| Deliaa94 a întrebat:

Povestea mea este cam lunga iar ceea ce voi povesti dacă aveți răbdarea necesară și un sfat care ați putea sa mi-l dati apreciez foarte mult! Am cunoscut un băiat in luna lui August prin niște prieteni comuni de a lui frecventând barul respectiv. El este plecat in Irlanda de 8 ani. Venise in concediu in luna aceea unde ne-am și cunoscut practic barul acela deoarece acolo sunt prietenii lui din copilărie. Ne-am întâlnit, am petrecut acea perioada împreuna după care el a plecat înapoi. Am ținut legătura toată perioada prin mesaje, ne căutau unul pe altul ..in luna Octombrie mi-a făcut o supriza de ziua mea ca și-a făcut bilet și in Decembrie vine iar in țara, am fost bucuroasa și nici nu m-am așteptat sa vina așa de repede într-un timp atat de scurt. In tot acest timp eu am făcut niște greșeli mergând pe la prieteni de ai lui acasă dar nu s-a întâmplat nimic între mine și ei deoarece l-am așteptat pe el pentru ca așa simteam. El a venit de curând pe 26 Decembrie ne-am întâlnit, am stat împreuna 4 zile după care a început sa se poarte rece cu mine (sunt sigura ca prietenii lui i-au spus ca eu am fost pe la ei pe acasă). Nu mi-a mai dat atenție, n-a mai vrut sa mai stam împreuna, se purta foarte indiferent motiv pentru care plângeam in fiecare seara când plecam din barul respectiv unde de altfel ne și vedeam. Ultimele zile înainte sa plece n-am mai fost pe la barul respetiv deoarece m-a durut indiferenta lui și modul cum s-a comportat ultimele zile. El a plecat ieri dar n-am mai vorbit de joi de când ne-am văzut ultima data acolo. Am preferat sa stau acasă liniștita și las lucrurile așa neavând nevoie de salutul lui. El a plecat ieri. Poate am greșit și eu făcând chestiile alea cu prietenii lui mergând pe la ei acasă dar repet nu s-a întâmplat nimic. N-am vb cu el despre asta, nu știu dacă dacă se va întâmpla nici el nu a deschis subiectul. Am zis sa las treburile așa, poate ca am meritat cum s-a comportat. Voi ce părere aveți? Mulțumesc pentru sfaturi dacă aveți plăcerea de a citi întreaga poveste.

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Sfatul meu e sa ii lași un mesaj și sa clarificări ce și cum. Comunicarea e cheie. Un bărbat indiferent de ce motive ar avea totuși ar trebui sa ii spună unei femei când dorește sa spună stop unei relații. Se aplica de asemenea și viceversa.
Nu mi se pare corect sa ții în loc o persoana sau sa o folosești ca o eventuala optiune.
Ceea ce nu pot înțelege eu e ca de ce tu te consideri vinovata?
Ai mers acolo dar ai specificat ca nu s-a întâmplat nimic și ca ai rămas fidela respectivului. Adică ce sa înțeleg ca dacă ești într-o relație nu te mai poți întâlni cu alți oameni sa socializezi? Pai ce o relație iți îngrădeste libertatea? Sau ar trebui sa te ajute sa te dezvolți?
Tu ți ai păstrat mândria de femeie e ceva normal. La fel și el.
Sa fiu sincera din câte ai relatat el ar fi trebuit sa îți dea o explicație pentru comportamentul sau rece. Iar obligatia ta e sa i o ceri!
Nu mi se pare normala purtarea lui. Ok dacă ceva nu i-a convenit putea sa o zică nu?
Iar tu nu mai permite atât de multe. Unele femei se sacrifica de dragul iubirii, iar alți bărbați profita de acest lucru. Nu ti uita în primul rand demnitatea.
A plecat lasă l sa plece. De ce te mai agăți de el? Nu mai sunt bărbați în lumea asta? E singurul? Vb aia ce ai avut și ce ai pierdut.
Cei care aleg sa plece din viata noastră o fac din propria lor dorința. Nu ii alunga nimeni. Tine minte acest lucru. E greu acum. Știu. Ai ajuns probabil sa ții la el. Însă trebuie să fii tare. Fie discuți cu el și lămurești ce și cum.
Fie dai pagina și începi un nou capitol în viata.
Numai bine! Fii fericita tu în primul rand. Apoi cauta sa ii faci fericiți și pe ceilalți! Și învață să nu te mai sacrifici pentru o,, piatra,, fără de valoare cauta,, bijuteriile adevărate,, oamenii cu adevărat valoroși.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa se imtampla cand astepti mura.n gura. Nu trebuia sai vizitezi contactele. Probabil aia au zis ca esti panarama si ai facut sex cu ei si de aia a fost indiferent cu tine

| darrio2007 a răspuns:

Nu te supara ca iti spun dar nu prea pari usa de biserica, daca ma intelegi. Intalnirile prin baruri duc foarte rar la relatii serioase si de durata. El nu are de unde sti ca tu ai fost cuminte daca ai fost pe la prietenii lui. Nici pe mine nu m-ai convins de asta. Oricum nu conteaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

I-ai spus băiarului așa simplu, te vreau? Scrie-i asta și că îl aștepți.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând nu iti faci relații prin baruri pentru ca de cele mai multe ori acestea sunt doar aventuri nu relații, niște oameni ce vor relații serioase nu se combină in baruri din punctul meu de vedere.A doua chestie, nu iti faci relații la distanță asa mare. Dacă el deja si-a facut o viata in strainatate si tu una aici e cam greu sa ajungeți la un consens, se poate sa pleci si tu sau sa vina el dar in general cazurile astea sunt foarte rare si suferi foarte mult până sa ajungi la concluzia ca vrei sa faci pasul acela.Asa ca din nou din perspectiva mea sunt de evitat aceste relații pentru ca nu tin sau durează foarte mult până se leagă.
Ok, tu nu erai intr-o relatie cu el se pare ci doar erați prieteni asa ca nu prea avea cum sa iti interzică sa ai si alti prieteni înafara de el. Daca nu ati concretizat faptul că sunteți impreuna, nu v-ati spus ce vreti si ce nu vreti sa faceti nu prea ar avea de ce sa iti comenteze prin faptul ca mai aveai si alti prieteni. Oricum in ziua de azi nu mai e ca si pe vremuri sa nu poti sa mergi la nimeni acasă ca esti dezonorata, ci pur si simplu ai niste prieteni cu care iti petreci timpul si mai ales pe timp de iarna nu poti sa stai doar prin parcuri.Dar in acelaș timp si tu trebuia sa vorbesti cu el si sa ii spui concret ce simti, sau cel putin sa iti dai seama sau sa il întrebi ce vrea de la tine.Pentru ca nu poti sa vorbesti cu cineva atata timp, sa vrei sa fi langa acea persoana si brusc sa te schimbi la 180 de grade.Cred ca poti sa ii scrii un mesaj cu tot ce ai pe suflet si ce gândesti si sa vezi ce iti raspunde, iar in functie de răspunsul lui o sa iti dai seama ce se intampla de fapt.

| sofisis a răspuns:

Vorbeste cu el strict ca sa ai o inchidere si sa intelegi ce naiba s-a intamplat.
Tu zici ca nu ai facut nimic cu prietenii lui dar daca te-ai dus tu femeie singura la aia acasa, ei singuri, e clar ca nimeni nu te va crede ca nu s-a intamplat nimic mai ales daca aia i=au zis lui chestii gen "cine ma, aia? Pai pe aia am f... acum o saptamana"...

| siriusblack98 a răspuns:

Eu zic sa-l uiti.Relatiile la distanta sa stii ca nu tin, iar asta ti-o pot confirma din experienta proprie, nu doar a altora.Treaba e ca si tu i-ai dat motive sa se comporte asa.Eu unul in locul lui iti spuneam ce aveam de zis si apoi plecam, nu-ti mai dadeam nici o sansa indiferent de monologul pe care mi-l trimiteai dupa.Cum a mai zis un utilizator, nu-mi pari de loc usa de biserica, cu toate ca nu te cunosc si nici nu am dorinta de a o face, no offense.Asta rezulta din ce ai spus tu singurica. Sfatul meu, schimba-ti abordarea, schimba-ti obiceiurile proaste (mersul prin baruri zilnic), alegeti alt tip de barbati, nu pe cei care vin 5 zile pe an in Romania si atunci stau prin baruri iar apoi poate vei gasi ceea ce cauti.

| DarthNiger a răspuns:

Pai de ce nu l-ai intrebat de ce se comporta asa? trebuia sa vorbesti cu el in privat si sa vezi ce are, insa nu sub forma de repros, de regula relatiile la distanta nu rezista prea mult, asta pentru ca nu exista comunicare si interactiune intre voi ca relatia sa ramana stabila, eu propun sa iti gasesti pe altcineva, cineva aproape de tine.

| Emazio a răspuns:

Eu cred ca el te simpatiza, si dupa ce aflat de la prietenii lui despre vizitele tale pe la ei, care chiar daca spui ca nu s-a întâmplat nimic, pot sa bănuiesc din context ca săruturi sau ceva asemănător tot a fost, nu era necesar sa faceți sex. Totusi uite un tip fain, care are integritate. Nu prea pare ca il meriți din ce spui, insa o discuție cred ca ar fi ajutat. Daca crezi ca mai ai sanse cu el, si chiar ți-l dorești, eu zic sa încerci, insa sa iti schimbi si comportamentul. Sa ii spui ca erai debusolata, si ca il îndrăgești, insa nu știai daca si el simte la fel, asa ca nu ai știut cum sa te comporti.

| Swae a răspuns:

Cred ca era mai bine sa il intrebi ce are si sa-i spui ca nu s-a intamplat nimic.
Dar aia e, poate n a fost sa fie, poate are el ceva de ascuns fata de tine.

| Andri123 a răspuns:

Poate a găsit pe altcineva pe acolo, daca era despre prietenii lui cu siguranta ar zice.Sunt băiat si stiu ce zic ca fosta mea prietenă vorbea cu toti prieteni mei si ma enerva chestia asta si chiar ii zicea, după am cunoscut o fata(stiu e gresit ca aveam prietena ) si am inceput sa vorbesc cu ea si am inceput sa fiu rece cu prietena mea, ne certam mereu,(bine din motive am inceput sa fiu rece ). Poate el a găsit pe cineva pe acolo, totuși e o distanță mare..Nu stii ce face acolo