| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena de 16 ani care locuiste in anglia Si ar vrea sa calatoareasca in germania poate fara procura de la parintii? Sau de Ce are nevoie? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, poate.
Legea, pe care n-o găsește și pe care o are în minte @piticelm este o lege românească și se referă NUMAI la ieșirea din țară (ROMÂNIA, nu alta) a minorilor. E vorba despre L. 248 / 2005 actualizată. În Anglia, la părăsirea teritoriului acelei țări, NIMENI nu va cere documentele prevăzute de o lege din altă țară; logic, de altfel, nu?
www.politiadefrontiera.ro (condiții de călătorie / minori).
Ca să intri în UK e suficient un pașaport (sau C.I.) valabil. De ce ar fi altfel ca să ieși de acolo?
PS - am căutat, totuși, și la ei:
https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk
E drept, aici spune că ar trebui să ai (LA INTRAREA în UK) o declarație de încredințare din partea părinților. Dar aia e necesară (la ei) la intrarea în țară - n-am găsit nimic pentru ieșire.
La nemți nu am reușit să găsesc chiar nimic.
Mă rog, până la urmă, pentru liniștea voastră - faceți o declarație. Deși n-o să v-o ceară nimeni.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu are nevoie de nicio procură, dacă merge din Anglia în Germania! Doar de un act de identitate valabil.

| piticelm a răspuns (pentru mihai69):

Mda si in Germania daca o va controla, o sa-i duca pe amandoi la mititica.Mai ales ca acolo trebuie sa umbli mereu cu buletinul.Nu are cum sa plece fara procura.Trebuie ca parintii sa-si dea acordul si sa faca o declaratie la notar, in care specifica ruta, perioada si de cine va fi insotita, iar prietenul ei trebuie sa aiba si cazierul scos.happy

| mihai69 a răspuns (pentru piticelm):

Ai putea te rog să-mi spui temeiul legal pentru chestia de mai sus?
Dacă nu, află că România e singura țară din UE care nu permite unui minor (chiar dacă are deja un act de identitate propriu) să iasă din țară (adică din România, nu alta! că acolo nu se aplică legile noastre, ci ale lor) fără ambii părinți de mâna, sau în lipsa lor, cu procură de la oricare nu e prezent.
Am însoțit minori prin Europa și nimeni, nicăieri (cu excepția IEȘIRII din România) nu a cerut alte acte în afara celor de identitate. Iar în România, la întoarcere, puteai să aduci un sat de puradei negri cu tine - dacă aveau toți pașaport, nici nu le mai trebuia vameșilor altceva!
Mă leși?!?

| piticelm a răspuns (pentru mihai69):

Mai omule, stiu si eu ca nu ii trebuie acolo, ca am iesit si eu de prin tara.Insa acolo daca te prinde, nu te mai intreaba nici daca ti-e foame! Ce nu intelegi? La intoarce e altceva! Nu si la plecare.Pentru ca este minora si pentru ca nu au acelasi nume, ii poate opri politia foarte usor.In Germania mereu trebuie sa stai cu buletinul, draga domnule informat, care le stie pe toate.

| mihai69 a răspuns (pentru piticelm):

Și în România trebuie să stai mereu cu buletinul și dacă nu-l ai, poți fi dus la secție. Nu arestat - nu e un motiv suficient, doar reținut pentru identificare. După aia, îți dă drumul. Și? Care e problema? Sau vrei să spui că-ți trebuie vreo procură, să poți ieși din casă și la noi?!?
Zău, nu înțeleg logica celor de mai sus; ți-am cerut temeiul legal pentru care ar avea nevoie de acea procură și tu mă iei că trebuie' să aibă mereu buletinul la ea. Păi asta e oricum normal, nu doar acolo. În plus, cum ar putea trece frontiera, dacă nu l-ar avea?!?

| piticelm a răspuns (pentru mihai69):

Pentru ca Romania nu se compara cu Germania! Esti multumit?

| mihai69 a răspuns (pentru piticelm):

Nu; repet a N-a oară: CARE E TEMEIUL LEGAL?

| carolina15 a răspuns (pentru mihai69):

Bun si pana la urma dupa cine m-a iau? Poate călători da sau nu? laughing

| piticelm a răspuns (pentru mihai69):

Doamne,ai un fetis cu temeiul legii tale.Pai voi cauta, poate te vei simti satisfacut.Iti spun din proprie experienta, pentru ca am calatorit si eu CU PROCURA.Nu poti sa stii cand te opreste, iar dupa iti pune un milion de intrebari.Mai ales nemtii,care te intreaba si cu ce te-ai scobit in urechi si pentru ce esti acolo, cat stai, cum stai, ce faci, cu cine faci.Nu trebuie sa fie o lege anume sau sa-ti caut o LEGE, ca sa-ti demonstrez asta.Am rude, prieteni si stiu foarte bine cum stau treburile.La noi o mai dai la pace,acolo nu exista asa ceva. Poti avea si noroc,sa nu te prinda,dar daca lor le pare ceva suspect, poti sa stai linistit, te va astepta un lung interogatoriu al lor ( PE STRADA). Daca nu le place nici ala, te vor lua frumusel mai departe si aia este. Sper ca nu ma vei mai intreba de TEMEIUL LEGAL, deja o dai in penibil.Pe ei ii doare fix in C** de legea ta, te-a mancat undeva, vor avea grija sa te scarpini, cu sau fara lege.

| carolina15 a răspuns (pentru piticelm):

ITI multumesc frumos

| mihai69 a răspuns (pentru carolina15):

Da, poate.
Legea, pe care n-o găsește și pe care o are în minte @piticelm este o lege românească și se referă NUMAI la ieșirea din țară (ROMÂNIA, nu alta) a minorilor. E vorba despre L. 248 / 2005 actualizată. În Anglia, la părăsirea teritoriului acelei țări, NIMENI nu va cere documentele prevăzute de o lege din altă țară; logic, de altfel, nu?
www.politiadefrontiera.ro (condiții de călătorie / minori).
Ca să intri în UK e suficient un pașaport (sau C.I.) valabil. De ce ar fi altfel ca să ieși de acolo?
PS - am căutat, totuși, și la ei:
https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk
E drept, aici spune că ar trebui să ai (LA INTRAREA în UK) o declarație de încredințare din partea părinților. Dar aia e necesară (la ei) la intrarea în țară - n-am găsit nimic pentru ieșire.
La nemți nu am reușit să găsesc chiar nimic.
Mă rog, până la urmă, pentru liniștea voastră - faceți o declarație. Deși n-o să v-o ceară nimeni.

| Me01 a răspuns:

Buna
Nu poate fără o persoana majora lângă ea, parintii ii pit da procura unei persoane peste 18 ani sau sa călătorească cu parintii.

| carolina15 a răspuns (pentru Me01):

Ar dorii sa plece cu iubitul iei care este major. Dar el nu are procura de la parintii iei Asa poate sau nu?

| Me01 a răspuns (pentru carolina15):

Nu poate sa plece fără procura, parintii trebuie sa dea procura unui major si sa plece împreuna din Anglia in Germania.