| ayran a întrebat:

Salut TPU. Am si eu o problema foarte nasoala. Parintii mei sunt despărțiți de 6 ani. Mama are alt soț si tata are alta sotie cu 2 copii. Eu practic stau la maica-mea acum. Dimineața la ora 7 tata a sunat-o pe mama (ea dormea si a trezit-o). Cand se trezește imi zice mie ca a apelat-o tatăl meu. Il sun eu personal pe tata si el imi raspunde. Il întreb de ce a sunat-o pe mama azi dimineață si ce mai vrea de la ea. Si el zice ca doar a vrut sa vada daca cartela lui mai merge si a sunat-o pe ea scurt sa vada. Dupa aia ma întreabă el ceva de genu: "ce ma nu mai am nici voie sa sun la mama ta sa intreb de tine ce faci daca mori sau pățești ceva?" si dupa incepe sa se enerveze si sa o injura pe mama la telefon sa o jignească in toate felurile (nu era beat). Iar dupa mama s-a certat cu el vreo jumătate de oră. Seara cand a venit tatal meu vitreg de la lucru a aflat despre situație si mi-a cerut numarul lui de telefon sa vorbească si sa se întâlnească undeva unde sa isi dea parte in parte. Efectiv nu i-am dat numărul de telefon pentru ca nu voiam sa il știu pe tata bătut. Mi-e frica sa ma iau de tata deoarece a jignit-o pe mama deoarece tata este un om toxic si foarte nervos. Am vorbit cu matusa si verișoara mea despre incident (din partea tatalui) si ele mi-au spus ca sunt o p***ă si ca am 16 ani si ca sunt destul de mare sa reproșez cuiva. Ma simt foarte bulversat si descurajat in legătură ce mi-au spus rudele.
Simt nevoia sa ma sinucid dar știu ca trebuie sa rezist pana la capăt.
Ce părere aveti despre situație?
Ce ar trebui sa fac?
Sa ma duc la protecția copilului?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| zasxha a răspuns:

Buna.
Prin asta am trecut si eu exact cand eram de varsta ta.
Nu prea ai ce sa faci, in afara de a ignora si a lasa parintii sa isi rezolve problemele lor de adulti, nu este bine ca te baga pe tine la mijloc.
Sfatul meu este sa iti vezi de liceu, de adolescenta si sa ignori lucrurile astea pentru ca, cu timpul ele se vor aseza si va fi bine.
Ai putea sa mergi la un psiholog, asta in caazul in care nu ai pe nimeni cu care sa vorbesti despre probleme, dar nu le tine in tine niciodata pentru ca se aduna si cand vor ajunge la limita, vei exploda si nu o sa fie bine.
Mergi la un psiholog eventual.
Protectia copilului nu prea ajuta si nu isi face treaba si poti sa ajungi in plasament la ce legi nebune sunt in Romania.
Discuta si cu mama ta si spune-i ca nu mai vrei sa iei parte la aceste certuri dintre ea si tatal tau.
De asemenea, daca te intelegi cu tatal tau vitreg, ai putea sa vorbesti si cu el.
Respecta-ti tatal natural doar pentru simplul fapt ca ti-a dat viata si este de ajuns.
Dar te rog, nu mai avea ganduri suicidale.
Viata e frumoasa, chiar daca acum pare un haos si un iad pe pamant.
Ai sa vezi ca in timp totul va fi bine!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti cam prostut dupa cum reactioenzi de la orice rahatel si barfe.
Cum sa te sincuzi fiindca altii sunt idioti si vorbesc urat?
Din atat lucru nu merita nici sa-ti faci mustrari de constiinta!
Ia lucruile in serios si tarieste-ti viata, fara sa te mai legi de toate nimicurile.
Si daca taica-tu a sunat-o pe maica-ta, ce?
Este problema lor daca se impung sau jignesc, tu mentine o realtie buna cu amandoi!
Nu-ti mai suna rudele si nu mai face tam-tam din nimicuri!
Ia o pauza de la prostioare si tariaeste-ti viata, fa-ti prieteni, iesi afara din casa, alearga, fa un sport, si mai lasa rudele in pace.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că pentru atâta nu merită să te sinucizi.
Să nu faci nimic. Iartă, uită și mergi mai departe.

| Freya1 a răspuns:

Nu crezi ca esti prea sensibilă si ca arunci cu cuvintele cam usor? Crezi ca e suficient ca cineva sa iti spuna o vorba urâtă ca sa te sinucizi?
Nu mai interveni tu in treburile astea si lasa-i pe ei ei sa isi rezolve problemele.Tu vezi de scoala, de copilărie si evita astfel de situații.

| Yuoia a răspuns:

"sa se întâlnească undeva unde sa isi dea parte in parte. "
Pai ce fel de om este noul barbat al mamei tale? Traiti in violenta?
Nu e cazul sa te sinucizi pentru asta. Dar daca nu poti trai asa, apeleaza la ajutorul celor de la Protectia copilului.

| Țoglă a răspuns:

De ce ai merge la protecția copilului să-l denunți pe taică-tu dacă tu ești în grija mamei? Nu ai de ce să te bagi între ei, au discuțiile lor de oameni mari care nu te privesc.
Vorbește cu cineva să mergi la un consult psihologic, o să te simți mai bine.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Să reziști până la capăt? Cum vine asta?

| Vanessika a răspuns:

Întâi, linistete-te. Priveste problema din toate unghiurile. Sinuciderea nu este o variantă, tu nu ai nicio vină în toată povestea asta. Este, într-adevăr, o situație destul de dificila. Eu te sfătuiesc să îți păstrezi pe cât posibil calmul. Înțeleg că e tatăl tău, dar atâta timp cât prezenta lui te deranjează in orice fel, încearcă să îl ignori sau evita sa intri in conflicte cu el sau cu rudele sale. Păstrează relația cu el ( e normal sa isi faca griji pentru tine), dar nu te apropia prea mult. Orice ar spune despre tine sau mama ta, nu-l lua în seamă. Repeta-ti in minte ca esti o persoana minunată. Dacă ție îți este bine cu mama ta, asta e cel mai important. Despre protecția copilului sincer, nu stiu ce sa spun. Nu stiu cat s-ar putea rezolva situația. Repet, daca iti este bine cu mama ta, sprijiniti-va reciproc. Mult succes, va trece cu timpul.