| Dariutza22 a întrebat:

Ca sa sun pe cineva in alta tara si anume Bulgaria ( plecat in vacanta pentru o saptamana) trebuie sa am roamingul activat? Mentionez ca persoana aia il are activat si ma poate suna dar vreau sa sun si eu. Am incercat sa sun punand in fata prefixul Bulgariei dar nu merge. Daca trebuie activat cum se activeaza? va rog raspundeti-mi serios. Nu raspunsuri gen nu stiu, de ce trebuie sa sun si tu si chestii din astea.

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Tu nu trebuie sa ai activat nimic si suni pur si simplu la numarul respectiv...doar ca sunt costurile mai mari pentru roaming. un mesaj din cate stiu eu costa 15 centi iar cand vorbesti iti ia si tie (mai mult) si celui pe care l-ai sunat (mai putin).

| grab a răspuns:

Tu trebuie sa ai activata iesirea in international. El trebuie sa aiba roamingul daca acolo foloseste numarul de Romania.

| andru10best a răspuns:

Pai tdaca tu esti in Romania nu trebuie sa ai activat romingul. Faza este ca tebuie sa ai suficienti bani pe cartela si sa formezi numarul corect. 004 si apoi prefixul orasului si apoi nr. sau 004 si nr mobilului din Bulgaria.

Dar daca persoana are nr romanesc nu trebuie sa pui nici un prefix, ci doar sa suni la nr pe care il are in Romania.

| faringosept a răspuns:

Nu trebuie decat sa suni, ca si cum acea persoana ar fi in Romania,; asadar, nu trebuie sa adaugi nici un prefix. sau vreo alta cifra.
De mentionat ar fi ca trebuie sa stii ca si apelurile primite de acea persoana il vor costa.