| Jack99 a întrebat:

Am observat ceva, am cativa prieteni, dar ei cand ies cu prietenele lor sau cu prieteni de ai lor pe mine nu ma cheama sau nu imi fac cunostinta cu prietenii lor. Pe altii, colegi, frati ii cheama dar nu si pe mine. Eu sunt un baiat care se intelege cu lumea, sunt respectuos si persoanele "de care ma plang" imi sunt prieteni apropiati. Oare le e rusine cu mine sau de ce mi-se intampla asta? Incep sa ma simt prost...

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Citiva prieteni? Hai sa definim cuvintul "prieten". Un prieten e cel ce te cauta, e cel ce te gaseste ca fiind un astfel de om incit merita sa isi petreaca timpul cu tine, si de aceea se si afiseaza cu tine oriunde, pentru ca stie de ce esti in stare si stie ca poate avea incredere in tine. E cel care, inainte de toti, te va baga pe tine in seama, daca va avea de ales, te va alege pe tine inaintea multora. Cred ca cei de care spui nu iti sunt prieteni, eventual sunt colegi sau cunostinte.

| sweetys a răspuns:

Ori le e rusine cu tine asa cum ai spus si tu. Ori doar se folosesc de tine fiindca le esti de ajutor.

| kandaraki a răspuns:

Tu nu ai prieteni, ci amici, amici care cand le trebuie ceva apeleaza la tine, amici care cand au nevoie la numar te cheama si pe tine, amici care nu te considera un prieten cu care sa iasa sa se distreze decat ocazional.

| dfeel a răspuns:

Nu, nu ai prieteni... Poate cunostinte.
Prietenii nu se poarta asa.

| nuestenimic a răspuns:

Este foarte urat din partea lor dar tu ar trebui sa nu le mai acorzi atentie sa vezi ce fel de persoane sunt practic e urat ceea ce fac fiind prieten bun cu ei incearca sa fi mai deschis si nu ai de ce sa te simti prost pentru prietenii care nu te merita si mai este o vorba prietenul la nevoie se cunoaste daca as fi in locul tau nu le-as acorda atentie poate asa ai sa vezi daca te baga in seama si sa vezi care ati este prieten bun si in ziua de azi sa nu ai asa mare incredere in prieteni ca sunt mai rai ca dusmani

| Deyne a răspuns:

Prieteni cu beneficii...Cel mai bine e sa nu iei in seama atitudinea lor fata de tine.Fa-ti noi prieteni, iesi cu ei in oras, posteaza poze pe retelele de socializare si nu mai vorbi cu vechii "prieteni". Atunci vei vedea adevarata lor fata daca te vor mai intreba de vorba sau nu.

| IVladut87 a răspuns:

Salut. Știu cum te simți. Așa am pățit și eu. Acești prieteni cum îi numești tu sunt genul de persoane care ies afară cu băieții/fetele care pot vorbi despre lucruri ceva mai de adulți, mai serios, nu despre faptul:"Mâine avem test, ai învățat tot? " sau "Eu am jucat Dragon Legends, ce dragoni ai mai câștigat? ". Sau poate nu vor sa iasă cu tine deoarece ceilalți prieteni de-ai lor sunt golani, răi, care sunt mai agresiv, care tu poate nu ești așa. Sau poate nu le place ceva la tine ca de exemplu cum te îmbraci, mergi, comporți, vorbeștI sau cum arăți. Astfel de persoane tebuiesc lăsate în lumea lor, ca poți avea de suferit din cauza lor. Fundă?