| BlackOpal a întrebat:

TPU! Revin cu o intrebare si niste adaugiri la povestea mea cu fostul iubit dependent de droguri (va rog sa va uitati in intrebarile mele anterioare, sa vedeti despre ce este vorba). Se pare ca dupa ce s-a despartit de mine, la putin timp, a fugit de acasa, amenintand ca nimeni nu o sa il mai vada si mintind ca este plecat in strainatate. Mi-a fost mila de mama lui, pentru ca sotul a amenintat-o ca o da afara din casa, si pe ea, si pe celalalt copil, daca nu se intoarce fostul meu prieten, asa ca am decis sa o ajut. In fine, timp de o saptamana l-am cautat pe toate caile posibile, intreband pe la cunoscuti, vorbind cu politia (care, apropo, e de o incompetenta CRASA in astfel de cazuri), luand legatura cu politia de la Bucuresti, cu aeroportul etc. In fine, ideea este ca eu am plecat la Targu Mures pentru olimpiada de limba romana, si nu prea am mai avut ce sa fac de acolo pentru a-l gasi. Intre timp, el a contactat-o pe mama lui, i-a spus ca este la Bucuresti ( nu i-a spus si unde), pentru ca, surprinzator, sa vina acasa dupa Paste. Ma rog, urmeaza sa plece la Bucuresti astazi, spune ca vrea sa ajunga in stranatate. Problema este ca m-a amenintat, nu personal, prin fratele lui, sa "am grija cum trec strada" si "sa ma gandesc la ce am barfit". Eu banuiesc ca este suparat ca mama lui a aflat de la mine de treaba cu drogurile si de o alta tampenie cu satanismul. Eu eram disperata, nu ma gandeam ca se va intoarce, si i-am spus mamei lui toate astea pentru ca imi era teama sa nu pateasca ceva. Intentia mea nu a fost de a-i face rau, ci de a-l gasi... Ce as putea sa fac mai departe astfel incat sa am o relatie buna cu ai lui (mama si fratele)? Mama, cel putin, crede ca eu am mintit-o in legatura cu fiul ei, iar fratele stie adevarul si imi tine partea, oarecum, dar nu se poate pune cu familia aia. Imi doresc foarte mult sa il ajut pe fratele lui, sa nu ajunga la fel ca fostul. Simt ca macar asa pot face ceva pentru ei, fiindca e clar ca fostul e o cauza pierduta. Va rog mult, ajutati-ma cu un sfat, orice, in toata povestea asta! Multa lume da vina pe mine ca am incercat sa il caut, si nu inteleg de ce...

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vad de ce mai tii legatura cu familia lui daca este fostul. Poate inca tii la el.Dar nu vei reusi sa il scoti din asta.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Sincer nu inteleg de ce mai tii legatura cu ei. Tie cred ca ti s-a urat cu binele sau ai chef de scandal. Lasa familia in pace si vezi-ti de lucrurile tale si gata. S-a terminat si punct.O mama stie cum sa isi educe singura copilul iar fratele lui nu are nevoie de ajutorul tau deoarece are si el mama, tata, familie.Nu vei reusi niciodata sa il faci sa se lase de droguri sau de ce mai face el.Depinde de fratele lui ce vrea sa faca.Este alegerea fiecaruia ce face cu viata lui.

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.