| PaulaJy a întrebat:

ieri, la scoala am aflat ca o colega are rubeola sau rujeola, aia la care ti se umfla gatu'. de cand am iesit de la scoala, si am ajuns acasa, mi-am amintit ca in pauze venea la mine la banca, vorbeam cu ea etc. (ea inca nu stia ca are boala aia[cum so numii]) a da si ,,,,, cand am ajuns acasa am simtit o puternica durere in gat. am luat o pastila pentru gat si apoi una pentru raceala, dar nici un efect. mai pe seara, aveam semne de febra,imi frigea fruntea, si ma dureau mult mainile. azi-dimineata pe la cinci jumate, ma trezt, nu aveam febra dar, ma durea in gat. cand m-am trezit m-am dus sa iau o pastila, dar era prea mare. am taiato in jumate , apoi am pisato cu lingurita, dar nu am putut sa o iau. acum o ora, cand m-am trezit din nou am luat iar niste pastile. INTREBAREA MEA ESTE : ce as putea sa fac ca sa imi treaca( bubite nu mi-au aparut) as vrea sa ies afara,sa fac sport, gimnastica, alergari. dar se poate inrautati situatia ? p.s= spuneti-mi cu ce pot trata...funda !

Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

La rubeola ti se umfla ganglionii in general + ca e epidemie, deci sunt toate sansele ca acea colega sa aiba rubeola.
Daca ai luat sau nu, nu stiu, pentru ca se manifesta dupa vreo 2 saptamani de la contactul cu virusul. Poate ai luat de la altcineva... si dureri articulare sunt simtome ale rubeolei.
Nu te speria, trece repede daca e aia... du-te la medic ca sa fii sigura.

6 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

De fapt... De la oreion ti se umfla gatul. Se poate inrautati situatia daca e vorba de asta. Cel mai bine e sa mergi la un medic.

| mimi2000mimi a răspuns:

Cred ca...iti pot spune ceva... daca te doare tare, bea o fiola de vitamina c, bea ceai cald cu lamaie sau suc de grefa.stai la cald.nu stiu ce sa zic, dar asa fac eu cand ma doare gatu. sper sa-ti treaca!

Răspuns utilizator avertizat
| slapnenorocit a răspuns:

Acela este oreion si de la el nu iti apar bubite pe corp. Ar fi recomandata o vizita la medic happy

| CatalinCioltea a răspuns:

Midnightfusion de la oreon se umfla langa ochi sau la ureche nu in gat dar de la rubeola apar doare pete pe fata

| Nolkyz a răspuns (pentru CatalinCioltea):

Am avut oreion, stiu ce vorbesc.