| andrreeaoana7 a întrebat:

am o problema
la sfrsitul anului scolar ma voi duce in Germania pentru ca acolo e prietenul mamei mele si vrea sa stam cu el dar eu sincer nu vreau sa merg de ce sami las prieteni rudele colegi pentru o tara oricum daca stau aici ar trebui sa stau cu unchiul meu desi eu nu vreau sa stau cu unchiul meu ce trebuie saa fac? ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| clickkcilc a răspuns:

Eu imi iubesc tara si la schimb nu as da-o pe nici o alta tara.momentan sunt plecat pentru ca la noi nu prea ai prea multe posibilitati.vin in tara o data la 3 luni.in Germania ca si elev/student ai foarte multe posibilitati.plus ca te poti intoarce cand vrei tu de acolo.eu zic sa incerci si asta.la inceput o sa iti placa si pe urma s-ar putea sa nu vrei sa mai pleci happy
cat despre a sta cu mama ta si cu prietenul ei, nu prea stiu ce sa zic. daca te intelegi bine cu el nu vad care ar fi problema.un plus ar fi ca esti langa mama ta.cu timpul ai sa vezi ca nu toti iti raman prieteni si majoritatea colegilor or s-a cam dispara in momentul in care termini scoala.asta e cursul vietii si nu trebuie sa ramai in urma.nu zic sa renunti la orice relatie cu prietenii si colegii tai.zic doar sa fii cumpatata si ai sa vezi singura cine merita sa iti fie prieten.plus ca s-ar putea sa pierzi o sansa din cauza lor.asta e parerea mea, acum ramane alegerea ta happy

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Sa te duciin Germania...mai vezi oameni noi, lucruri noi, tara noua. E fain sa vezi asemenea lucruri cand esti adolescenta fara griji

| pufulescu a răspuns:

Azi stiu ca nu-ti convine mutarea, esti tinerica si te gandesti la anturaj, distractii, familie, confortul tau psihic fiindca orice schimbare e grea, calculezi ca nu prea vei avea probleme cu banii fiindca va trimite mamica... Dar peste cativa ani ce vei face? Vei munci pe 250 de euro pe luna, cu zambetul pe buza? Iti vor tine de foame si iti vor cumpara haine si cosmetice prieteniile?
Du-te si fa-ti un viitor intr-o tara unde traiul e posibil, si in Germania e distractie, sunt baieti, poti gasi pe cineva cu care sa vorbesti, nu e dracul chiar asa de negru in strainatate.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca nu vrei nici sa stai cu unchiul tau, atunci nu poti face mare lucru, avand in vedere ca esti minora, si depinzi financiar de mama ta. Cauta tu o alternativa, si incearca sa vorbesti cu ea despre sentimentele si dorintele tale. Daca nu, pastreaza-ti mintea deschisa, si du-te in Germania. Se prea poate sa iti placa acolo, si oricum te poti intoarce oricand, cand vei avea propriul venit.

| deeaioanacostache a răspuns:

Sunt in aproape aceiași situație ca tine. Eu o sa ramân aici de tot. Este doar o vara, mergi cu mama ta si cine știe poate o sa te distrezi