| anonimadinAlba a întrebat:

Buna TPU. plang numai cand incerc sa povestesc... m-a batut maica-mea in masina, masina ei fiind parcata in centrul orasului, in fata unei shaormerii.m-a vazut o lume intraga umilita in acel hal, lumea se uita la noi mirata si neputincioasa.de la incident plang intr-una, nu pot sa-i spun tatalui meu sau cuiva pentru ca mi-as lua-o mai rau.
Am 16 ani, ce pot face? Efectiv pe langa bataie mi-a mai spus si niste cuvinte oribile

57 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afisez ce vreau eu, hipersensibilule, ca e contul meu si nu ma intereseaza ce cred barbatii frustrati care asociaza o amarata de ieseala in club cu ce au vazut in filme ca viata e ceva prea abstract pentru ei. Ai niste replici de virgin de mi-e si mila sa te mai bag in seama. Nu stau sa citesc atata ca am alta treaba de facut fata de tine, care la 4 dimineata stai pe TPU si injuri copii. Te prinde 50 tot cu mama in congelator

| Fatamuntilor a răspuns:

In asfel de cazuri,vina este la amandoua.
A mamei tale, dar nu pentru ca te-a batut,sau nu doar pentru asta, ci si pentru ca nu a reusit sa aiba un dialog constructiv cu tine pana sa se ajunga la asa ceva.Dar si a ta pentu ca ai adus-o in starea asta!
Comunicarea este cheia in orice dialog.
Probabil mamei tale ii va trece la un moment dat! Poate e nu prea tarziu sa ai un dialog cu mama ta. Normal, fara nervi, fara amenintari.
Ceva de genul,, Mami imi pare rau de incidentul de zilele trecute( eu cred ca mama ta te-a batut din senin)Deci discutati despre motivul acelui incident.Sigur,mama ta nu a procedat corect,daca te-a batut in public.Dar e bine sa discutati despre asta.
Nu stiu daca ai suna la Protectia Copilului ai rezolva ceva.Ei vin, fac ancheta sociala, discuta cu voi si cam atat.
Schimbarea trebuie sa vina atat de la tine, cat si de parintii tai. Lasi tu putin, lasa si ai tai.

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

Mai multe aspecte as vrea sa punctez, mai intai legat de subiectul intrebarii pentru ca de aici a plecat. Daca tu oferi educatie copilului in majoritatea cazurilor te va respecta si isi va vedea de treaba lui, ca mai face boacane e normal, asa am fost cu totii aproape, nu judeci cand esti mic. Nu avem de unde sa stim ce a facut fata, poate a luat doar o nota mica, poate si-a facut un iubit si a aflat maica-sa, dracu stie ce s-a intamplat, pot fi chestii banale si tu judeci doar la suprafata fara sa intri in profunzimea lucrurilor, gandesti superficial aspectele, exact ca si in cazul lui caste. Ti-am dat eronate pentru ca ramasesem fara cuvinte, am considerat ca printr-un dislike imi exprim parerea pe moment, nu mai aveam energie la ora aia sa mai dau vreun reply.

Si ce daca are poza in club? poate e genul care merge si ea de 2 ori pe an si se distreaza, o poza ca aia nu zice nimic legat de caracterul unui om. Poate si-a pus poza ca un pamflet acolo, sa vada cum unii se agit, nu e prima oara cand s-a mai luat lumea de ea pentru poze, dar nu numai de ea. Nu-i frumos sa judeci un om dupa o poza, mai ales ca o poza care e foarte decenta, e imbracata decent, are doar un pahar in mana, adica mi se pare aiurea sa deviezi de la subiectul intrebarii neavand alte argumente si in lipsa lor sa te legi de chestii superficiale. Stai linistit, daca tu erai cel care dadea raspunsurile ei aici si ea care incuraja bataia copiilor, fii sigur ca semnalam asta si ii raspundeam la fel, dar nu a fost cazul, a gandit normal, ca mai are scapari pe aici aia e, joaca rol, toti suntem o masca pana la urma pe net. Pe viitor incearca sa nu mai judeci superficial aspectele, gandeste si tu mai in profunzime, nu te mai lega de aspecte precum poze, nu le stii trecutul, etc. Asta ia-o ca pe un sfat, nu ca pe o critica, iti doresc multa sanatate si pe viitor evita generalizarile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te plângi la protecția copilului.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti scriu pentru ultima data, vad ca pricepi nu greu ci foarte greu.Ai treaba de facut, nu stai ca mine la 4 diminneata laughing asta da.Deci eu eram la 4 dimieata pe aici, tu imi scriai mesaje, insa doara eu eram la 4 dimineata aici, tu erai in vis, scriai de acolo pe TPU laughing

Acum iti spun pentru ultima data, eu nu locuiesc in RO la mine era ziua amiaza mare cand scriam.Ai priceput, ori vrei sa iti desenez.Sau uneori este seara, la 4 dimineata ce spui tu la mine era 8 seara.
Esti lamurita? Deja te facui de tot rahatu, acum nu stii ce sa mai spui.Esti jalnica,mergi si fa ceva util, da cu o matura pe undeva, planteaza un copac, fa curatenie pe linga drumurile publice, aici nu e de tine, te depasesc chestiile astea.
De injurat tu esti aia care injuri nu eu.Te descrii perfect laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Da, ca 10 000 raspunsuri si 1000 e tot aia, intrat zilnic si scris romane si intrat de cateva ori pe luna sau an e tot aia. Chiar suntem la acelasi nivel rolling on the floor))

| LaraClarice a răspuns:

Buna
Nu stiu exact ce s-a intamplat si cum a decis mama ta ca ar fi un gest de bun folos sa te bata, imi pare sincer rau ca ai patit asta. Vad pe aici comentarii pline de,, înțelepciune", cum ca o meritai. Parera mea e sa nu ii asculti. Nimeni si nimic pe lumea asta nu are voie sa te loveasca, sau sa iti vorbeasca urat. Retine asta. Si de asemenea, libertatea ta se termina unde este incalcata libertatea altei persoane. Pe scurt, esti liber sa te simți bine cat timp nu incalci libertatea altora de a se simti. Iti spun asta nu ca o critica, ci pentru ca nu stiu exact ce s-a intamplat acolo. Daca ai gresit cu ceva, sunt sigură ca oricat de rau ar fi fost, nu asa trebuia sa procedeze.

Lasa lucrurile sa se liniștească, incearca sa te detasezi. Mamei tale o sa ii para rau intr-o zi, vei vedea.
In ce privește oamenii care erau acolo si te cunos, parerea mea e ca nu e treaba lor, fiecare sa isi vada de ale lui. Numai cei needucati ar vedea ceva de ras in ce ai patit tu. Nu ii lua in seama.

| LaraClarice a răspuns (pentru Violleta2022):

Parintii care isi bat copiii isi merita soarta.

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ce esti?

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai deviat de la subiect.

| LaraClarice a răspuns:

Si tu esti mai presus si poti comenta, ce sa spun?! Daca pe tine te-au tabacit de si-au rupt bețele pe spinarea ta, nu inseamna ca toata lumea trebuoe sa si-o ia pe coaja. Bataia si violeta de orice fel nu e educatie. De aia exista fenomenul parenting, pentru ca nu stim sa ne creștem copiii.
Dar chiar si asa, sa inteleg ca părintele e mai presus si are dreptul sa faca ve vrea copilului. Daca eu sunt mai presus se tine, si decid ca trebuie sa te bat, sa te injur in public, sau alte cele, as avea dreptul, doar pentru ca esti mai prejos de mine? Nu cred. Incearca sa înțelegi inainte de a critica.
Imi pare rau ca nu ai avut parte de educatie calitativă, dar sa stii ca niciodata nu e prea tarziu sa iti vindeci ranile interioare.

| LaraClarice a răspuns:

E valabil si pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaraClarice):

La felul în care răspunzi și aici îmi imaginez de ce te-a bătut maica-ta. Și de erai sora mea procedam la fel. Sa înțeleg că abia ai ieșit din spital și acesta este motivul pentru care ai răspuns după atâta timp? laughing

| relian a răspuns (pentru LaraClarice):

Nus mai presus de nimeni, eu am raspuns celui care a pus intrebarea, nu ma bagai in ce au raspuns altii, dar e :grele "pentru tine sa poti pricepe.
dar daca te bagi in discutie fa-o civilizat macar, daca nu canta la alta masa.
Deja is satul de oameni ca voi.Nu ma cunosti,habar nu ai cine sunt, ce am fost dar deja stii ca am avut copilarie de mau tabacit parintii laughing stai usor femeie, ce ai, ai iesit acu din spital, vorba cuiva laughing
Deci vezi-ti de tigaile tale, nu stiu sa te invitat eu la ciorba nicaeri.

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu cat poate.

| LaraClarice a răspuns (pentru relian):

Daca esti satul de noi te poti certa in alta parte. Poate găsesti oameni de nivelul tau.
Si de ce as vrea sa te cunosc? Crezi ca nu mai există specimene ca tine, sau cum?! E plina lumea, din pacate.

| LaraClarice a răspuns:

Cred ca pe relian nu l-a mai bătut ma-sa de ceva timp. S-a obraznicit.
Ii trebuie corectie, iar cum el e de acord cu bătaia, o rog pe maica-sa frumos, sa il corecteze cu parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaraClarice):

M-ai făcut sa te confund cu inițiatorul. Ai un mod de a dezbate... Unde ai fost pana astăzi, în stand-by și acum s-a activat procesul de comentare?

| Drimmero a răspuns (pentru LaraClarice):

Da-i chiar tu bataia, de ce n-o faci?

| LaraClarice a răspuns (pentru Drimmero):

Fiindca ii place de la ma-sa.

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca ai luat bataie la 16 ani inseamna ca ai facut ceva foarte nasol si ai meritat-o. asuma-ti si gata, trece pana te mariti.

| dariaflorina a răspuns:

E trist! Sincer, este tare greu! Daca ai incredere in tatal tau sau in alt membru al familiei, spune-le!

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

O persoana ca dumneata nu ar trebui sa publice ceva pe un forum, este usor de constatat ca aveti nevoie de ajutor medical specializat...

| FantasyBoy a răspuns:

Sub nicio forma mama ta nu are dreptul sa se dedea la violente fizice impotriva ta, luand in considerare ca detii capacitate de exercitiu restransa, avand 16 ani impliniti, te sfatuiesc sa soliciti ajutorul autoritatilor, sunt sanse maxime ca parintii tai sa fie decazuti din drepturi, in functie de caz, pot raspunde penal.
Nu lasa lucrurile asa, se poate ajunge la lucruri foarte grave si tragice, intr-o asemenea situatie nu exista vreo alta rezolvare.
Ar fi totusi util daca ne-ai oferi detalii despre motivul conflictului, este de ordin personal(viata ta privata, relatii) sau de ordin economic(ai sustras din casa o suma mare, ai vandut ceva fara permisiunea lor, etc). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FantasyBoy):

E de la sine înțeles ca trăiești într-o fantezie continua. Nu știu care dintre noi nu ar trebuie sa posteze. Și acestea nu este un forum, este un site. Forum este Softpedia.

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Welcome in XXI Century...nu mai poti molesta copii fara sa primesti dosar penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Du-te și vorbește într-o pungă. Te ascult mai târziu.