| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o prima intrebare care ma chinuie de ceva timp si nu am cu cine s-o discut.
Voi ce parere aveti despre tradarea de sine?
In relatie de cuplu se vorbeste de ce simte cel inselat, dar mai putin de cum se simte cel care inseala.
Desi mi-am recunoscut greseala si am decis sa mergem mai departe, eu nu mai sunt la fel, am o alta perspectiva asupra vietii, un alt fel de a fi, parca nu mai pot sa fiu eu insami in relatie, nu mai am libertatea spiritului, libertatea de a fi pur si simplu. O parte din mine am pierdut-o, inocenta. Pana si fizic ma simt rau, am o senzatie de usturime in maini si un sentiment de vinovatie care ma cuprinde permanent, involuntar. Parca traiesc in afara mea, e foarte strain de mine acest sentiment.
Voi, cei care ati inselat fie voit, fie ca nu ati stiut ce consecinte o sa suportati, fie inconstient, cum va simtiti? Exista la voi acest sentiment de tradare de sine care simtiti ca o sa va urmareasca poate toata viata?
Bine, mie simt ca mi-a afectat si relatiile de familie, prietenie...E foarte trist. Simt ca am pierdut o lume intreaga...
Multumesc!

15 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Daca te mistuie in halul acesta faptul ca ai calcat stramb inseamna ca ai constiinta, ceea ce nu este rau deoarece, unele persoane nici dupa ce inseala si vad ca toti cei din jur le spun ca au gresit nu isi dau seama de lucrul asta si "calca pe cadavre" sa spun asa. Este normal sa te simti prost insa trebuie sa inveti sa te ierti. Cel mai bun lucru e sa accepti ceea ce ai facut si sa te ierti. Nu trebuie sa ramai blocat datorita acestui lucru. Trebuie sa inveti din asta si sa fii mai bun. Invata sa ierti si sa apreciezi a doua sansa primita! Daca nu vrei vrei sa regreti faptul ca nu ai putut sa te aduni si sa continui mai tarziu. Sansa ti s-a dat. Restul depinde de tine.

| Me89 a răspuns (pentru Roxana0606):

Buna,
Multumesc pentru raspuns.
M-am iertat si merg mai departe, dar aceasta tradare de sine face parte din mine acum, e ceva cu care o sa traiesc toata viata, este o parte din mine pe care am pierdut-o definitiv, trairile sunt diferite...Stiu ca depinde de mine, insa nu pot sa nu regret, pur si simplu...

| Roxana0606 a răspuns (pentru Me89):

Stiu.
Dar priveste partea buna. Macar esti sigur ca nu ai mai face asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu sa-ti raspund, cand o sa insel o sa ma intorc sa-ti raspund!

| danay72 a răspuns:

Simți asa pentru că îți pare rău de ceea ce ai făcut. Ești de apreciat pentru atitudinea ta. Dacă partenerul tau a dorit sa te ierte demostreaza-i ca merita încrederea ta.Recâștiga persoana iubita prin gesturi de afecțiune, respect, cadouri, timp petrecut împreună. Toți greșim în multe feluri și cădem, dar cel drept de șapte ori cade și se ridică. Important e ca ai învățat din greșeală și aceasta te-a ajutat sa prețuiești mai mult ceea ce ai.

| kandaraki a răspuns:

Daca ai inselat odata inseamna ca esti slab de fire si o vei mai face pe viitor. deci daca ai remuscari asta nu inseamna ca vei fi iertat si iti va fi usor pe viitor, te va macina acest gand mereu.
Daca esti cu o persoana si totul te aranjeaza de ce sa ii faci rau?
simti ca ai pierdut o lume intreaga? trebuia sa te gandesti atunci la moment, nu pe urma sa regreti.
Adios resentimente, iesi cu altcineva si iti va trece, asta e soarta ce ai meritat

| anonim_4396 explică (pentru kandaraki):

Ai fost intr-o situatie asemanatoare, kandaraki?

| Me89 a răspuns (pentru kandaraki):

Nu am sa mai fac asta pentru ca ceea ce am facut am facut tot pentru mine, nu pentru altcineva, si nu am facut rau intentionat nimanui. E usor sa gandesti limpede dupa ce iesi din situatie, insa cand esti fata in fata cu situatia ai alte trairi si alte ganduri...In fine, sper sa nu fi trecut prin asa ceva...

| kandaraki a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, e josnic sa inseli pe cineva, inseamna ca nu te respecti pe tine insusi. Eu imi respect alegerea facuta, nu voi insela iubita!

| Me89 a răspuns (pentru kandaraki):

Asa sper sa o tii toata viata, sa te respecti si nu-ti doresc vreodata sa fii intr-o situatie asemanatoare. Sincer iti spun. Cati ani ai?

| kandaraki a răspuns (pentru Me89):

Am destui, 27, la viata mea nu am inselat pe cineva, am fost sincer, daca ieseam cu cineva, atunci nu mai mergeam cu alta, e josnic sa inseli, eu respect alegerea - nu insel persoana, asa cum ai facut tu si inca iti plangi de mila ca nu te iarta si nu te primeste inapoi. De asta si am zis nu meriti nimic dupa ce ai facut aceasta prostie de a insela!

| anonim_4396 explică (pentru kandaraki):

Ti se pare foarte simplu sa stai si sa judeci din afara, dar iti zic ca n-ai mai fi asa critic daca ai afla ca prietena ta, pe care poate o iubesti foarte mult, ti-ar spune ca a gafat-o, iar tu in cateva clipe zici ca renunti pur si simplu la relatie, de asta iti zic, daca nu ti s-a intamplat, mai bine nu zice nimic

| kandaraki a răspuns (pentru anonim_4396):

Gafat-o? daca prietena ma iubeste nu ar mai gafa, daca sunteti niste mici copii prosti fara minte care va inselati zilnic, nu inseamna ca toti sunt la fel!

| Xelon a răspuns:

Salut!
Normal ca si eu am regretat enorm ca mi-am inselat prietena, dar am trecut peste si am invatat din asta, nu este un capat de lume, daca ti-a dat a 2 sansa trebuie sa incerci sa o iei de la zero, nu trebuie sa te simti dator cu nimic fata de ea, a fost alegere ei sa continue relatia cu tine, eu dupa ce am inselat am reusit cu greu sa ma impac cu prietena mea de atunci, dar sa stii ca nici la mine nu a mai fost la fel si in 2 luni ne-am despartit.
Capul sus findca greseala este pur omeneasca.

| Vasileion23 a răspuns:

Tradarea este un pacat. Presedintele iohanis este un tradator de tara! Liviu tea rugat Iulia sa-i dai si ei osuta dojde mi sasi ia tigari ca e suparata din cauza la faptul ca a iesit iohanis tradatorul presedinte. Jos cu fascismul nazismul comunismul voi javrelor. DNA e o minciuna. Dl Dragnea e salvarea romaniei. asteptam ordonanta pentru demiterea tradatorului.