| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sunt de putin timp inregistrata si am si eu o intrebare.
Mama mea a fost casatorita cu un barbat (tatal meu adevarat) de care a divortat cand eu aveam 3 ani.
Apoi si-a gasit alt barbat cu care s-a casatorit a avut un copil (ne-am mutat in Italia). Dupa ce ne-am intors, respectivul a stat acasa iar mama muncea. Eu am inceput sa-mi dau seama ca el o inseala si profita de ea, i-am spus (mamei) dar nu m-a crezut. Pana la urma a vazut mesajele, si-a dat seama etc. Acum sunt in divort si nu stiu cum sa o ajut pe mama si cum sa-l pazesc pe fratiorul meu mai mic (3 ani) avand in vedere ca am si eu treaba cu scoala, sunt intr-a 8-a si imi este foarte greu sa am grija si de ei.

Răspuns Câştigător
| DorothyAnn a răspuns:

Fii tare! astfel de situatii imping copii ca tine spre o maturizare prematura, fara de care nu ar reusi sa traiasca! Fa tot posibilul ca fratiorului tau sa nu-i lipseasca tatal si fa-l incetul cu inetul, pe masura ce creste, sa inteleaga ca tatal sau a gresit si trebuie sa plateasca! nu trebuie sa devii parinte de umplutura, ci ajut-o pe mama ta, careia ii va fi mai greu sa se gandeasca la acel om, si care se simte vinovata ca nu te-a crezut! copilul nu are nici o vina pentru cele intamplate, dar nici tu si trebuie sa fiti uniti si traiti ca o familie normala, care si sunteti!

6 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Fii alaturi de ea, trece prin momente grele sa stii! Dar felul tau de a fi sigur ii va fi de un real folos se vede cat esti de deoasebita! Asa ca ajut-o la orice cand ai timp, la bucatarie la ordine prin casa, apoi moral sa ii zici cat de mult o iubesti si indiferent ce va face tu ai sa o sustii si ai sa fii alaturi de ea! E greu dar impreuna ve-ti reusi! Va tin pumnii, multa bafta!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu face greseala de a iti asuma greselile mamei tale. Vezi-ti de scoala, ca se descurca ea, esti prea mica sa iti iei povara greselilor ei. Pe fratior, poti sa il mai ajuti, ca e mai mic decat tine si sigur are nevoie de tine.
Laudabil ca mama ta a ales sa munceasca, iti dai seama ce drama se intampla daca doar sotul ei muncea si ar fi aflat, ar fi vrut sa divorteze, dar ar fi stiut cu siguranta ca nu se poate, din pricina problemelor financiare ce ar fi intervenit. Bravo ei ca a ales sa fie independenta si ca isi doreste ceva mai bun de la viata, nu o licheluța care sa astepte bani de la ea. Jos palaria, multe femei inght rahat pana mor si tot nu divorteaza.Insusi faptul ca a divorta e o dovada ca e un om care se poate descurca, asa ca stai linistita.

| elenyss a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Cel mai bun raspuns dintre cate am citit aici!

| romancuta02 a răspuns:

Tot ce poti sa faci este sa o sustii moral pe mama ta, sa ii spui ca totul va fi bine si ca tu esti langa ea. In rest trebuie sa te tii de scoala si sa inveti! Iar daca mai ai si timp liber ai putea sa stai si cu fratiorul.Un divort este dureros pentru cel ce a fost tradat dar asta este...toate trec.

| sandra2012 a răspuns:

E un pas important ca mama ta a hotarat sa divorteze de acel barbat. Incearca sa o ajuti la treburi in casa, sa faci temele cu fratiorul tau, sa ii arati ca nu este singura. Pana la urma urmei, va are pe voi. Tu vei trece acum printr-o perioada putin mai grea, dar va trece. Ii este greu si mamei omul in care a crezut a inselat-o. Dar incearca sa ii faci o bucurie in fiecare zi, o surpriza sa nu se simta atat de singura.

| Ioana128373i a răspuns:

Stiu cum e sa ai parintii divortati,crede-ma... Dar eu nu stau cu mama mea ci cu tatal meu. Apropo incearca sa nu mai pomenesti de fata cu mama ta prea mult de acel barbat. Fa-o sa uite de el, aratandu-i ca tii la ea si ca o iubesti. Dar de ce anume sa-l protejezi pe fratele tau? Poate ar trebui sa-i spui mamei tale sa stea cu el mai mult, poate il ia la servici cu ea. happy Sper ca ti-am fost de ajutor si cu sincere pareri de rau iti zic ca stiu ca nu-i usor. Am trecut si eu prin multe dar acum duc o viata oarecum fericita.