| anonim_4396 a întrebat:

chiar nu o mai suport pe mama. orice fac nu e bine, ma face proasta ma critica mereu si daca scot un cuvintel incepe sa tipe si ii zice tatalui ca ii raspund ca nu o ajut cu nimic si tata o crede si da vina pe mine ca fac eu cearta. mi-a zis ca mai bine nu ma mai facea sau ca ma dadea la cainisad anul asta fac 16 ani si ma tin amandoi din scurt. acum vara la tara stau afara pana la 21:30-22:00 in timp ce o fata de 13 ani sta pana pe la 11 noaptea. la oras nu ma lasa sa ies in oras dupa ora 20:00. cu scoala ma descurc excelent si mamei i place asta, doar sa se laude ca mi-a zis ca daca iau note mici la examen si o fac de ras ma batesad si cica eu imi bat joc de ea. ma dracuie, ma face scarba, ma ameninta ca ma bate cu scaunul daca o enervez. si nu mai suport atata bataie de joc din partea ei. la intors si pe tata impotriva mea. daca am ceva pe suflet sa ii zic sau ii zic ceva de cineva imi zice ca nu o intereseaza si nu ma ascultacrying decat cu bunica vorbesc despre orice dar si ea ii da dreptate mamei ca raspund eu. dar ce vrea sa fac? sa-i mai suport jignirile? chiar nu mai potcrying ce ar trebui sa fac? help plsscryingcryingcrying

38 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut.
Ai 16 ani. Pai, intai ca mama ta are o reactie cauzata de teama. Crezi ca usor ii e mamei tale? Ea te vede transformandu-te din "copil" in "fata tanara" si in curand te va vedea femeie. Practic, acum ii este teama de viitorul tau. Nu stie cine vei vrea sa devii si nici ea nu stie, dac-o intrebi, ce se petrece cu ea. Simte ca e nervoasa si agitata din cauza ta insa ii va veni greu sa recunoasca ca, de fapt, nu e "din vina ta" ci din iubire pentru tine.
De-asta nu te lasa serile prin sat (si bine face, pentru ca esti la varsta la care hormonii influenteaza pana si gandurile!)
Daca tu vei avea tendinta sa fii "ca celelalte" in mod cert mama ta nu va avea incredere in tine. Vrea pentru tine ce e bai bun si mai frumos si va face pe dracu in 4 sa te protejeze (chiar daca asta inseamna sa te lege de calorifer si sa stea cu batzul pe tine cat e ziua de lunga).
Acesta e inceputul greului drum al prieteniei dintre mama si fiica. Se va stabiliza totul pe la 24 de ani, cand vei fi demonstrat ca "iti vezi de treaba" si ca nu ai intentia sa devii "curva satului" big grin Suna cretin, dar asta e. Si eu am o fata si trebuie sa casc bine ochii atunci cand va veni "clipa critica", sa pot fi deschisa cu ea... Dupa cum observi pe pielea ta nu toate mamele pot discuta deschis cu fiicele lor. Dar tu poti incerca sa ti-o apropii, incet-incet. Si nu incerca sa te victimizezi, pentru ca e doar o faza de evolutie, e trecatoare. Dar tu ai de demonstrat ca iti tii capul pe umeri in timpul adolescentei. Asta nu tine de nota de la scoala, ci de anturaj!

| andreiutzumc a răspuns (pentru arrriadna):

Are dreptate mai bine o votezi ma rog ii dai funda

| pwp a răspuns:

Esti intr-o situatie ffoarte grea..Nu stiu cum suporti atata bataie de joc..Mai bine ai pleca de acasa..ai unde sa te duci?

| andrei a răspuns:

E asemanatoare povestea cu ce patesc eu. Doar cand se enerveaza incepe sa urle si alea alea. Pur si simplu o ignor. Astept sa termin liceul si sa merg la o facultate buna. Dupa vad eu ce fac cu o diploma.

Deci sfatul meu: ignora-i! Asta e si ideea, urla la tine ca sa te enerveze si sa te simti prost si pana acum au reusit, dar daca tu ii ignori si nu le faci pe plac (adica sa te enervezi si sa te superi) banuiesc ca ei se enerveaza mai tare. Nu mai pune la inima toate astea.

| Criss003 a răspuns:

Deci exact asta mi se intampla si mie. ma regasesc in absolut tot ce ai zis. si eu ma cert cu ea
dar dupa aia o las sa vorbeasca de una singura si tace

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama ta e proasta tare.da ...sigur esti fiica ei? poate nu esti.semanati vreun pic asa? la ce?

| Criss003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunica zice ca la rautatelaughing dar toata lumea imi spune ca eu seman cu tata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si bunica, a cui mama este?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi tu deutza? orice mama tine cu copilul ei.si asta o deranjeaza pe mama ta.fii alaturi de ea, respect-o vorbeste-i frumos ca e singura, cu sotul, soacra, si o fiica neascultatore. punete in locul ei si vezi ce simte.tu esti cea care trebuie sa-i uneasca si pe ea sa ti-o faci prietena.iar cu iesitul afara noaptea stim toti de ce ...noaptea.nu cred ca esti nici bufnita, nici liliac.iar baietilor le plac fetele mai mult noaptea deeutza.de ce oare?

| xBya a răspuns:

Si mama spune de multe ori ca n`o ajut cu nimic laughing. Dar la tine pare sa fie altceva. thinking Din cate zici, problema nu e la tine, ci la mama ta. Incearca sa faci tot ce`ti reproseaza, de exemplu, daca nu te lasa afara numai pana la 21:30, tu vino acasa cu o ora, doua inainte. Problemele din viata ta nu i le mai spune ei, gaseste`ti o prietena care sa te asculte si sa te sfatuiasca daca e. Fii 'fata perfecta' pentru un timp. Nu cred ca va fi tocmai fericita vazandu`si copilul asa distant fata de propria mama. Dar vezi si tu partea buna a lucrurilor, adica ai reusit sa treci 16 ani prin asta, mai ai doar 2 si esti libera. happy

Răspuns utilizator avertizat
| YONTU a răspuns:

Du-te la un preot si spune-i tot ce fac parintii tai cu tine si el iti va spune ce este de facut... Si-ti garantez ca daca ii asculti vorbele o sa revii la acele momente cand te impacai cu parintii tai!

| andrei a răspuns (pentru YONTU):

Raspuns de rahat.

| ovidiu8msn a răspuns:

Nu mai fi asa de fitoasa.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Şi oare de ce te face aşa?
Te-ai întrebat vreodată asta?
Eu nu cred o iotă din povestea ta.
Să ştii că nu toţi suntem naivii.
Mă întreb cine te-a învăţat să faci aşa de bine trolling?

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Mai lasă fiţele.
Părinţii tăi îţi vor binele.
Te-ai gândit vreodată la asta? Vrei să te înţeleagă, dar tu îi înţelegi pe ei?
Toţi care ţi-au răspuns au fost nişte tâmpiţi.
Unde draq să pleci?
Vrei să-şi bată joc un nebun de tine?
Să mori de foame?
Protecţia Copilului?
Rahat.
Vrei circ? Vrei să apari la TV să te râdă toată ţara?
Să te arate cu degetul la şcoală? Asta se întâmplă dacă suni la Protecţia Copilului!
Gândeşte-te la răspunsul meu.

| AnoAnonima0 a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Are 16 ani nu 9.La vârsta ei trebuie să își trăiască viața nu sa fie ca un câine.Gandire de comuniști psihici.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Sunteţi nişte idioţi!
Unde să plece?
În stradă?
Să o batjocorească boschetarii, să moară de foame?
Cum să-şi bată mama? Sunteţi cu capu' măi!
Protecţia Copilului?
Da, să apară la ştiri.
Doamne!
Poarta Raiului e deschisă, iar proşti sar gardu'!

| emignon a răspuns:

Bună seara. La psiholog ați fost? Cu dirigintele ați vorbit de treburile astea? Asta bineânțeles dacă aveți o situație financiară bună, din câte înțeleg.
Există și telefonul copilului: 116111. Puteți apela cu încredere maximă,deoarece toate discuțiile cu persoane care răspund la acest lucru sunt confidențiale.

Părinții trăiesc în lumea lor; din care,niciun psiholog din lume și nici-o metodă nu-i poate scoate! Să ținem bine minte.

E posibil ca părinții să aibă antipatie formată încă de pe vremea când au fost și ei copii. Și trăiesc în acea lume. Deși văd prezentul, și încă destul de bine.
Dar teama părinților nu e față de momentul prezent. Pe acesta îl pot controla.
Tema preferată prin care părinții se descarcă de energia negativă și o pun, deseori fără să conștientizeze îndeajuns, pe umerii copiilor, încă insuficient de pregătiți s-o gestioneze în mod eficient.
Din fericire, nu prea avem motive să ne speriem de conținutul dureros al mesajelor pe care le primim de la părinți. 1) Deoarece le vom primi mereu,și de intensitate crescândă în tragisme deseori imaginate. Părinții aleg să ne pună înaintea ochilor noștri cele mai sinistre scenarii create de ei ( și în care de fapt deseori ei nu cred deloc!),pentru a-și îndeplini scopul de autoritate în relație cu noi.
Într-un fel,acest lucru e bun,deoarece acesta e limbajul părinților de comunicare cu noi și de stabilire a unei relații,pe care l-au promovat generații întregi de părinți pentru a-și masca neputința, relativa incompetență în creșterea copiilor, și lipsa lor de siguranță pe,, piața",, creșterii de copii".
Și eu întâmpin probleme asemănătoare, am 46 de ani,sunt un om relativ realizat în viață,și mama nu și-a schimbat limbajul față de mine. Tot mă amenință că o să văd eu mai târziu - dar fără să-mi dea detalii, nici măcar atunci când o întreb. De aceea, am tras eu concluziile că asemenea mesaje nu au de-aface cu logica, astfel nu-mi pot explica amenințările cu oprire la jumătatea propoziției, fără detalii deloc.
Așa că am decis, cu mintea mea de om de 46 de ani,s-o las în pace pe mama să-și rumege liniștită,,viitorul" și faptul că,,o să văd eu atunci",și să-mi văd de prezentul meu,de viața mea și de iubirea mea -la anii mei încă iubesc,și mă bucur pentru asta -,și să-mi trăiesc viața cât se poate complet interiorizat,pe cât posibil fără să dau multe de bănuit,astfel încât o foarte mare parte din viața mea a rămas un secret față de mama.
Nu vă pot sfătui să procedați la fel,deoarece nu-i cea mai bună decizie, recunosc.
Dumneavoastră v-aș recomanda să vă faceți un grup de prieteni sinceri de suport, de preferat maturi, unde să puteți pune lucrurile pe tapet și să puteți observa cum văd lucrurile persoanele mature, cu experiență, care țin cu adevărat la dumneavoastră și vă respectă.
Vă recomand de asemenea să accesați următorul link:
https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

Sper să-l folosiți cu bine.
Noi,oamenii,avem un avantaj: putem să ne imaginăm viitorul așa cum dorim noi. Chiar dacă alții pot spune ce vor,deși nu întotdeauna simt ceea ce spun,imaginația este totuși autentică.
Al doilea aspect: continuați să vă străduiți mai mult decât din răsputeri la învățătură!
Încercați să pozați în ocupată mai ales atunci când nu sunteți,pentru a da o impresie bună și a tempera orgoliul matern.
Ce-ați zice să vă prefaceți că nu suportați să vorbiți despre băieți,prietenie,relații, etc. în relația cu mama dumneavoastră, nici măcar atunci când vă va cere acest lucru? Puteți să-i replicați blând că ați luat o notă mare la matematică ( bineânțeles când este cazul!). Să vedeți după aceea cum va evolua relația cu mama dumneavoastră.
Mult succes, și s-auzim de bine!

PS. Oamenii în vârstă simt adesea nevoia unui,, ping-pong" cu idei fără fundament logic sau temei real. Ce-ar fi să le imităm într-un fel modul de comunicare, fără a-i jigni? Să vadă că în unele privințe gândesc cam greșit.

| expander91 a răspuns:

Ai 16 ani, mai bine ai pleca de acasa. Nu stiu ce sa zic dar eu in locul tau asa as face. M-as duce acasa la un prieten sau coleg nu stiu

| Criss003 a răspuns (pentru expander91):

I-am zis ca plec de acasa, imi iau lumea in cap si mi-a zis sa ma marit sa scape de minesad

| expander91 a răspuns (pentru Criss003):

Totusi mai ai 2 ani pana devii on your own cum ar zice enlgezul serios! Daca erai mai mica mai ziceam, dar asa ce-ti face daca fugi de acasa? Ca doar nu trimite armata la tine

| teo6dia4c99 a răspuns:

Pai primul pas ar fi sa vorbesti cu mama ta, indiferent ce tiar spune. Sai zici despre problemele tale. Daca ai facut asa, incearca sa vorbesti cu tatal tau si cu bunica ta. In cazul in care nici ei nu te inteleg... imi pare rau sa zic, ca ar trebui sa pleci de acasa. Dar nu asa de nebuna, ci la o ruda apropiata tie, de unde parintii tai nu vor venii sa te ia cu forta deoarece acea persoana iti va lua apararea. Acolo te consulti cu acea ruda si sunati la Protesctia copiluilui sa vedeti ce puteti face. Daca nu ai nici o ruda care sa se poarte asa cu tine, iar imi pare rau, dar cel mai bine du-te la o prietena foarte apropiata cu ai carei parinti de intelegi de minune si vorbeste cu ei. Sigur te vor ajuta.

| Trivium a răspuns:

Ma voi nu vedeti ce spune? nu vedeti in ce stare e? are nevoie de cineva alaturi, deea incearca sa vb cu tatal tau spune-i. daca poti si eu is in aceiasi stare ca tn...imi pare rau pentru tine da daca mai poti suporta un an ia-ti lumea in cap du-te undeva daca ai unde, si stiu e si normal sa nu te inteleaga tatal tau deoaree mama ta are putere mai mare in casa de cat tine de asta nu te asculta nimeni si nici bunica

| frumusica26 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca te comporti foarte frumos, ca incerci sa fii cea mai buna din scoala si daca ai curajul intraba-ti mama de ce te tot critica. Daca nu ar fi nevoie sa apelezi la Asistenta Sociala sau la politie daca mama ta nu da dovada de mama responsabila. In modul acesta poti muri chiar la o varsta frageda. Adica si mama mea ma mai cearta in caz ca eu nota proasta dar nu in halul acesta incat sa ma bata. Deci mai clar aveti o discutie in familie. Intreaba-i de ce te critica, sau daca nu mama ta sa se duca la vreun medic psiholog. Funda?

| MikeTech a răspuns:

Apeleaza la Asistenta Sociala

| JanaBucov a răspuns:

Buna sunt un copil de 10 ani.ideia mea e urmatoarea iti scrii intr-un caet un jurnal si povestesti tot cca nu-i suporti cum adica ei iti vrea raul scrii tot ce te supara la ei scrii ca oare de ce le pare rau ce te-a facut ca vrei sa mori sa fie liniste in familie si ca daca mai continua asa ca suni la protectia copilului scrii tot ca nu te crede de ce cine e mama stiu ca o sa sunt ciudat dar scrii ca nu mai vrei sa traiesti ca in rai va fi mai bine si o sa isi de-a seama scrii toate amanuntele. daca ai frati ca lor le face poftele daca nu tu ai trebui sa rasfatata si scrii acolo da. il pui undeva la vedere sub perna undeva sa-l gaseasca ea cand e singura.si o so gasesti cu lacrimi in ochi va spune ca-i pare rau.crede-ma nu mi s-a intamplat dar ma gandesc. si in jurnal sau pe o sa scrii ceva jurnalul cu adevarul meu care ma duare sau ceva sa o faca sa-l citeasca. cred ca ti-am fost de ajutor sa incerci.

| JanaBucov a răspuns:

Imi pare rau.

| Dizzy29 a răspuns:

Pai eu parinti ca ai tai nu am vzt Io in locul tau nu i-as baga in seama straight face chiar daca zic ca o sa te bata etc si eu am un coleg care tot asa are o mama care il bate in fiecare zi pentru ca i-a note mici il baga in dulap si il lasa acolo.Si nu stiu ce sa mai zic. spune-le si tu sa te lase in pace sau sa nu-ti mai zica lucrurile aste pentru ca o sa plec din casa na nu stiu inventeaza si uh ceva ca sa-i sperii si in plus tata imi spune mereu ca parinti n-au voie sa dea in copii eu pe parintii mei ii iubesc mult si sper ca asa sa fie si cu ai tai :* sper ca te-am ajutat Mult noroc! Funda. doar daca vrei big grin:**:*

| Criss003 a răspuns (pentru Dizzy29):

Eu pe tata il ador. niciodata nu a ridicat mana la mine si cand mai ziceam ca plec de acasa sau ca ma omor imi punea partea si ii zicea mamei ca am ajuns sa-mi doresc moartea din cauza ei si sa vorbeasca si ea frumos cu mine.

| marcooooo a răspuns:

Bag-o la Azil

| anaiddoll a răspuns:

Incearca sa o ignori sa zici ca ea doar de fatada va iesi mult mai bine crede-ma

| deeutza20 a răspuns:

Si pe mine ma face mama in toate felurile si nu am voie sa ies DELOC din casa cand e ea, nici macar pana la poarta! incearca sa vb cu ea, nu accepta atata bataie de joc!

| pintilie3312 a răspuns:

Spune-o la Politie
Prea isi bate joc de tine

| Modiga_Delia_1997 a răspuns:

Buna! si eu am o mama asa.ba chiar ma taiat cu cutitul cred ca ar trebui ca sa fugi un timp undeva departe la bunici sau la colege care stau departe de tine dar asta pe timp de vara.hey am 10 ani.si stiu prin ce treci. a inca un raspuns la intrebarea ta poti suna la nr. 116 111 nr acesta este de la protectia copilului vei fi bine sper ca te-am ajutat si sper sa nu mai trecem prin ce am trecut toti copii absolut toti

| Patri_Patricia_2001 a răspuns:

Si la mine e tot aceeasi chestie si n-am cum sa te ajut sad