur, putem avea păreri diferite. N-am zis că a mea ar fi cea mai corectă, însă e un punct de vedere care mai devreme sau mai târziu, ar putea să îți folosească.

Când n-or să mai fie bani de mâncare și el va bea de banii ăia, atunci să stai de vorbă cu el și să îi explici că suferi și ai stomacul gol și ai vrea o bucată de pâine, în loc de o bere, dar dacă e mâncare în casă și nu rupe oasele în tine de fiecare dată când bea... eu zic că n-ar trebui să te porți așa.

Vei face cum vei dori, dar ce mi-ar plăcea să reții, ar fi următorul lucru: În viață, nu e pe vrute și atât timp cât tu nu muncești pentru alții, nu ai voie să comentezi.

Vorbim peste 20 de ani, dacă acum nu îți convine ce ți-am scris. : ) Succes.

| OnlyTheScript a răspuns:

Si tata e cam la fel tongue doar ca el e cu vinul nu cu berea.si face tot ce face si tatal tau tongue dar eu nu il bag in seama laughing

| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Incearca sa vorbesti cu el cand este treaz.
Oamenii,in general barbatii,dupa munca vor sa se imbete ca sa nu mai stie de nimic.
In ziua de azi berea a devenit apa pentru ei.
Vorbeste cu el cand este treaz,spune-i sa nu te mai loveasca cand este beat, spune-i ca ti la el, dar nu iti place ca da in tine.
Daca ai zis ca te urmareste, lasa-l are grija de tine, nu vrea sa patesti ceva.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Succes.
Pa.

| cappytempo a răspuns:

Fa-l sa inteleaga ca daca bea, relatia dintr voi va devi rece.Cand e beat, pur si simplu, evita-l! Iar cand e treaz vorbeste cu el despre problema. Bafta! happy

| CodrinaVladiana16 a răspuns:

Ori e o caldura de berea e sigurul remediu, ori are o problema ce si-o inneaca in alcool.Incearca sa vezi daca ceva il supara.Cred ca nu am zis nimic gresit. Sper ca te-am ajutatbig grin