| Costin_Valentin_1971 a întrebat:

Bună TPU.
Eu și prietena mea am plecat din tara fără sa știe multe persoane, pe scurt, a vorbit cu ei dupa ce am ajuns deoarece ei nu ar fi acceptat (comunism, pentru cine înțelege) acum ne amenință cu politia și tribunalul, dacă avem pașaport, am ales de comun acord sa plecam, ei pot merge la politie sa o dea dispărută sau sa fim chemați la tribunal? Mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca santeti adulti nu va poate face nimic dar daca ea e mica si tu peste 18 o sa fi speriat nitel de politisti apoi lasat in libertate

| Violleta2022 a răspuns:

Ce varsta are fata? Este minora?

| Costin_Valentin_1971 explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa menționez vârstă. Amândoi avem 20 de ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Costin_Valentin_1971):

In cazul acesta, nu exista risc sa fie data disparuta, sau cautata cu Politia, ori amenintata cu tribunalul, pentru ca-i majora si legal, are voie sa faca ce doreste.
Sa spuna si altora unde este, ac nu cumva parintii sa anunte ca a fost rapita.
Pune-ti pe FB eventual, poze cu voi, sa vada toata lumea, ca sunteti impreuna si sunteti fericiti, acolo unde sunteti.
In felul asta, parintii nu mai au cum manipula legea, convingand Politia, ca fiisa a fost rapida.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Costin_Valentin_1971):

Pai sa fiti sanatosi atunci! Sinteti din R. Moldova cumva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunteti majori, ati anuntat ca plecati nu va mai face nimic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vă amenințe cu cine vor.
Dacă o dau dispărută, se va întâmpla așa.
Cel puțin în țările civilizate.
Dpuă ce polițiile o găsesc, verifică situația, să nu fie exploatată sexual. O invită la poliție. Îi ia un interogatoriu. Ea declară ca a plecat de la domiciu prin voință proprie și nu mai dorește să se întoarcă și nu dorește ca noua ei situație, reședință să fie comunicată părinților. Dacă polițiile sunt corecte, comunică aceasta la părinți și la revedere. Dacă e majoră, așa se întâmplă. Nu o să fiți chemați la nici un tribunal, nu vă luați după amenințări. Ei, părinții nu au jurisdicție asupra ei, nici în țară nici înafară.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ați ieșit din țară pe cont propriu, înțeleg că sunteți amândoi majori. Deci puteți să faceți ce vreți, nu trebuie să cereți voie nimănui.

Dacă ați plecat de comun acord și nu există suspiciunea că a fost dusă undeva împotriva voinței ei, nu au niciun motiv să meargă la poliție. Ba chiar pot avea probleme dacă fac declarații false că fata e dispărută când ei au vorbit cu ea și știu unde și cu cine este.

Pot lua în schimb alt gen de măsuri, de exemplu să nu vă susțină financiar, să nu vă mai primească înapoi dacă merg lucrurile prost acolo și trebuie să vă întoarceți, etc. Trebuie să luați și asta în calcul.

| sofisis a răspuns:

Si ce sa faca politia? Daca voi sunteti majori iar decizia va apartine...ura si la gara. Incearca sa va intimideze dar nu au ce sa va faca.

| 666Demon666 a răspuns:

Tu ai iesit cu Luiza din tara? XD (nu e de gluma dar...da)