| AntoniaOrman a întrebat:

De la un timp nu ma mai inteleg deloc cu tata.Nu ma mai intelege, e foarte rau. (Aici e valabil si pentru restul familiei) Si mai spune tot timpul ca TREBUIE sa am inclinatii spre mate. Toti din familie cica "Trebuie sa ai inclinatii spre matematica! " Dar eu chiar nu am inclinatii, adica pe semestrul I am avut la toate materiile medii de 9 si 10 in afara de mate, unde am avut 8. Si pot sa fac si doua zile fara pauza,ca tot nu se prinde nimic de mate la mine. Si mereu tipa la mine fara motiv,si zice ca tot ce fac eu e o prostie,si ca el are mereu dreptate. Si ca el imi face mie programul,ca el e tatal meu. straight face Sunt adolescenta, mai putin si devin adulta. Nu mai poate sa imi spun absolut tot ce sa fac. Si nu imi spuneti sa incerc sa vorbesc cu cineva din familie, ca am incercat dar fara rost. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ijuuuuuuu a răspuns:

Bună. Îmi pare rău pentru tine. Ar trebui ca tatăl tău să îți accepte deciziile și să te susțină, nu să îți impună să ai înclinații spre materia respectivă.
Poate el spune că tot ceea ce faci e o prostie doar că vrea mult mai mult de la tine, și orice părinte care are pretenții de la copii sunt așa.
Sfatul meu e să-l lași așa cum e. Felicitări pentru rezultatele obținute, și fi așa încontinuare, chiar dacă la matematică ai 8. E o notă foarte bună și ea. Încearcă să te liniștești și vorbește cu doamna profesoară de matematică să te ajute să percepi ceea ce ea îți predă. Începe să vorbești cu cineva(nu neapărat din familie) ca să îi spui ce te doare. În legătură cu tatăl tău, lasă-l așa cum e, căci nu o să se schimbe deloc. Așa sunt tații, îi considerăm răi, severi, fără pic de milă, dar totuși ne iubesc și ne vor tot binele din lume, și tot ceea ce e mai bun pentru copii lui!
Ai grijă de tine și îți doresc ca lucrurile să se liniștească în familia ta.
Cu bine, Felicia.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rezista pana pleci din casa si nu te mai bate la cap. Sau pana termini studiile cu matematica.

| bradysandro a răspuns:

Cat timp stai in casa lui va trebui sa faci tot ce spune din pacate. chiar daca devi adulta o sa iti spuna ca daca nu-s convine regimul poti sa pleci ca acum nu mai esti minora

| Radu284 a răspuns:

Cred ca el nu prea intelege conceptul de "inclinatie spre ceva". O inclinatie ori o ai, ori nu o ai, nu e ceva care sa poata fi alterat in mod artificial.

| Duucu a răspuns:

Explică mai mult.
Din punctul tău de vedere, normal că tu ești cea care spune adevărul și e nevinovată, dar din punctul tatălui (în cazul în care el ar fi pus întrebarea) tu erai cea vinovata.
Spune și alte lucruri: de ce vrea să fi bună la mate? de cănd au apărut chestiile astea? se comporta la fel și înainte?
Probabil tatăl tău a observat schimbări la tine și de asta reacționează așa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Să ştii că acest fenomen e foarte răspândit printre adolescenţi.

Aici ai un articol care oferă sfaturi practice în acest sens: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar fi mai simplu sa-i spui ca asa nu te ajuta cu nimic, daca se comporta urat. El ca tata ar trebui sa te sprijine, nu sa fie un strain rece cu tine. Aminteste-i ca esti copil si ai nevoie de afectiune nu de scene penibile. Si sa lase orgoliul de rahat deoparte, ca nu face concurs de inteligenta cu propria fiica. Sa nu-ti fie teama sa spui ce simti, daca nu vei fi lasata in pace, atunci nu-l lasa sa-ti distruga moralul.

| Zabbyel a răspuns:

Nu-i da atentie happy invata cat poti

| Peaches a răspuns:

Daca esti la scoala, atunci tatal tau isi face griji pentru ce nota vei obtine la evaluare. Daca esti la liceu, isi face griji pentru bac ( sa nu acumulezi goluri la mate etc). Dar tu explica-i cu vorba buna (ca vorba dulce mult aduce) ca faci tot ce-ti sta in putiinta, dar inclinare mai adanca decat ai acum nu ai cum sa obtii.

| Ioana6 a răspuns:

Euzic sa iti asculti mereu parintii pentru ca ei iti vor binele.Probabil ca el vrea doar sa faci ce nu a putut sa faca el in viata. Orice parinte isi doreste asta.Si in plus incearca sa ii vorbesti calm. Tipatul nu ajuta la nimic.Si incearca sa ii spui ca 8 nu este o nota asa de mica si ca vrei sa faci altceva in viata, poate va intelege ca tu nu ai inclinatii spre matematica. Poate ca si el a fost pus intr-o situatie ca aceasta si amintestei cum a facut el. Daca a facut ca tine isi va da seama ca este doar visul lui, nu al tau.