| anonim_4396 a întrebat:

am o problema in dragoste si nu stiu ce trebuie sa fac. Am fost intr-o relatie cu o fata 2 ani de zile, fata are 22 de ani si eu am 24, din februarie s-au racit lucrurile intre noi, am vazut chestia asta si de o saptamana ne-am despartit. Ea sta la mine de 2 ani si in izolare asta ne-am despartit. Acum un an am avut un copil si ea a fost sfatuita de mama mea sa avorteze, eu m-am panicat si nu am stiu ce sa fac. Din februarie nu m-a mai lasat sa o iau in brate, sa o pup, sau sa o intreb ceva. Vorbim doar ca niste straini, acum nu are servici si bani, am fost de acord sa o tinem acasa pana isi gaseste servici si are bani de o chirie. O iubesc foarte mult cu toate ca am dezamagit-o, cand am intrebat-o care este motivul pentru care se desparte de mine a zis ca ma vede ca pe un frate, dupa aceea a zis ca din cauza ca a fost pusa de altii sa faca avort. Am intrebat-o de ce este suparata tot timpul a zis ca din cauza ca nu stie sa citeasca oameni. Ce ar trebui sa fac? Sa o las in pace si dupa sa incerc sa o recuceresc? Si dupa cat timp sa incerc sa o recuceresc? In astia 2 ani am stat cu parintii mei, acum sincer vreau sa ma mut in chirie cu ea dar nu vrea ea, cand a vrut ea nu am vrut eu de frica sa nu ma cert cu parintii mei si imi doream tare mult lucrurile cumparate de mine de aia nu m-am mutat cu ea in chirie. Acum vreau sa ma mut cu ea orice ar fi. Ce as putea sa fac sa pot sa o recastig? Chiar imi doresc sa o recastig.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adrian5575 a răspuns:

Este vina ta ca nu ai fost barbat de la inceput si nu v-ati mutat la casa voastra. Si de ce a fost obligata sa faca avort? Logic ca din cauza asta s-a racit, pentru ca a fost obligata sa faca avort, cu toate ca, probabil ea isi dorea copilul, dar tu ai fost fricos si nu i-ai demonstrat ca poate avea incredere in tine si sa spere la o viata alaturi de tine.
Daca o lasi acum sa plece, fii sigur sa inapoi nu se mai intoarce.
Acum este foarte greu sa o faci sa aiba incredere in tine, nu stiu ce sanse mai ai. Fa tot posibilul sa ii recastigi increderea si poate o sa mai stea cu tine.

| Adrian_Adi_1995_yPVt a răspuns (pentru Adrian5575):

Multumesc frumos de raspuns dar sunt inca un pic confuz azi a zis ca vrea sa se mute singura ca sa poata sa se joace pe telefon mai mult tin sa mentionez ca parinti nu mai are tatal ei a murit demult si maicasa este schizofrenica si as vrea sa stiu ce sa fac astazi am vazut ca se uita la o poza cu noi 2 si se uita asa nici cu dispret nici cu entuziasm si nu stiu dar sper sa nu imi fac sperante degeaba am zis ca o las in pace sa se mute si dupa aia dupa vreo 2 saptamani as vrea sa o sun sa vad ce face sau sa ma duc la ea si sa ii propun sa ne inpacam si sa stam amandoi in chirie acolo ce zici as face bine sau rau

| Adrian5575 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Asta cu jucatul pe telefon este o un motiv copilaresc, nu cred ca langa tine nu se poate juca pe telefon.
Imi pare rau pentru parintii ei, de aici imi dau seama cat de important ai fost (sau inca esti) tu pentru ea. Ai fost singura ei familie si ai dezamagit-o. Daca se uita la poze cu voi, sigur o face de placere. Eu personal nu ma uit la poze cu persoane pe care le dispretuiesc.
Si ti-am spus si in comentariul trecut ca daca o lasi sa plece acum, sunt mici sansele sa se intoarca. Arata-i ca o iubesti, chiar si cu gesturi mici, femeile apreciaza asta. Ai foarte mult de lucru de acum inainte, trebuie sa ii dovedesti ca poate avea incredere in tine si ca esti un barbat matur care o intelege, o sprijina si ia decizii care ajuta relatia. Nu stiu cum stati cu banii, dar cel mai bine e sa va mutati amandoi la casa voastra si sa nu ii mai lasati pe altii sa se bage in relatia voastra, mai ales la lucruri atat de importante cum este avortul. Nu trebuie sa stie nimeni ce este in relatia voastra, decat voi. Acum vezi cum o faci sa vrea sa va mutati impreuna. Decat sa se mute ea singura si pe urma sa va impacati, mai bine va mutati amandoi si daca nu merge relatia o lasi pe ea acolo si tu te intorci la ai tai, poti sa ii sugerezi si ei asta. Iti urez succes!

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A trecut prin trauma cu avortul si posibil a fost influentata de parinti sa te lase, cam riscant cu astea care isi schimba ideeile de a lasa partenerii, sau a gasit pe altcineva, ultima varianta fiind libertatea care o vrea sa isi faca de cap

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu prea esti bazat pe tine, din motive sentimentale si chiar financiare. Inca esti dependent de parinti. E prea tarziu sa te mai muti cu ea, pentru ca ai dezamagit-o.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Următoarea. next. Și nu mai sta cu părinții, ca să decidă ei viața ta, pentru niște lucruri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti-ai dorit lucruri... ramii cu lucrurile. Tu la partea cu avortul ai fost mutalau? Proasta e daca te iarta la faza asta.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce ar trebui sa faca un c@cacios de 23 de ani? Hai ca toti ati raspuns ca curu nu gluma. Parca vorbim de unu de 30+ cu bani in banca si munca asigurata. De ce nu trebuia sa faca avort? Vorbim de o copila proasta de 21 de ani si un copil si mai prost de 23. Trebuia parintii lui sa ii creasca? Sa fie una din familiile alea mizerabile (traditionale romanesti ) cand ei toarna copii de tineri si se plang pentru restul vietii ca ce nedreapta e lumea? Si tu si restul ati fost degeaba la intrebarea asta, fara suparare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Ideea era sa ii motiveze copchilul ala daca tot e iubirea asa de mare si acum se plinge ca vai. Nu a zis ca bai eram cu una si am turnat un copchil din greseala. Puii mei. Nu ma iau de cacaturile religioase si alte mizerii de genul, ci pur si simplu de faptul ca - din ce zice el - ea ar fi vrut sa pastreze copilul si el nu i-a fost alaturi in treaba asta.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt femeie sa stiu ce inseamna sa ai un copil sau mai rau, un avort. Clar nu e nimic de bine in asa ceva dar eu as fi luat oricum acea decizie. La varsta lor si la lipsa lor totala de experienta de viata, un copil i-ar fi bagat in pamant.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Hai breh, sa fim seriosi! Prea le dramatizezi. Mergem acum pe ideea ca primul copil trebuie' sa il faci la 40? Sa fii mosneag plictisit cand el va avea majoratul? Uite, eu am facut copchilu' la 31 si imi pare destul de rau ca nu l-am facut macar la 25, din doua motive:1. As fi avut un motiv in plus sa trag mai tare profesional si poate la varsta asta mi-as fi permis sa lucrez o ora-doua pe zi si in rest sa imi vad de... gradinarit, ceva de genul, cit mai relaxant. 2. Daca nevasta-mea nu era pe felie si ajungea tot cum era acum, alta era sa divortez cu copilul in varsta de aproape 18 ani. Stiu cateva familii care au turnat primul copil la sub 22 de ani si majoritatea o duc foarte bine. Copiii ar trebui sa fie o motivatie in plus sau, daca mergi pe abordarea ta - vasectomie si aia e.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca nu avei de unde sa stii, dar trebuia sa realizezi in decursul anilor ca sa stai cu părinții și să faci ce zic părinții plus sa mai oblig si alt om străin de familia ta sa faca ce vor ei o va face la un moment dat sa plece.
Nu poti sa stai tot după mami si tati si sa astepti ca fata aia sa te vada ca pe un bărbat responsabil.Ea nu are cum sa te vada un om independent, demn de o familie cand tu nu iei decizi pentru tine.
Intr-un fel nu a facut rau cu avortul ala, pentru ca mai devreme sau mai tarziu la atitudinea ta l-ar fi crescut singura oricum.Pentru ca tie daca iti e moale, bine si cald nu vei pleca de la ai tăi neam, pentru ca nu esti copt si responsabil.Asa ca decat sa stea cu ai tai bot in bot mereu si sa o comande, mai bine sa plece.
Tu mai bine ai lăsat-o în pace si nu i-ai mai bate capul.Degeaba vrei acum sa va mutați impreuna in chirie daca la primul hop vei fugi la mama, mai mult o vei încurcă decat ajuta.Trebuie să înțelegi că într-o relație contează partenerul, cu el te sfătuiește, el te ajuta, el te susține nu mama si tata.

| AliGab a răspuns:

Prin indiferenta ta si prin faptul ca ai stat nepasator si nu i-ai luat apararea cand avea mai mare nevoie de tine ca sa salveze rodul dragostei voastre, ai pierdut-o definitiv. Este prea tarziu, copilul vostru a fost deja ucis iar ea nu a avut suportul necesar in omul care trebuia sa o apere.
Si totusi daca ti-ai cere iertare din suflet pentru copilul pierdut poate ar mai putea fi facut ceva, dar totul depinde de ea.

| Endoryus a răspuns:

Cat despre tine "Adi", esti prea fatalau sa ai iubita si ceva serios la varsta asta. Da, esti baiatul mamii. Da, ti-au placut bani multi si comoditate, de aia nu te-ai mutat cu iubita ta. Dar iti zic sincer, nu pierzi mult daca te desparti de ea.Cum am zis mai sus, numai oamenii aia tristi si mizerabili fac copii de asa tineri si dupa sunt distrusi pe viata. Nu merita. Nu fii ca aia. Citeste pe internet sa vezi cati se plang de viata grea mai ales cu pandemia asta, ca au copii si nici un ban in buzanar. Da, e ceva trist dar toti isi merita soarta! Cine te pune sa faci copii cand tu nu ai bani sa treci strada (aviz prietenii tale care nu are bani dar vrea copii ). Plus, ce sa mai zic de penibilitatea aia cu "esti ca si fratele meu". Pe bune? Asta si daca se mai impaca cu tine nu o sa te respecte vreodata, ce sa mai zic sa te iubeasca. Asta nu duce decat la inselat in viitor.
Avortul ala a fost vina amandurora. Un copil se face in doi, nu e ca ai tras tu de ea. Trebuia sa va ganditi mai bine. Ce mi se pare aiurea e ca ea a ramas suparata dupa avort. Inteleg ca s-a ajuns la asa ceva deoarece sunteti unu mai p"rost ca altul, dar nu a fost o decizie gresita avotul in sine. Sunteti mult prea tineri si imaturi sa aveti un copil. Nu aveti o munca stabila, nu aveti o casa sau macar o amarata de chirie (un loc al vostru), nu aveti o varsta incat sa vi se lase un copil pe mana, nu aveti experienta de viata, nu aveti nimic. Sunteti doar niste copii.

| Adrian_Adi_1995_yPVt a răspuns (pentru Endoryus):

Endoryus am un loc de munca stabil dar problema ii ca intarzie cu bani si stiu ca am fost ceva foarte special pentru ea si copilul a venit ca un accident nici ea nu a stiut ca ii gravida pana in a 2 a luna asta este mam scapat in ea si nu am stiu ca nu am scos-o la timp asta s-a intamplat nu o spun ca pe o scuza esti un individ foarte inteliget

| Endoryus a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Sfat pentru viitor. Exista prezervative sau anticonceptionale daca esti "alergic" la prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

îți dai seama! avortul nu înseamnă puțin lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu-ți mai dorești să o recâștigi, dar nu că doar o spui, ci trebuie să simți asta din interiorul tau. Oricum fata asta presimt că o să-ți cauzeze numai bătăi de cap, nimic bun.

| Adrian_Adi_1995_yPVt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa fac o parte din mine zice ca sa o las sa se duca sa nu mai vb vu ea si o parte zice sa o recastig pentru copil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe femei fac avort din cauza presiunii, nu pentru ca asta e dorinta lor... a suferit o trauma.
Prea tineri pentru copii dar v-ati fi descurcat cumva
Eu sunt de acord cu avortul numai cand femeia e 100% sigura ca asta isi doreste
Sunteti prea putin independenti la varsta voastra daca poate cineva sa va oblige sa faceti un pas atat de important... trebuia sa fie doar decizia voastră

| Cristina788 a răspuns:

Mama ta e de vina, îmi dă de înțeles ca nu o vrea ca noră.
Daca i-a zis sa faca avort, da mă mir cum de a facut? Sunt multe tinere care nu ar avorta nici in ruptul capului

| Adrian_Adi_1995_yPVt a răspuns (pentru Cristina788):

Nici ea nu a vrut sa avorteze dupa ce a avortat mi-au zis amandoua si am vb cu mama sa imi spuna ce a vorbit cu ea si cum de a acceptat chestia asta si mi-a explicat mama nu a amenintato cu nimic

| Cristina788 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Cred ca avut o relație falsă cu tine, doar ca sa o țineți in casa.
Dacă a vrut sa facă avort inseamna ca nu avea planuri de viitor cu tine.

| Adrian_Adi_1995_yPVt a răspuns (pentru Cristina788):

Nu a avut planuri sa avorteze dar s-a speriat si ea doar dupa aia a realizat ce si cum si ii pare rau si acum la amandoi parca se accentueaza vina

| Hannah06 a răspuns:

Naspa situatie.De aia nu sunt de acord cu mutatul asa aiurea cand oamenii sunt imaturi si mai ales cu parintii unuia din parteneri. Va jucati de a familia si cand apare ceva serios, dati inapoi.
Mutatul ar trebui sa fie ceva serios, important, nu o joaca.

| Anonimus107 a răspuns:

Mama ta e vinovata, ca iubita ta a ajuns asa, a influentat o... Foarte rau a facut si e normal ca a ajuns in starea aia naspa, e pacat mare sa avorteze copilul, valeeuu nu supoort asta!
Si o parte din vina voastra ca ati facut un "mare" accident de a face un copil, nu ti se pare tie ca ai facut o prostie omeneasca de a face asta inainte de casatorie? Eu in locul tau nu as face niciodata inainte de casatorie, trebuie sa iti bagi capul! Acum e foarte greu pentru ea sa treaca trauma asta...
Te sfatuiesc sa te duci la un duhovnic sa-ti dea niste raspunsuri legate de problemele pe care le-ai acum! Fugi!

| Anonimus107 a răspuns:

La 24 ani trebuia sa te descurci singur in viata, nu-i mai lasa pe parintii sa te bage in bucluc! E responsabilitatea ta!