| 69hri a întrebat:

Buna TPU! Am o nelămurire si sper ca imi puteți răspunde la întrebare! O fata se automutileaza pe picioare (adica se taie pentru cei ce nu știu) iar ea locuiește cu tatăl ei (pentru ca părinții sunt despărțiți si judecătoria a facut acte ca fata este DOAR in grija tatălui). Politia a aflat ca fata se taie iar întrebarea mea este: Tatăl poate face puscarie pentru "neglijența copilului"? Multumesc anticipat și o seara frumoasa in continuare

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, tatal nu are de ce sa faca puscarie, ca doar nu avea motive sa-i verifice zilnic picioarele fetei... dar fata poate fii inchisa intr-un spital psihiatric, pentru ca are probleme mentale grave si este un pericol pentru ea insasi, asdar are nevoie sa faca tratament psihiatric sub observatie permanenta.

| 69hri explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!????

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca va face puscarie, in orice caz trebuie s-o duca la psihiatrie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca poate face puscarie, dar cu siguranta i se poate lua dreptul de custodie pentru copil.

| Freya1 a răspuns:

Nu va face el pușcărie atâta timp cât nu ia făcut nici un rău fetei.
Se va sesiza protecția copilului împreună cu un psiholog sau psihiatru sa vadă ce fel de trauma a suferit copila și se va decide atunci dacă e bine îngrijită la tata, o va incredinta mamei sau o vor lua la un centru.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă i se va lua dreptul de custodie tatălui, crezi că asta va rezolva problema cu automutilarea?
Dacă da, probabil automutilarea aia a fost un fake premeditat cu un scop și lucrurile o vor lua sigur pe alt făgaș.
Se vor cerceta motivele pentru care s-a făcut înscenarea, se va cerceta dacă mama e implicată în vreun fel iar fata poate ajunge într-un centru de reeducare. Iar mama, dacă e implicată poate suferi consecințe penale.
Altfel, fata are toate șansele să ajungă într-un sanatoriu de boli psiho, nicidecum în custodia mamei.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă cineva se automutilează merg unii și o plimbă pe aia până undeva unde stă 24 de ore.

| anonim3247 a răspuns:

Pentru toți care nu știu
- la aia acasă merg 2
- ăia se uită pe picioarele ei
- unul spune - Hai că mergi cu noi la o plimbare
- NU e nevoie de salvare
- ea merge în spate pe banchetă cu unul lângă ea
- ajung undeva și unul spune - S-a tăiat asta pe picioare
- se uită cineva la tăieturi
- îi face internare de 24 de ore
- pleacă ăia care au plimbat-o până acolo

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Dacă nu are buletinul când pleacă la plimbare îl aduce tatăl ei unde va sta 24 de ore.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Câți ani are fata? Și care motivul pentru care se taie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cineva sesizează poliția sau Protectia Copilului că fata se automutilează, cel mai probabil se va face o anchetă iar daca se dovedește că tatăl nu este apt să-i asigure siguranță atât fizica cât și mentală, el va fi decăzut din drepturi și retrasă custodia.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Tatal poate IMPUNE o interzicere parentala prin pedepse, duritate, fermitate, nu poate ramane spectator la actiunile fetei.
Daca fata are probleme psihice : depresie / nebunie responsabilitatea tatalui este sa o duca la psiholog.