| Roxana0606 a întrebat:

Cum imi pot uita iubitul dupa 3 ani de relatie? Sunt foarte trista,suparata,ingandurata si nu ma pot obisnui cu faptul ca are pe alta. (m-a inselat) Oare lucrurile astea se intorc in viata? Nu ma asteptam,vorbeam deja de mutat impreuna.e foarte dureros si imi dau lacrimile doar cand ma gandesc.
A zis ca mai tine la mine doar ca totul e monoton (dintr-o data).
Simt ca imi fuge pamantul de sub picioare cand stiu ca omul pentru care mi-as fi lasat pana si familia daca ar fi fost nevoie a facut asta fara sa clipeasca. Mi-a aruncat un "nu mai stiu ce simt " rece in fata iar dupa a plecat motivand ca se simte si nu se simte bine cu mine. Nici nu stiu cum sa imi revin,cum sa ma ajut,ce sa imi spun. Plang continuu aproape mai ales cand ma gandesc ca a facut sarbatorile cu ea si nu cu mine.
Prietenii incearca sa ma incurajeze spunandu-mi ca totul in viata se plateste, ca el o sa isi primeasca portia la randul lui si ca nu stie ce a pierdut. Nu l-am inselat niciodata si nici pe altcineva si mi se pare aiurea si de neconceput faptul ca unii oameni pot face asta.

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Îmi pare sincer rău pentru situația ta.Și eu am o relație foarte frumoasa de mult timp ( nu am ajuns încă la 3 ani, dar mi- as dori, și la mai multi dacă se poate) însă mă pun în locul tău...Este într-adevăr o situație grea.Baiatul ar fi trebuit sa îți spună asta de mai demult, sa fie sincer, nu sa te însele, asa puteați vorbi discuta cum puteți sa mai condimentați relația, ce puteti sa mai faceți. Uite ce e, cred ca ești o fata loiala, care merita tot ce e mai bun, însă unii omeni cauta sa experimenteze, mai ales când sunt tineri, cauta senzațiile de moment și nu știu sa aprecieze ce au numai după ce pierd, se maturizează mai greu, din păcate și lasă în urma lor, uneori, suflete rănite. Experienta asta dureroasa te va maturiza foarte mult, acum plângi și o sa îți ceva vreme sa îl uiți, dar după te vei ridica de 10 ori mai puternica.O sa regrete ca a renunțat la tine când o sa se vadă singur, pentru ca a încercat sa fuga după iluzii deșarte și senzații trecătoare.Dar va dura ceva, trebuie sa se maturizeze. Înțeleg ca într o relație asa lunga pot interveni și momente de acest fel; Însă, ideea e sa comunicați sa va dați seama cum ați ajuns în situația asta și sa depuneți amândoi efort pentru a o depăși. Îți doresc sa fii puternica, sa ai grija de inima ta și sa treci peste.Multa sănătate!

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Chiar daca doare, poate ai sa ajungi si tu sa simti asa ceva candva. Omul e o fiinta foarte paradoxala. Ne schimbam, fara sa vrem, uneori si de la o zi la alta.
Trebuia sa aveti macar o discutie foarte sincera, chiar daca nu e usor. Daca te-a inselat, este foarte posibil sa se fi simtit mult mai bine cu aia decat cu tine, din mai multe motive: nu face figuri, e mai deschisa, mai jucausa, mai dornica, etc. Faptul ca tu nu l-ai inselat nu poate trage la cantarul cu care el judeca totul.
Poate si tu ai uitat sa ne spui cate ceva, dar la el a tras la cantar. Incearca sa il uiti, si in acelasi timp fa-ti un fel de bilant, pe o foaie, unde scrii in stanga bunele si in dreapta relele, si care in timp te pate ajuta sa intelegi de ce nu a mers.
Citeste, invata, asculta muzica, fa ceva sport, si inet incet ai sa il uiti. Foaret probabil ca nu te-a meritat.
Nu mai plange, foarte posibil sa fie el solo peste un an si tu in culmea fericirii.
Roata vietii se intoarce cand ti-e lumea mai draga! Si platesti, daca ai facut rau nemeritat!

| Laura a răspuns:

La ce ţi s-a răspuns până acum mai adaug ceva: lucrurile astea nu se discută între prieteni. Şi nu îi dori răul.

| RAY a răspuns:

Pe bune chiar dupa 3 ani nu il poti uita?

| Roxana0606 explică (pentru RAY):

Dupa 3 ani am incheiat relatia nu ca nu il pot uita dupa 3 ani

| RAY a răspuns (pentru Roxana0606):

Nu cred asa ceva, voi fetele nu iubiti cu adevarat stati doar din interes atat, posibil ca interesele alea te imping sa nu il uiti

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa fii usurata ca ai scapat de un curvar mincinos!
Imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca te maritai cu el, iti facea si copil si te las ain casa cu el si pleca dupa altele!
Eu spun sa fii vesela, sa razi si sa-ti para bine ca bunul Dumnezue l-a trimis de langa tine, sa te salveze de o lepra!
Cineva acolo sus te iubeste!

| vocea a răspuns:

Draga mea nu are rost sa fii suparata din cauza asta, gandeste-te ca unii mor de foame altii mor la nastere, unora le mor parintii sau copiii, altii se imbolnaavesc de cancer saa Doamne fereste altceva, unii nu au ce manca,, altii au ramas fara casa si tu te stresezi pentru unul care nu te mai vrea.
Am petentii de la tine vreau sa fii puternica, sunt miliarde de barbati pe planeta care nu i-ai cunoscut si tu vrei sa renunti chiar la ala care nu te vrea si nu te merita?
Trebuie sa fii tare si sa treci peste este singura sansa ca sa ii dai o palma sortii, daca ai renuntat ai pierdut si el a castigat, de ce sa versi lacrimi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, e foarte simplu sa spun eu acum ca ai dreptate si el este un bou si nu stie ce a pierdut. Dar cine stie adevarul? Poate erai plictisitoare si de aia a cautat ceva mai bun in alta parte. Sau poate ai dreptate, ai facut ce ai crezut mai bine si nu a fost de ajuns si el intr-adevar e un neam prost. Cine poate stii asta. Nu stiu ce varsta ai dar e aiurea sa nu stii ca oamenii fac chestii de genul catedoata. Stai sa vezi ce "misto" e cand pleaca sotul de acasa fericit si toate cele si seara cand se intoarce cere divort. Si mai ai si vreo 6 puradei. Durerea cica maturizeaza.

| Sociopatul a răspuns:

Daca totul este monoton asta e din vina lui, pentru ca el a devenit monoton pentru a slabi relatia voastra. Nu stiu care este faza cu iubirea asta, in special la fete, sunteti prea usor de manipulat. Sfatul meu e sa nu te mai implici emotional. doar atunci cand simti ca esti cu adevarat pregatita

| theAwesomeMe a răspuns:

"Prietenii incearca sa ma incurajeze spunandu-mi ca totul in viata se plateste" și înseamnă că și tu ai greșit în relația cu el sau că l-ai ales pe el, eu zic să arunci o privire la ceea ce ai greșit și tu ca să fie diferit